logo

Dünyadan “Özdemir Bayraktar” geçti

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Dünyadan “Özdemir Bayraktar” geçti

Geçtiğimiz günlerde başta Türkiye olmak üzere, Türk devletleri için çok önemli olan İHA, SİHA’ların baş mimarı, fikir babası Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı olan Özdemir Bayraktar, umutlarını kaybetmeyip ömrünü verdiği güçlü bir Türkiye için mücadele etti. Onun bu fikirlerinin bir gün hayata geçeceğine inanan sadık yol arkadaşları vardı. 54. Türkiye Hükümeti Lideri Prof Dr. Necmettin Erbakan bu kişilerin başında geliyor dersek hata etmeyiz diye düşünüyorum.


Ölene kadar yaşama garantim var sözüyle yola çıkan Bayraktar, hakikaten dediği gibi hayatı boyunca Türkiye’nin menfaatleri için çalıştı. Güçlü ordu güçlü Türkiye sloganını kendine ilke edinen Bayraktar, “Ülkemiz için insansız uçağı ilk yapan bizler olmalıyız. Çünkü, Türkiye’nin buna ihtiyacı var” dedi ve kolları sıvayarak işe başladı. Yanına da zeki, akıllı ve mütevazi oğullarını aldı. Uzun zorlu uğraşlar neticesinde artık hayalini gerçekleştirmişti.


Elbette ki en büyük destekçilerinden biri, her zaman yanında olduğunu hissettiği vefalı dost, milli değerlere canı pahasına sahip çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber.

Büyük başarının haklı gururunu yaşayan Özdemir Bayraktar, çok iyi vatansever insanlardan birisiydi, İHA ile yetinmeyip, SİHA’yı ve bir çok eseri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine kaydettirmeyi başarmıştı.

Hak’kı üstün tutmak yaşam gayemizdir diyerek, gençlerin yetişip verim vermeye başladığı zamanlarda yurt dışına çıkmamalarını ve ülkemizde kalarak hizmet etmeleri gerektiğine inanıyordu. Bu inancı ile oğulları Ahmet, Selçuk ve Haluk Bayraktar’ın tahsilleri bitince Türkiye’de çalışmalarına ve kendi vatanlarına hizmet etmelerini istedi. Baba Bayraktar, “Osmanlı fethettiği topraklardan gençleri alır yetiştirir sonra yeniçeri yapardı. Amerika şimdi bize yetiştirtiyor, tam iş yapacakları zaman gençlerimiz gidip oraya hizmet ediyor” şeklinde gençlerimizin ülkemizde daha verimli olacağına dikkat çekiyordu.

Özdemir Bayraktar’ın vefatı her vatansever insan gibi beni de derinden üzdü. Baba Bayraktar, Ahmet, Selçuk ve Haluk kardeşlerin babasıydı ve ülkemiz için önemli bir değerdi. Bayraktar, bu özellikleri yanı sıra birde 2017 yılında kaybettiğimiz babam Ahmet Çalkılıç’ın da dostuydu. Babamın cenazesine o yıllarda gelmiş son görevini yerine getirmişti. Allah razı olsun. Bugün bir baba dostunun acısınıda yaşıyorum.

Ülkesini seven bir vatandaş olarak hakkımı Helal ediyorum, Allah rahmeti ile muamele etsin. Mekanı Cennet, makamı Âli olsun İnşallah. Ailesi ve sevenlerine de sabır ve başsağlığı diliyorum.

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşı Seyahat Şeridi

  29 Kasım 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  27.11.2021 tarihli Tracy’ın haberine göre, Singapur hükümeti 14 Aralık’tan itibaren Tayland, 16 Aralık’tan itibaren Kamboçya, Fiji, Maldivler, Sri Lanka ve Türkiye’yi ‘Aşı Seyahat Şeridi’ne dahil edecek. Aşı Seyahat Şeridi(Vaccine Travel Lane) sadece aşılıların binebilecek uşuş hattıtır. Buna istinaden Singapore Airlines, 14 Aralık’tan itibaren Bangkok ve Phuket adası‘na, 16 Aralık’tan itibaren Phnom Penh, Male, Kolombo ve İstanbul’a ve 17 Aralık’tan itibaren Siem Reap’a sadece aşlı olanların binebilecek seferleri başlayacaktır. Halen bu ...
 • Cathay Pacific Sacks’ın Kararı

  22 Kasım 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Dünya çapında pilotlara aşıyı zorlayan şirketlere karşı uyduladığı grevlerin sonucu olarak bazı şirketler kuralları değiştirip aşı zorunluluğunu kaldırılmıştır. Ancak Cathay Pacific’in tüm mürettebatı 2 defa aşılanmıştır, yani 2 defa aşılanmamış olanlar Cathey Pacific’in uçağında çalışamamaktadır. Bundan dolayı Reuters’in haberi beni çok şaşırıttı. Cathay Pacific Sacks‘ın 3 pilotu aktarma sırasında Almanya’da Covid-19’a yakalandığı gerekçesiyle işten çıkarılmıştır. Şirketin emriyle 2 defa aşılananın buna rağmen Corona‘ya yakalandı d...
 • Arkan

  15 Kasım 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Köse Yazarları

  Havacılık personeli için arkan destek program talimatı yürürlüğe girmiştir. Havacılık personeli, hayatta var olan psikolojik stres faktörleriyle karşılaşması veya bu stres faktörleri ile başa çıkamadığını farkettiği durumlarda mesleği yada kariyeri hakkında herhangi bir endişesi olmadan karşılıklı güvene dayalı olarak akran destek programlarına başvuru yapabilmektedir. Arkan, msleğinde örnek tutum ve davranışlara sahip, deontolojik kurallara bağlı, iletişime açık, güvenilir, yargılayıcı olmayan, iyi dinleme ve doğru yol göstericiliği mezi...
 • Havacılığımızın başarıları

  08 Kasım 2021 Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türk havacılığının gelişimini şöyle bir düşününce akla çok şey geliyor. Hangi birini anlatsak, nereden başlasak bilemiyorum. Kazandığımız ödülleri mi, elde ettiğimiz yönetim kurulu üyeliklerini mi, İstanbul’un yolcu ve kargo taşımacığında elde etmiş olduğu önemini anlatsam. Dilimin döndüğü kadarını bu hafta ele almak istedim. Hatırlarsınız; eskiden havacılık belli bir elit tabakaya hitap eden bir sektördü. Yaklaşık 15 sene evvel “Herkesin bir kez uçağa binmesi için çalışıyoruz” sloganı ile yola çıkan ulaştırma bakanlığı, sektörü kısa zamanda h...