logo

İngiltere, Hindistan’da ortaya çıkan varyantla ilgili uyarı yaptı

İngiltere, Hindistan’da ortaya çıkan varyantla ilgili uyarı yaptı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüsün Hindistan’da ortaya çıkan varyantı ile ilgili uyarıda bulundu.

Uzmanlara göre, B.1.617.2 adlı varyantın daha çabuk bulaştığını belirten Johnson, diğer varyantlara kıyasla yayılma hızının ne kadar yüksek olduğu konusunda henüz kesin veriler bulunmamakla birlikte önümüzdeki dönemde zorlu kararlar alınması gerekebileceği mesajını verdi.

Pazartesi gününden itibaren yürürlüğe sokulması planlanan gevşeme adımlarının şimdilik tehlikede olmadığını belirten Johnson, ancak Hint varyantının yayılmasının kapanmadan çıkış adımlarını yavaşlatabileceğini ve 21 Haziran’daki tam açılma planını sekteye uğratabileceğini kaydetti.

Johnson, Hint varyantının gerçek etkisini görmek için önümüzdeki iki, üç haftada elde edilecek verilerin önem taşıdığını vurguladı.

İngiltere Başbakanı, dönüşte karantina zorunluluğu bulunmayan ülkelerden oluşan “Yeşil Liste”de önemli değişiklikler olmayacağı mesajını da verdi.

Johnson, “Listeye hızlıca yeni eklemeler yapmamızı beklemiyorum. Gerçekte, kestirilebilir gelecekte çok, çok sert bir sınır rejimine bağlı kalacağız” diye konuştu.

12 ülkelik yeşil listede Avrupa’dan sadece Portekiz yer alıyor. Türkiye ise Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika’nın da yer aldığı kırmızı listede bulunuyor.

Hükümetin gidilmemesini istediği kırmızı listedeki ülkelerden İngiltere’ye sadece İngiliz vatandaşları ve İngiltere’de oturum izni bulunanların girmesine izin veriliyor.

#

SENDE YORUM YAZ