logo

Engelli yolcuların havayolu ile seyahatleri

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Engelli yolcuların havayolu ile seyahatleri

Av. Keiko Torigoe

Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Havayolu Yolcular 3-1
《Bilet alırken》

Turistik yerlerde yürüteç veya tekerlekli sandalye ile ya da refakatçi ile beraber ziyaret edenleri görünce çok mutlu oluyorum. Çünkü dünya’nın dört yanından özellilke Türkiye’nin doğa güzelliği ve kültür miraslarını görmeye geldikleri için.

O yüzden engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı havayolu yolcularına sunulan hizmetler hakkında söz etmek istedim. Ama uzun olacağı için bu konuyu 《Bilet alırken》《Yapılacak yardımlar》《Diğer düzenlemeler》olarak üçe bölerek anlatacağım.

Hava taşıma işletmesi geçerli bir bileti ve rezervasyonu olan kişiyi engellilik durumu veya hareket kabiliyeti kısıtlılığı sebebiyle uçağa binişini reddedemiyor ve hareket kabiliyeti kısıtlılığı bulunan kişiler ve refakatçileri ile rehber köpeklerin taşınmasına öncelik tanıyor.

Bunun iki istisnası var.
1. Havacılık emniyetine yönelik uluslararası ve ulusal mevzuatta yer alan gereklilikleri yerine getirmek için,
2. Uçağın veya kapılarının boyutları sebebiyle engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişinin uçağa binmesinin veya uçakta taşınmasının fiziksel bakımdan imkânsız olması halinde reddedebilir.

Bu durumda da, hava taşıma işletmesi söz konusu kişi ile varsa refakatçisine para iadesi veya güzergâh değişikliği hakkı sunacaktır.

Yolcuların güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlaması için, hava taşıma işletmesi, uçuş saatinden en az 48 (kırk sekiz) saat öncesine kadar yazılı veya sözlü bildirilen yardım ihtiyacını kalkış saatinden en az 36 (otuz altı) saat öncesinde ilgili yer hizmeti kuruluşuna ve diğer ilgili kurumlara bildiriyor. Ve en geç uçağın kalkış zamanına kadar varış noktasındaki yer hizmeti kuruluşu terminal/havaalanı işleticisi ile gerekli koordinasyonu sağlıyor.

Bunun için ilgili yolcuların uçağın kalkış saatinden en az 48 (kırk sekiz) saat öncesinde yardım talebini ilgili hava taşıma işletmesine bildirmesi ve ilan edilen kalkış saatinden en geç 1 saat önce check-in noktasında veya 1,5 saat önce yardım noktasında hazır bulunması gerekiyor.

Hizmetlerinden yararlanabilmesi için erkenden reservasyon yapmanızı önerilim. Böylece yardım etmek için düşünülen tüm hizmetleri sunabilecektir.

Yine de ekipmanlar sınırlı. Gerçekten ihtiyaç olanların yararlanabilmesi için gereksiz faydalanmaktan kaçınalım.

İyi Yolculuklar Size J

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Saklama Süresi

  10 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  ‘Genel Havacılık Hava Taşımacılığına İlişkin Güvenlik Tedbirleri Hakkında Yönetmelik’ 08.05.2021 tarihinde yürürlüğe girdi. İlgimi çeken m.14 f.6 aşağıdadır. (6) Genel havacılık hava araçlarının park yerleri ile yolcu ve kargo indirme ve bindirme yerlerine ilişkin görüntü kayıtları, dijital ortamda geriye dönük olarak en az bir ay süre ile saklanır. Gerçek olayı örnek olarak söylesem, bekleme salonunda ağzından sarı renkli köpük çıkacak kadar fenalaşan yolcuyu pilotun onayıyla uçağa kabul edip, havalandıktan 10 dakika sonra vefat eden ...
 • Hindistan’a Uzanan Sevgiler

  03 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye tam kapanma kararı almışken Hindistan hakkındaki haberler bizi çok üzüyor. Simple Flying’in haberine göre Lufthansa Cargo sadece bir günde 280 oksijen yoğunlaştırıcı dahil 10 tonluk yardım maddeleri götürmüştür. Virgin Atlantic Airways ise VS800 oksijen yoğunlaştırıcı 200 kutuyu Delhi’ye taşımış ve İngiltere’den Hindistan’a giden uçuşların kargo alanını Kızılay’a bağışlamış. Böylece hayır kurumu ücretsiz olarak gereken maddeleri Hindistan’a gönderebilecektir. Bu fikre sahip olan Virgin Atlantic’teki pilotmuş. Bir pilotun fikri ...
 • Beşinci yılda Airwaypost

  03 Mayıs 2021 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçtiğimiz 1 Mayıs tarihinde Airwaypost’un 5. yıldönümüydü. Yayın hayatına başladığı 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren basın ahlak ve ilkelerinden ödün vermeden beşinci yılımıza ulaştık. Daha çok genç bir haber sitesiyiz, Allah izin verirse önümüzde daha kat edeceğimiz uzun yollar olacağına inanıyorum. Geride bıraktığımız 5 yıl içerişinde havacılık sektöründe değişen çok şey oldu. Bazı sektör temsilcileri değişirken mali kriz sebebiyle kapanan havayolları oldu. En büyük değişim kuşkusuz Türkiye ve dünya için çok önemli olan İstanbul’daki havali...
 • ASKA

  26 Nisan 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İlgimi çektiği konu NFT’nin uçan bir abara ‘ASKA’ (https://www.askafly.com/) Yahoo’un haberine göre 2026 yılında satışa başlayacakmış. Defalarca yazdığım gibi her ne kadar harika olsa da uygun olsa da hukuki alt yapısı olmadan nasıl havalanabilir diye hala düşünüyorum. Neyse varlıklı insanların jet hızı ile hukuki alt yapısını tamamlattıracağını ümit ederek ‘ASKA’ya bakalım. Bu arada Aska Japonya’daki en eski başkent Nara ilinde yer alan bir bölgenin adıdır. Aynı anda Japonya tarihinde MS 538 – 710 yıllarını kapsayan dönemdir. Ge...