logo

Kuş Bakışı Pamukkale

keikotorigoe

keikotorigoe
airwaypost2016@hotmail.com
Kuş Bakışı Pamukkale

Masmavi gökyüzü gerçekten Pamukkale’ye çok yakışıyor.

Onu havadan görenlerin gerçekten unutulmaz bir anı yaşayabileceğini düşünüyorum.

Slot, yani Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası’nın belirli bir gün ve saatte , “Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası Slot Uygulaması Ve Hava Sahası Kullanımı Talimatı”na uygun olarak sıcak hava balonları tarafından kullanırken, SHM (Denizli ili Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası için kalkış uygunluğu ve hava sahası kullanım taleplerini değerlendiren merkezi)’den hizmet almak zorundadır.

Biz yolcu olarak pek bunlardan anlamak zorunda olmasak da, güvenliğimiz için  ne olur ne olmaz diye bazı bilgilere sahip olmamızın faydalı olacağını düşünüyorum.

Mesela…

*375 bin cuft’den büyük sıcak hava balonları Pamukkale bölgesi uçuş sahasını kullanamıyor. (Daha büyük olan ve hali hazırda işletmelerin işletme şartlarında yer alan balonlar 09.05.2020 tarihinden itibaren 1 yıl süre ile pamukkale bölgesi uçuş sahasında kullanılabilir.)

*SHM tarafından kırmızı veya sarı bayrak ilan edilmesi durumunda balon işletmelerine kalkış uygunluğu verilmiyor.

*Uçuş operasyonlarının ve paraşüt atlayışlarının emniyetli şekilde gerçekleştirilmesinden operasyonu/atlayışı yapacak gerçek ve tüzel kişiler sorumludur.

*Kalkış uygunluğu saatinden on beş dakika öncesine veya on beş dakika sonrasına kadar uçuşlar başlatılır. Bu süreler içerisinde kalkış yapmayan/yapamayan hava araçları için yeniden kalkış uygunluğu talep edilmesi gerekmektedir.

*Pamukkale bölgesi uçuş sahasında aynı anda en fazla 40 balon ticari uçuş yapabilir.

*Balon işletmelerine verilen slot haklarının tamamının kullanılmasından sonra gün içinde işletmeye tahsis edilmiş slot hakkını en fazla 2 kez tekrarlı olarak kullanılabilecektir. Kullanılmayan slotlar başka bir güne devredilemeyecek.

İyi Uçuşlar.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dünyadan “Özdemir Bayraktar” geçti

  25 Ekim 2021 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçtiğimiz günlerde başta Türkiye olmak üzere, Türk devletleri için çok önemli olan İHA, SİHA’ların baş mimarı, fikir babası Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti. BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı olan Özdemir Bayraktar, umutlarını kaybetmeyip ömrünü verdiği güçlü bir Türkiye için mücadele etti. Onun bu fikirlerinin bir gün hayata geçeceğine inanan sadık yol arkadaşları vardı. 54. Türkiye Hükümeti Lideri Prof Dr. Necmettin Erbakan bu kişilerin başında geliyor dersek hata etmeyiz diye düşünüyorum. Ölene kadar yaşama garantim var sözüyle yola çıka...
 • Ekim’de Valencia

  25 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uzun zamandan beri planladığım bir iş toplantısı için ziyaret ettiğim yer Valencia. Bu ayın sonuna kadar Türkiye’den İspanya’ya bir turist olarak giriş yasağı olduğu için, uçakta çok az Türk vardı. Ama uçak doluydu. Anlaşılan biz İspanya’ya gezmeye gidemiyoruz ama onlar Türkiye’de tatil yapabiliyor. Gidişte TK1301’de herkes bir anda maskesiz kalmasın diye sıraya göre yemek saatimiz farklıydı. Ama dönüşte TK1302’de herkesin yemek saati aynıydı. Buna ne demeliyim bilemedim. Valencia’da Ekim’in ortasında olmasına ragmen, insanlar sanki yazı...
 • Uçakta işlenen suç hangi ülkede yargılanır?

  18 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçakta bazen olaylar oluyor, bilirsiniz. Mesela ekranı tekmeleyerek bozan sarhoş bir adamın hikayesi.. Hiç merak ettiniz mi? Onlar acaba hangi ülkede yargılanacak diye? ‘Hava Araçlarında İşlenen Suçlar ve Diğer Bazı Eylemlere İlişkin Tokyo Sözleşmesini Tadil Eden Protokol’, Türkiye’de 18 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre… Temel kural olarak ; Hava aracının tescil devleti hava aracında işlenen suçlar ve eylemler üzerinde yargı yetkisine sahiptir. Örneğin, Türk Hava Yolları uçağının içinde işlenen suçlar ve eylemler h...
 • Tata’nın Air İndia’sı

  11 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Reuters’ın haberine göre, Hindistan’daki Tata, 1932 yılında kendi kurmasına rağmen 1953 yılında kamulaştırılmış Tata Airlines adılı bir havayolu şirketi vardı. Pandeminin başlangıcında söylediğim gibi, havayolu şirketlerinde el değiştirme veya iflas gibi sıradan bir zamanda pek gerçekleşmediği olay hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Tata, 68 yıl sonra arada adını Air India olarak değiştirilen havayolu şirketi %100 geri alma işlemini bu yılın sonuna kadar tamamlayacakmış. Bu devirden dolayı Tata, Hindistan’daki havalimanında 4.400 ...