logo

Mars helikopteri, uçulmamış lokasyona uçtu

Mars helikopteri, uçulmamış lokasyona uçtu

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bir süredir Mars’ı incelemekte olan Perseverance isimli uzay aracının çalışmalarıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Webtekno’nun derlediği habere göre NASA’dan yapılan açıklamalarda, Perseverance ile Mars’a giden Ingenuity isimli helikopterinin yeni bir uçuş gerçekleştirdiği ve bu uçuş kapsamında daha önce uçulmamış olan bir lokasyona gidilip, buraya sağlıklı bir iniş yapıldığını açıkladı.

NASA, uçuşun ne zaman gerçekleştirildiğini söylemedi.

Mars’ta uçan ilk mini helikopter ya da drone olarak kayıtlara geçen Ingenuity, bu kez Perseverance’ın bulunduğu yerin güneyine doğru uçtu.

Mars’ı keşfetmeye devam eden uzay aracından yaklaşık 100 metre uzaklaşan helikopter, daha sonra bu lokasyona başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Yaşanan bu gelişme, NASA’nın Mars’taki planlarının istemsizce değişmesine yol açtı.

NASA, Ingenuity’nin gelişim sürecinde bu uzay helikopterinin en fazla 5 kez uçabileceğine inanıyordu. Mühendislere göre beşinci uçuş tamamlanamayabileceği gibi, tamamlandığı takdirde bir daha uçuş yapamama durumu da söz konusu olabilirdi.

#

SENDE YORUM YAZ