logo

Turizm İyileşiyor mu?

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Turizm İyileşiyor mu?

Sibel Mutlu GÜR

Hergün yeni bir haber … kimilerine göre durum vahim gelmeyen uçaklar, Türkiye’den çekilen acentalar, iflas eden oteller beraberinde gelen işsizlik, kimilerine göre ise turizm yara aldı ama toparlandı. Oteller doluyor, uçaklar ek sefer düzenliyor, oteller istihdam edecek personel bulamıyor yani ülkemize ilgi büyük .

Gerçek şu ki …

2015 ve 2016 bize turizm tarihimizin en kötü faturasını çıkardı. Ancak bu yıl gösterdi ki bu durum kalıcı değil. Değişen misafir profili ile Avrupalı’nın yerini ortadoğulu misafirler aldı, bu duruma karalar bağlamakta, cankurtaran olarak görmekte bir bakış açısı.

“Turist Kaybının Faturasını Yerli Turist Ödedi ”

Turizm ciddi yaralar almışken, turist kaybının faturasını yerli turistler olarakta biz ödedik ne yazık ki. Ülkeye Döviz girişi ve turistik işletmelere nakit akışı sağlamak adına. Yabancı ülkelerden gelen misafirler neredeyse bedava sayılabilecek paketlerle ülkemize gelmeye teşvik edilirken, yerli turist fahiş fiyatlarla otellerde konakladı, yüksek rakamlara uçak biletleri satın aldı. Yapılan bu ikili satışın tuzağına düşen yerli turist Avrupalı turistin neredeyse 4 katı bedelle aynı yemeği yedi, aynı hizmeti aldı. Dünyanın hiç bir ülkesinde olmadığına inandığımız bu uygulama yüzünden turistin azaldığı tatil rotalarına artık Türkler de rağbet etmez hale geldi. Bu yıl yalnızca Yunanistan’a giden Türk sayısı neredeyse 1 milyona ulaşmışken otellerin 2018 yılında yerli turiste yüksek fiyat dayatmasından vazgeçmesi gerek.

” 2017 toparlanma yılı ”

TÜİK verilerine göre Ocak – Ağustos döneminde gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.4 artışla 21.983.873 kişi oldu. 2016 yılına göre yüzde 22’lik bir artış demektir. Ancak 2017 yılını felaketlerle dolu 2016 yılına kıyaslamak gerçekçi olmayacaktır. Bir diğer dikkat çekilmesi gereken nokta ise turist sayısında ki artış ile turizm gelirleri arasında ki artışın aynı olmaması. Konaklama fiyatları yabancı turistlere düştükçe düşerken, oda doluluğuna oynayan işletmelerden geriye kalan ise yıpranan personel ve tesisler oluyor.

” Seyahat edenlerde Terör Kaygısı ”

Zaman ilerledikçe, yeni jenerasyon ile zevkler beklentiler de değişiyor ve tabi seyahat noktaları da değişiyor. Yalnız ülkemizde değil dünyanın her noktasına ilgi, değişken bir süreçte. Bir ülkeyi seyahat rotası yapan başlıca iki etken doğal güzellikler ve tarihi güzelliklerken sizce önümüzde ki yıllarda seyahat sebepleri bunlar olacak mı?
Son yıllarda giderek artan terör olayları ile birlikte, insanların seyahat ederken belkide hiç aklına gelmeyen türde güvenlik kaygıları oluştu. Cazibe merkezi olan yerlere terör eylemleri gerçekleştirilme ihtimali, seyahatler hangi rotaya olursa olsun dünya turizminde bir tedirginliğin hakim olduğunu gösteriyor .

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dünyadan “Özdemir Bayraktar” geçti

  25 Ekim 2021 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçtiğimiz günlerde başta Türkiye olmak üzere, Türk devletleri için çok önemli olan İHA, SİHA’ların baş mimarı, fikir babası Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti. BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı olan Özdemir Bayraktar, umutlarını kaybetmeyip ömrünü verdiği güçlü bir Türkiye için mücadele etti. Onun bu fikirlerinin bir gün hayata geçeceğine inanan sadık yol arkadaşları vardı. 54. Türkiye Hükümeti Lideri Prof Dr. Necmettin Erbakan bu kişilerin başında geliyor dersek hata etmeyiz diye düşünüyorum. Ölene kadar yaşama garantim var sözüyle yola çıka...
 • Ekim’de Valencia

  25 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uzun zamandan beri planladığım bir iş toplantısı için ziyaret ettiğim yer Valencia. Bu ayın sonuna kadar Türkiye’den İspanya’ya bir turist olarak giriş yasağı olduğu için, uçakta çok az Türk vardı. Ama uçak doluydu. Anlaşılan biz İspanya’ya gezmeye gidemiyoruz ama onlar Türkiye’de tatil yapabiliyor. Gidişte TK1301’de herkes bir anda maskesiz kalmasın diye sıraya göre yemek saatimiz farklıydı. Ama dönüşte TK1302’de herkesin yemek saati aynıydı. Buna ne demeliyim bilemedim. Valencia’da Ekim’in ortasında olmasına ragmen, insanlar sanki yazı...
 • Uçakta işlenen suç hangi ülkede yargılanır?

  18 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçakta bazen olaylar oluyor, bilirsiniz. Mesela ekranı tekmeleyerek bozan sarhoş bir adamın hikayesi.. Hiç merak ettiniz mi? Onlar acaba hangi ülkede yargılanacak diye? ‘Hava Araçlarında İşlenen Suçlar ve Diğer Bazı Eylemlere İlişkin Tokyo Sözleşmesini Tadil Eden Protokol’, Türkiye’de 18 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre… Temel kural olarak ; Hava aracının tescil devleti hava aracında işlenen suçlar ve eylemler üzerinde yargı yetkisine sahiptir. Örneğin, Türk Hava Yolları uçağının içinde işlenen suçlar ve eylemler h...
 • Tata’nın Air İndia’sı

  11 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Reuters’ın haberine göre, Hindistan’daki Tata, 1932 yılında kendi kurmasına rağmen 1953 yılında kamulaştırılmış Tata Airlines adılı bir havayolu şirketi vardı. Pandeminin başlangıcında söylediğim gibi, havayolu şirketlerinde el değiştirme veya iflas gibi sıradan bir zamanda pek gerçekleşmediği olay hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Tata, 68 yıl sonra arada adını Air India olarak değiştirilen havayolu şirketi %100 geri alma işlemini bu yılın sonuna kadar tamamlayacakmış. Bu devirden dolayı Tata, Hindistan’daki havalimanında 4.400 ...