logo

UDH Bakanı Arslan; “havayolunda taşınan yolcu sayısında rekora ulaştık”

UDH Bakanı Arslan;  “havayolunda taşınan yolcu sayısında rekora ulaştık”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017 yılı değerlendirme ve 2018 yılı hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Müsteşar Suat Hayri Aka, Müsteşar yardımcıları, DHMİ Genel MüdürÜ Funda Ocak ve Bakanlığa bağlı genel müdürler de hazır bulundu.

Havayolunda taşınan yolcu sayısı 195 milyona ulaştı”

Bu yıl sonu itibarıyla havayolunda taşınan yolcu sayısının 195 milyona çıkarak, rekora ulaştığını dile getiren Arslan, “Önümüzdeki yıl ise bunun üzerine bir 10 milyon daha ekleyerek, 200 milyonun çok üzerine çıkmış olacağız.” dedi.

Arslan, 2018 yılı tarifelerinde iç hatlara yönelik hizmet bedellerinde enflasyon artış oranının yüzde 10 ile sınırlı tutulduğunu, dış hatlara yönelik hizmet bedelleri avro üzerinden olduğu için burada bir artış yapmadıklarını bildirdi.

Türksat 5A’yı 2020, Türksat 5B’yi ise 2021 yılında uzaya göndereceklerini belirten Arslan, Türksat 5A ve 5B ile dünyanın yeni Ku-Bant frekansını kullanan ilk 5 ülkesi arasına girileceğine dikkati çekti.

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezinde (USET) üretimine başlanılan ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın tasarımında sona yaklaşıldığını ve yeterlilik test modellerinin üretimine başlandığını ifade eden Arslan, Türkiye’nin, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yerini alacağını kaydetti.

Arslan, Türkiye Uzay Ajansının kurulmasına ilişkin çalışmaların da bu yasama döneminde tamamlanacağını dile getirdi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleşme oranının yaklaşık yüzde 75-76 seviyesinde olduğuna işaret eden Arslan, bu projede 30 binin üzerinde çalışan bulunduğunu söyledi. (dhmi.gov.tr)

#

SENDE YORUM YAZ