logo

Uçağa Binen Yolculara

keikotorigoe

keikotorigoe
airwaypost2016@hotmail.com
Uçağa Binen Yolculara

Toplu aşılamanın ADE(Antibody-Dependent Enhancement) yani antikor bağımlı geliştirmeye yol açtığını tarihte defalarca (J Clin Microbiol.2017:55;735-743, J Clin Microbiol.2019:57;e01828-18)(PNAS.2018:115;1081-1086)öğrenmemize rağmen sanki hiç öğrenmemiş gibi bu sefer de her ülke sanki yarışıyormuşçasına bu yola başvurdu. Sonuç, aşılamayı hızlandırıp toplumun önemli ölçüde aşılananın olduğu ülkelerde aşılananın aşılanmayanlardan daha kolay mütasyona uğrayan covid-19’a yakalananıp hızla yayıldığına (N Engl J Med. 2021 Apr 21. doi: 10.1056/NEJMoa2105000) göz şahidi oluyoruzö maalesef.

Aşılanmayanlar, bu aşılananların nefesten hastalığa yakalanmamak için hiç olmadığı kadar kendilerini korumak zorunda kalıyor.

Yeni yürülüğe giren Uçuş Operasyonları Esnasında Covid-19 Tedbirleri Hakkında Genelge’de detaylara yer verildi.

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/genelgeler/2021/UOD-2020-3G.pdf

Buna göre özellikle yolculari ilgilendirecek konularından bazı aşağıdadır. yanındaki yolcu yeme ve içmeye başlamalıdır. Bu konuda uyarı anonsu yapılmalıdır.

 1. Artık koltuk ceplerine dergi ve broşürler konulmayacak.
 2. Biniş sırasında, yolcular hava aracına sosyal mesafeyi (en az 1 metre) sağlayacak şekilde ve oturma yerlerine göre kabul edilecek.
 3. Hava aracına kabul sırasında yolcuların el antiseptiği kullanmaları sağlanacak.
 4. El bagajının ;

Ekonomi sınıfı:

 1. a) 1 parça el bagajı, max. 55x40x25 cm;
 2. b) 1 parça kişisel eşya (el çantası, evrak çantası veya dizüstü bilgisayar), max. 40x30x15 cm.

Business sınıfı:

 1. a) 2 parça el bagajı, her biri max. 55x40x25 cm;
 2. b) 1 parça kişisel eşya (el çantası, evrak çantası veya dizüstü bilgisayar), max. 40x30x15 cm
 1. Yolcular hava aracına biniş sırasında tıbbi (cerrahi) maskeleri veya Ventilsiz (kullanıcı solunum valfi bulunmayan FFP/N95 türevi) maskeleri  kullanmalıdır.
 2. Yeme ve içme sırasında maske çıkartılacağından yan yana oturan yolcular aynı anda yeme ve içmeye başlamamalıdır. Bir yolcu yeme ve içmesini bitirdikten sonra yanındaki yolcu yeme ve içmeye başlamalıdır. Bu konuda uyarı anonsu yapılmalıdır.
 3. Tuvalet sırası oluşturulmamalı, koridorlarda beklenmemelidir.
 4. Semptom gelişen yolcu ile aynı hava aracında seyahat etmiş olan yolculardan iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki yolcular, semptom gelişen yolcunun test sonucu pozitif çıkarsa, 14. güne kadar ateş ve öksürük/nefes darlığı gibi solunum yolu semptomları açısından evde izole olarak takip edilirler. Semptom gelişmesi durumunda tıbbi maske kullanarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna başvurmaları sağlanır.

Size sağlıklı günler.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Post Covid

  02 Ağustos 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid hakkında konuşulmadığı bir gün bile olmadığı bu günlerde, her ne kadar henüz çıkış kapısı göremiyor olsa da, Covid’ten önce havacılıkta faaliyet göstermemiş milyarder bu sektörde yükselen yıldız olmaya hazırlanıyor. Reuters’in haberine göre Hindistan’daki Warren Baffett olarak bilinen Rakesh Jhunjhunwala, bu tarihi kriz dönemini fırsat görüp, Hindistan’daki en büyük havayolu şirketi İndiGo’nun eski CEO’ları ve Jet Airways ile bearber Aska Air’i kurmayı ve 4 yıl içinde hissesinin %40’ına sahip olmayı planlıyormuş. Hindistan’daki hava...
 • Airline Rating’de

  26 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bu yıl Qatar Airways’in birinci sırada olmasının sebebi, kabin inovasyonu, yolcu hizmeti ve Covid salgını boyunca çalışmaya devam etme konusundaki özverisi ve bağlılığıymış. Qatar Airways, 2018 yılında listede yer almamasına ragmen, 2019 yılında aniden 4. sırayı kapmış, her havayolu şirketi için kabus niteliğindeki 2020 yılında da listede var olmaya devam etmiş ve kuruluş yılı olan 1993’ten sadece 28 yıl sonra olan 2021 yılında birinci sırada yer alması gerçekten övgüyü hak ettiği bir sonuç olduğunu düşünüyorum. (Her ne kadar Singapor...
 • Özel Jet ve Mil

  19 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Aylar sonra gittiğim İstanbul Havalimanı’nda arkadaşım demişti. ‘Bu binada vakit geçirenlerin hepsi PCR testinde negatif sonucu alanlar olduğuna göre AVMden daha güvenli.’ Çok haklı. Öyle düşününce CIP salonunda maskesiz kalsa da hiç rahatsızlık hissetmedim. Ama bagaj teslim ederken ve pasaport kontrolündeki sırada uzun süre bekledikten sonra güvenlik kontrolünden geçip kapıya kadar uzun süre yürüyerek düşündüm. Aylar önce yazdığım gibi özel jetin piyasası gerçekten de çok büyümüş. Elbette o masrafı karşılayabilenlerin dünyası, ama öze...
 • Uçakta Yaşadıklarım II

  12 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçen hafta Türk Havayolları ile uçarken yaşadıklarımı yazdım. Bu hafta ise ‘Uçuş Operasyonları Esnasında Covid-19 Tedbirleri Hakkında Genelge’ açısından Pegasus Havayolları’da yaşadıklarımı yazmak istedim. Uçağa biniş sırasında yolcular sosyal mesafeyi (en az 1 metre) sağlayacak şekilde ve oturma yerlerine göre kabul edilecekti, ama gördüğüm ise yapışmış gibi sıraya girip yerleşen yolculardı. Cerrahi maskesi veya FFP/N95 türevi maskeleri kullanmamız gerekiyor aslında, ama yolcuların çoğu öyle bir maskeye sahip değildi. Burun da kap...