logo

Başbakan Yıldırım; “Türkiye dünya havacılığının merkezi olmayı hak ediyor”

Başbakan Yıldırım; “Türkiye dünya havacılığının merkezi olmayı hak ediyor”

Asrın projesi şevklide adlandırılan, tamamlandırıldığında Türkiye’nin ve dünyanın en önemli havalimanlarından birisi olacak olan İstanbul’un yeni havalimanında geçtiğimiz akşam iftara konukları vardı.

Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Denizcilik Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, UDH Müştesar Yardımcısı ve THY Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Birdal ile DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, yeni havalimanı inşaatının yüklenici firması İGA çalışanları ile iftarda buluştu.

İGA çalışanları ile sıcak bir sohbet şeklinde geçen iftar programında Başbakan Yıldırım ve UDH Bakanı Arslan birer konuşma gerçekleştirdiler. Konuşmacılar tamamlanacak olan havalimanının öneminden bahsettiler.

İstanbul havacılıkta dünyanın merkezi olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Son 15 yılda havayolu halkın yolu haline geldi. Türkiye ortalama büyümesi yüzde 6 civarında olduğu halde her yıl havacılık Türkiye’de 2002’den beri yüzde 15 büyüdü. İç ve dış hatlarda toplam 33 milyon yolcu taşınırken bugün bu sayı 200 milyona yaklaştı” şeklinde konuştu.

Yıldırım; “ülkemizin dünya havacılık sektöründe ki payı yüzde 0,5’in altındayken bu oran şimdi yüzde 2’ye yaklaştığı için Türkiye dünya havacılığının merkezi olmayı hak ediyor. Bu havalimanı tamamlandığında yolcu sayısının yıllık 200 milyona çıkacaktır” dedi.

İGA Orhan Birdal Funda ocak

Yıldırım sözlerine söyle devam etti; “Gezi olayları sırasında 3. havalimanının yapılmaması için İstanbul’u birbirine kattılar. Kim ne derse desin 80 milyon vatandaşımızın hedefini, vizyonunu, gelecek umutlarını, hayallerini gerçeğe döndürmek bizim için en önemli görevdir. Bugün bu görevi yapmak için buradayız. Yağmur altında güzel bir iftar yaptık, bu da Türk işçisinin emeği, kararlılığı ve ülkesine olan sevgisinin en güzel ifadesidir” şeklinde konuştu.

Geleceği görerek ona göre proje yapılması gerektiğini ifade eden Yıldırım, “bu bir vizyon meselesidir, bize acımasızca saldırdılar. Biz imparatorluk geleneğinden geliyoruz, çok değil daha 100 yıl önce dünyanın bir numaralı ülkesi, bir numaralı milleti idik” diye konuştu.

 

#

SENDE YORUM YAZ