logo

Rolls-Royce Pearl 10X motor çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor

Rolls-Royce Pearl 10X motor çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor

Cenevre’de düzenlenen Avrupa İş Havacılığı Kongresi ve Fuarı’nda (EBACE) Pearl 10X motor geliştirme programı hakkında açıklama yaptı.

Programın hızla ilerlediği, hem Advance 2 göstericisi hem de Pearl 10X motor konfigürasyonu üzerinde yürütülen başarılı testlerin 1.500 saati aştığı kaydedildi. Rolls-Royce’un özel Boeing 747 test yatağında bu yıl içinde başlayacak olan uçuş testleri için de hazırlıklar sürüyor.

Pearl motor ailesinin en yeni üyesi olan Pearl 10X, Dassault Falcon 10X iş jetine güç sağlayacak olan ilk Rolls-Royce motoru olma özelliğini taşıyor. Fransız uçak üreticisinin yeni üst sınıf uçağı için Pearl 10X’i seçmesi, Rolls-Royce’un ticari havacılıkta tercih edilen bir motor üreticisi olduğunun bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bugüne kadar tamamlanan tüm testlerde güvenilirliğini kanıtlayan Pearl 10X, Dassault’nun öncü Falcon 10X uçağına güç sağlamak için gereken performans kriterlerini karşılıyor.

Geliştirme programı kapsamında, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile uyumlu, yeni ultra düşük emisyonlu ALM yanma odası ve daha yüksek ek güç çıkarımına olanak tanıyan yeni dişli kutusunun testleri de gerçekleştirildi. İlk testi sırasında planlanan seviyeleri aşmayı başaran motor, tüm Rolls-Royce portföyünde yer alan en güçlü ticari havacılık motoru olmayı hedefliyor. Özel sipariş  olarak üretilen Spirit kasası, motor arayüz sistemleri (EBU) ve montaj sistemi de dâhil olmak üzere tüm güç ünitesiyle birlikte ilk kez 2023 yılında çalıştırıldı.

Advance2 motor çekirdeğine sahip olan Pearl 10X, bunu yüksek performanslı bir düşük basınç sistemi ile birleştiriyor ve 18.000 lbf’den fazla bir gücü de beraberinde getiriyor. Pearl 10X bir önceki nesil Rolls-Royce ticari havacılık motorlarına kıyasla yüzde 5 daha yüksek verimlilik sunarken, olağanüstü düşük gürültü ile emisyon performansı da sağlıyor. Böylelikle güç ve verimlilik açısından pazar lideri bir kombinasyon sunuluyor. Bu kombinasyon, müşterilerin ve operatörlerin birinci sınıf havaalanlarına erişebilmelerini, ultra uzun menzilli bağlantılarla uçabilmelerini ve neredeyse ses hızında seyahat edebilmelerini de sağlayabilmeyi hedefliyor.

Birinci sınıf bir çevresel performans sunan Pearl 10X, Rolls-Royce Advance2 programından elde edilen yenilikçi teknolojileri ve Pearl ailesi özelliklerini bir araya getiriyor. Pearl 10X motoru; verimli fan kanatlarına, pazar lideri basınç oranına ve altı kademeli disk ve kanatcik yapisinda yüksek basınç kompresörüne sahiptir. Motor ayrıca düşük emisyonlu ve iki kademeli bir yüksek basınç türbinini de bünyesinde barındırıyor. Sektördeki en verimli ve kompakt türbinlerden biri olan Pearl 10X, Spirit AeroSystems’in yeni ultra ince kasası içinde yer alıyor.

Rolls-Royce’un Dassault’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Phillip Zeller, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Ekip olarak tamamen bu motorun geliştirilmesine odaklanmış durumdayız. Programın sürekli ilerlemesi ve önemli hedeflere ulaştığını görmekten gurur duyuyoruz. Yüksek verimli güce ve çevresel performansa sahip kendi sınıfında eşsiz bir motor olan Pearl 10X, Dassault’nun Falcon 10X uçağının ultra uzun menzilli iş jeti pazarında yeni standartlar belirlemesine yardımcı olacak. Uçuş testleri için ilk motorları teslim etmeyi büyük bir heyecanla bekliyoruz. Motorumuzun ilk uçuşunu görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Öte yandan, Rolls-Royce’un Fransa’nın Bordeaux kenti yakınlarında bulunan Le Haillan’da 2.000 metrekarelik yeni üretim destek tesisinin inşaatına devam ediliyor. Dassault’nun Merignac’taki son montaj hattına yakın olan bu tesis, Dassault Falcon 10X uçağının uçuş testlerinin ve üretim faaliyetlerinin desteklenmesinde önemli bir rol oynayacak. Atölye, depo ve ofislerden oluşacak tesis yaklaşık 30 çalışana ev sahipliği yapacak.

#

SENDE YORUM YAZ