logo

Jet Yakıtı

airwaypostozkan

airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com
Jet Yakıtı

Geç inen uçaktarın hazırlık sırasında her ne kadar çok acele olsa da yakıt ikmali tamamlanana kadar yolcuların uçağa alınamamasıyla ilgili cümleyi duydunuz, değil mi?

Bu günlerde bir şey araştırmak için Britannica’ya göz atan olmasa da Britannica’da çok ilginç bir konuya yer ayırdığını öğrendim.

Airplane – Civil Aviation, Design, Flight | Britannica

Yani modern yolcu jetlerinin jet yakıtı tankları yoktur.

Bunu en çok belli eden Concorde’dir. He ne kadar Google’de ‘Concorde, Atlantik Okyanusu’nu Mach 2 hızında yaklaşık üç buçuk saatte geçti ve yaklaşık 90 ton yakıt tüketti.’ diye açıklıyor olsa da o ince kanatın yada o uçağın hiçbir yerde 90 tonluk yakıtı koyacak deponun olmadığı açıktır.

Wikipedia’ya göre 60’lu yıllarında uygulamaya geçen Turbofan Motor, modern jet motorlarının baskı türüdür.

Ancak bu Turbofan, kompresör bölümünün önünde büyük bir düşük basınç fanı bulunan bir türbin motorudur. Düşük basınçlı hava kompresörü ve türbini atlar ve jet akımıyla karışarak hızlandırılmış havanın kütlesini artırır. Bu sistem büyük hacimlerdeki havayı düşük hızda hareket ettirir.

Jet motorları havayı çeker, ısıtır ve yüksek hızda dışarı püskürtür.

Uçağı çalıştırmak için ilk olarak APU Jet Motorunu çalıştıracak. APU(Yardımcı Güç Ünitesi), jet motorlarını çalıştırmak için gereken BASINÇLI HAVAYI SAĞLAMAK ve uçak park halindeyken çeşitli ekipmanlara (örneğin klimalar) HAVA BASINCI, elektrik ve diğer güçleri sağlamak için kullanılır.

Uçağın altında sanki yakıt depoluyor gibi görünen o alet de hava kompresörüdür. Hava kompresörleri, havayı sıkıştırmak ve basınçlı havayı pnömatik ekipmanlara beslemek için kullanılan makinelerdir.

Yani ticari uçaklar %90 oranında BASINÇILI HAVA veya free enerjı ile çalışmaktadır.

Uçak aslında ne kadar da çevre dostu bir taşıma aracı, öyle değil mi?

İyi haftalar

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com,

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İnsansız Çekici Tarktörü

  22 Temmuz 2024 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçağa bagajlarımızı yükleyenlerin nasıl çalıştığını pencereden seyretmişsinizdir. Günde 8 saat ağır bagajlarımızı indirip yüklemekten dolayı beli incitebileceğini düşünmeden duramıyorum. Bina – Uçak arasındaki taşıma süresi bagaja dokunmadan geçecek tek süredir. NNN haberine göre All Nippon Airways, Japonya'nın ilk insansız 'çekici traktör' test operasyonunu gerçekleştirdi. Uçak operasyonlarını destekleyen havalimanı operasyonlarında artan insan gücü sıkıntısının ortasında All Nippon Airways, bu aydan itibaren Japonya'nın kargo için il...
 • Pilotun Yapmadıkları Listesi

  15 Temmuz 2024 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Her sektörde, çalışanlar kendi iş yerinde veya o sektörde müşteri sıfatındayken farklı davranabileceğini tahmin edebiliyorum. Ben de yer hostesi olarak çalıştıktan sonra, her ne kadar bording pass elimde olsa da bagaj olmasa da gereksiz diyebilecek kadar erkenden havalimanına gidiyorum. Ne olu ne olmaz olağanüstü durumların aklıma geldiğindendır sanırım. Hafpost haberine göre, Pilotların yolcu olarak yapmayacaklar 5 şey varmış. İçecekle Uçağa Binmemek. Sebep : Kısa uçuş süreleri veya türbülanslı hava trafiği gibi uçuş koşullarına ...
 • Ölmeye Devam Eden Pilotlar

  01 Temmuz 2024 Av. Keiko Torigoe, Köse Yazarları

  Dr. David Martin’in haberine göre ABD’de artık hem aşı üreticileriniin sorumluluğundan muafiyet durumu hem de insanlara aşı dayatan bireyler, işverenleri eczacılar, doktorlar, hemşireler ve hastanelerin sorumluluğundan muafiyet durumu ortadan kaldırılabilmektedir. Dr. William makis’in haberine göre son 2 ay içinde 6 pilot vefat etmiş. İki pilot ise uçakta görev sırasında vefat etmiştir. 12 Haziran 2024 : Nesma Havayolları'nın Kahire'den Taif'e (Suudi Arabistan) giden NE130 sefer sayılı uçuşu sırasında Kaptan Hassan Youssef Adas fenalaşara...
 • HondaJet Paylaşım Hizmeti

  24 Haziran 2024 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Hondajet hakkında bir kaç defa yazmıştım ama Honda'nın resmi web sitesine göre, sonunda Honda Motor 18 Haziran'da Japonya'da HondaJet Paylaşım Hizmeti'nin başlatıldığını duyurdu. HondaJet Paylaşım Hizmeti, Japonya içinde orta ve uzun mesafeli seyahatler için havalimanından havalimanına 'hava yolculuğu' ile kara ve diğer mobilite hizmetlerini birbirine bağlayan, başlangıç noktasından varış noktasına kadar entegre bir ulaşım hizmetidir. Müşteri taleplerine göre özelleştirilmiş charter operasyonlarıdır. Beklenen müşteriler, bölgesel merkezle...