logo

Havalimanı Pandemi Tedbirleri

keikotorigoe

keikotorigoe
airwaypost2016@hotmail.com
Havalimanı Pandemi Tedbirleri

Artık herkesin bildiği gibi 06 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hatları olsa da aşılama süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden PCR negative sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için zorunludur.

‘Havaalanı Pandemi Tedbirleri Ve Sertifikasyonu Genelgesi’ne göre, yolcuların bilmekte fayda olanları aşağıdadır.

 1. Havalimanı kullanacak yolcuların sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve kişisel koruyucu donanımları kullanımın zorunludur.
 2. Havalimanına ulaşım için özel toplu taşıma servislerini kullanacak olan yolcuların maskesiz servis kullanımına izin verilmez.
 3. Havalimanı kullanan yolculara termal kamera ve/veya temassız ısıölçer ile vücut sıcaklık ölçümleri uygulanır.
 4. Havalimanına girişlerde personel ve yolculardan ve uçaklara binişlerde yolculardan hayat Eve Sığar Uygulamasında yer alan ‘HES Kodu’ sorgulaması kimlik eşleştirilerek yapılır ve sonrasında risksiz olarak tespit edilen kişilerin havalimanına girişlerine izin verilir.
 5. Maskesiz kişilerin havalimanı ve mütemmimlerine girişine izin verilmez.
 6. Sağlk Bakanlığınca havayolu seyahatine uygun olmadığı belirlenen ve havayollarına bilişim sistemleri üzerinden bildirilen yolcular taşınmaz.
 7. Riskli bölgelerden gelecek yolcular için sağlık otoritelerinin belirlenmiş olduğu tedbirlere ilaveten teması minimuma indirmen amacıyla, fiziksel şartların elverdiği durumlarda diğer yolculardan farklı giriş çıkış noktaları kullanımı sağlanır.
 8. Havayolunu kullanacak yolculardan Covid-19 ile ilgili kişisel bilgiler Sağlık Bakanlığı ve gerektiğinde üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere havayolu tarafından istenebilir. Yanlış beyanda bulunanlar hakkında SHGM’ce cezai yaptırımlar uygulanır ve uçuşuna izin verilmez.
 9. Havayolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde havayolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve iletişim bilgileri istenir.

İyi uçuşlar size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta işlenen suç hangi ülkede yargılanır?

  18 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçakta bazen olaylar oluyor, bilirsiniz. Mesela ekranı tekmeleyerek bozan sarhoş bir adamın hikayesi.. Hiç merak ettiniz mi? Onlar acaba hangi ülkede yargılanacak diye? ‘Hava Araçlarında İşlenen Suçlar ve Diğer Bazı Eylemlere İlişkin Tokyo Sözleşmesini Tadil Eden Protokol’, Türkiye’de 18 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre… Temel kural olarak ; Hava aracının tescil devleti hava aracında işlenen suçlar ve eylemler üzerinde yargı yetkisine sahiptir. Örneğin, Türk Hava Yolları uçağının içinde işlenen suçlar ve eylemler h...
 • Tata’nın Air İndia’sı

  11 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Reuters’ın haberine göre, Hindistan’daki Tata, 1932 yılında kendi kurmasına rağmen 1953 yılında kamulaştırılmış Tata Airlines adılı bir havayolu şirketi vardı. Pandeminin başlangıcında söylediğim gibi, havayolu şirketlerinde el değiştirme veya iflas gibi sıradan bir zamanda pek gerçekleşmediği olay hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Tata, 68 yıl sonra arada adını Air India olarak değiştirilen havayolu şirketi %100 geri alma işlemini bu yılın sonuna kadar tamamlayacakmış. Bu devirden dolayı Tata, Hindistan’daki havalimanında 4.400 ...
 • Yetişkinlerin Yüzen Oteli

  04 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid hakkında düşünmeden bir gün bile geçmediği bu günlerde, tatilin içeriği de doğal olarak değiştiğini görüyoruz. Bu arada hiç dev yolcu gemisi ile seyahat ettiniz mi acaba? Sanki emeklilerle dolu, çok sıkıcı ve fazlasıyla uzun bir yolculuk gibi imajı olduğu için hiç bana göre değildi. Başkalarla mümkün olduğu kadar temassız, çok lüks bir ortamda kısa bir deniz yolculuğu olsun, eğlenceler de bol olsun, çocukların sesi olmasın dediği kesimlere özel yolcu gemisi piyasaya sunulmuş. CNN haberi : Scarlet Lady: Inside Virgin Voyage's new ...
 • airBaltic ve Hazırlıklar

  27 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Letonya’daki havayolu şirketi airBaltic’ten gelen güzel haber. BTN’’nin haberine göre, halen 200 pilot ve 342 CA dahil olmak üzere 1.366 kişi istihdam eden airBaltic, gelecek yaza kadar 120 pilot ve 200 CA istihdam edecekmiş. Sadece tecrübeli CA değilde hiç tecrübesiz CA de iyi karşılanacakmış. Ayrıca pandemi yüzünden uzaklaştırılmış pilotları tekrar istihdam etmeyi planlıyor. 2022 yılı içinde 8 yeni AirBus A220-300’ü de teslim alacakmış. CA olabilmek için kursu bitirmiş sayısız insanlar için çok güzel bir haber. Tecrübeli CA’nin pi...