logo

Uçuş iptal olursa ne yaparız?

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Uçuş iptal olursa ne yaparız?

Av. Keiko Torigoe

Merhaba !
Aralık’tayız. Yılbaşı için aylar önceden uçuş planları TAM! diyenlerindensiniz sanırım.
Düğün, sınav, toplantı. gibi asla ve aaaaslaaaa bir gün sonra ya da bir sonraki uçakla uçayım diyemeyeceğimiz durumlar da oluyor hayatımızda.

Aklınızdan geçenler ‘Planladığım uçuş olması gerekmez. Ama illa ki zamanında orada olmalıyım.’ ya da ‘Hiç anlam kalmadı. Paramı geri alabilir miyim?’ ise bugünkü konu tam size göre.

Bir uçuşun iptal edilmesi durumunda, uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi yolculara olası alternatif ulaşım yolları hakkında bilgi vermek zorundadır. Ayrıca ilgili yolculara yardım amacıyla sunulacak aşağıda yazılı tekliflerinden birini seçebilirsiniz.
1) Seyahatin gerçekleştirilmeyen bölüm veya bölümleri ile yolcunun planlamış olduğu seyahatin tamamlanmasının artık herhangi bir anlamı kalmaması durumunda seyahatin gerçekleştirilen bölüm veya bölümleri için, bilet ücretinin tamamının satın alınmış olduğu fiyat üzerinden en geç 7 gün içinde iade edilmesi. Ayrıca yolcunun seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmesini sağlayacak bir dönüş uçuşunun ücretsiz saşlanması.
( Not : Paket Tur Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden doğabilecek tazminat hakkı hariç, uçuşları bir paketin parçasını oluşturulan yolcular için de geçerlidir.)

2) Benzer taşıma şartlar altında, en erken fırsatta son varış yerine güzergah değişikliğinin sağlanması

3) Son varış yerine, boş koltuk durumuna bağlı olarak, yolcunun uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzelgah değişikliğinin yapılması.

【Bir şehir veya bölgeye birden fazla havalimanının hizmet etmesi durumunda】
Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesinin reservasyonu onaylanmış olan yolculara alternatif bir havaalanına bir uçuş teklif etmesi halinde, uçuşu icra eden hava taşıma işletmrsi, yolcunun o alternatif havaalanından reservasyonun yapılmış olduğu havaalanına veya yolcu tarafından kabul edilen başka yakın bir varış noktasına transfer edilmesine ait masrafı karşılamak zorundadır.

《Havaalanında beklerken iptal haberi alırsanız》
Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi aşağıdaki hizmetleri(①ve②) yolculara BEDELSİZ olarak sağlanacaktır.
​①Bekleme süresine uygun olarak ;
1) 2 ila 3 saat arası gecikmelerde​: Makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler
2) 3 ila 5 saat arası gecikmelerde​:
【Sıcak ve soğuk içecekler + günün zamanına göre kahvaltı veya yemek】
3) 5 ssat ve üzeri gecikmelerde​​:
【Sıcak ve soğuk içecekler + günün zamanına göre kahvaltı veya yemek】
+(ilaveten) 【sıcak ve soğuk içecekler + hafif ara yemeği】

​②Süre kısıtlaması olmaksızın 2 telefon görüşmesi, faks mesaj veya e-posta
hizmetleri

《Güzergahın değiştirildiği halde planladığınız gün uçamazsanız》
Havaalanında beklemek zorunda kaldığı süre hakkındaki yukarıda yazılı hizmete ilaveten…
1 veya daha fazla gece konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda veya yolcu için ilave bir konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda, otel veya uygun bir konaklama tesisinde KONAKLAMA + ULAŞIM (havaalanı ve konaklama yeri arsı)

Tüm bunlardan yararlanmak için sizin yapmanız gereken tek şey, hava taşıma işletmesinin talep doğrultusunda doğru iletişim bilgilerinizi hava taşıma işletmesine vermiş olmanız. Yoksa hava taşıma şirketler sorumluluktan kurtulacaktır.

Not : Bu konu Türkiye’deki havaalanlarından gerçekleştirdikleri tarifeli ve tarişfesiz tüm uçuşlarda, ilgili uçuş için onaylanmış rezervasyona sahip olanlar için geçerlidir.

Gelecek haftanın konusu ‘Uçuşun İptali ve Tazminat Hakkı’. İyi haftalar J

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta Yemek İstemiyorsanız

  20 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Eskiden beri uçaktaki tek eğlence yemek yiyemek desem hiç yalan sayılmaz, özellikle cam kenarında oturamadıysam. Benim gibi yemeği seçmeden önüne geleni yiyenler de az değil, ama hiç dokunmamasına ragmen masada yemeği isteyenleri görünce ve o yemeklerin çöpe gideceğini düşününce üzülürdüm. Pandemi ile beraber havayolu sektöründe tasarufun en ön planda olduğu bu günlerde, Sinply Flying’in haberine göre Japan Airlines, 2025 yılına kadar mutfaktaki atıkların tümünü gübre olarak değerlendilmeyi düşünmektedir. Yıllardır bu konuya hassasiyet...
 • Japan Airlines (JAL) ve 2,7 Milyar USD’lik Kaynak Temini

  13 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İlk Baharda yaz doğru hayatımızın normalleşme ile beraber seyahat edenlerin sayısı da çoğalacağını bekleniyordu, ama anlaşılan şu ki hiç de öyle olmadı. Reuter’in haberine göre, JAL’ın özvarlık oranı Haziran sonu 2021 itibariyle %42,4 olup, dünyadaki büyük havayolu şirketlerine kıyas oldukça yüksek seviyededir. Ancak hem iç hatları hem de dış hatlarındaki eski seviyeye dönme süresinin kestirememesinden dolayı, kaynak teminini Elyül 2021’de başlamasına karar verdiler. Son iki sene içinde insanların yaşam tarzı da ister istemez değişti, ...
 • Her şeye rağmen İstanbul Havalimanı başarısı

  13 Eylül 2021 Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açılalı 3 yıl kadar oldu. 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı İstanbul Havalimanı, başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde New York merkezli, dünyaca ünlü Travel and Leisure Dergisi’nin “World’s Best Awards 2021” anketinde “Dünyanın En İyi 10 Havalimanı” arasında yer aldı. İstanbul Havalimanı, derginin okuyucuları arasında yapılan oylamada 91,17 puanla ikinci oldu. Türkiye’nin gözbebeği havalimanımız Changi Havalimanı’nın ardından ikinci sırada yer aldı. Peki kimlerimi geride bırakt...
 • Havalimanı Pandemi Tedbirleri

  06 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Artık herkesin bildiği gibi 06 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hatları olsa da aşılama süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden PCR negative sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için zorunludur. ‘Havaalanı Pandemi Tedbirleri Ve Sertifikasyonu Genelgesi’ne göre, yolcuların bilmekte fayda olanları aşağıdadır. Havalimanı kullanacak yolcuların sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve kişisel koruyucu donanımları kullanımın zorunludur. Havalimanına ulaşım için özel toplu taşıma servislerini kullanacak olan yol...