logo

Gezgin Türkler

keikotorigoe

keikotorigoe
airwaypost2016@hotmail.com
Gezgin Türkler

Covid-19 yüzünden zor durumda olan çok sektör var. Ama havayolu şirketlerin durumu gerçekten çok üzücü.

21.04.2020 tarihinde Virgin Australia iflas etti.

Dünyadaki havayolu şirketlerinde 2. değerli sayılan Delta’nın hissesinin yatırıma uygunluğu seviyesini S&P, 25.03.2020 tarihinde BB’ye kadar düşürdü.

Son yıllarda dünyadaki yolcu sayısı hep çoğalıyordu.

Ancak masrafların çok olmasına rağmen bilet fiyatının gittikçe düşmesinden dolayı kar oranının az olduğu bir sektör olduğunu anlamak zor değil. O yüzden Covid-19 gibi pandemik söz konusu olunca dayanıklığı da ona göre olacağı gibi görünüyor. Umarım daha fazla iflas haberini duymadan önce normale döner.

İATA’nın düzenlediği en gezginlerin yaşadığı 10 ülke listesinde (2016 – 2036 arası) sıralaması söyledir.

 1. Çin, 2. ABD, 3.Hindistan, 4. İndonezya, 5. İngiltere, 6. Japonya, 7. İspanya, 8.Almanya, 9.Türkiye, 10. Tayland

2016 yılında 12. sırada yer alan Türkiye, İtalya, Fransa ve Tayland’ı geride bıracacağını öngörüyor. (Elbette Covid-19’dan önce düzenlenmiş bu liste.)

Bunun sebebi Türkiye’den aktarmasız gidebileceği şehir sayısının çok olması ve artık gezebilenlerin sadece zenginler olmayan bir ülke olması sanırım.

Eskiden kamera ile dolaşanı görünce o Japon olmalı deniliyordu. Ama görüyoruz ki Türklerin fotoğraf çekmeyi çok sevdiği açık, değil mi?

Türkiye’nin Covid-19 salgınından sonra, kaldığı yerden başlayarak İATA’nın öngörüdüğü listeden daha iyi sonuç bırakacağını unuyorum.

Bu güzel ülkeye yurt dışından da daha çok gezmeye geleceği günleri iple çekerek şimdilik sağlıklı kalmaya hep beraber özen gösterelim.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dünyadan “Özdemir Bayraktar” geçti

  25 Ekim 2021 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçtiğimiz günlerde başta Türkiye olmak üzere, Türk devletleri için çok önemli olan İHA, SİHA’ların baş mimarı, fikir babası Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti. BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı olan Özdemir Bayraktar, umutlarını kaybetmeyip ömrünü verdiği güçlü bir Türkiye için mücadele etti. Onun bu fikirlerinin bir gün hayata geçeceğine inanan sadık yol arkadaşları vardı. 54. Türkiye Hükümeti Lideri Prof Dr. Necmettin Erbakan bu kişilerin başında geliyor dersek hata etmeyiz diye düşünüyorum. Ölene kadar yaşama garantim var sözüyle yola çıka...
 • Ekim’de Valencia

  25 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uzun zamandan beri planladığım bir iş toplantısı için ziyaret ettiğim yer Valencia. Bu ayın sonuna kadar Türkiye’den İspanya’ya bir turist olarak giriş yasağı olduğu için, uçakta çok az Türk vardı. Ama uçak doluydu. Anlaşılan biz İspanya’ya gezmeye gidemiyoruz ama onlar Türkiye’de tatil yapabiliyor. Gidişte TK1301’de herkes bir anda maskesiz kalmasın diye sıraya göre yemek saatimiz farklıydı. Ama dönüşte TK1302’de herkesin yemek saati aynıydı. Buna ne demeliyim bilemedim. Valencia’da Ekim’in ortasında olmasına ragmen, insanlar sanki yazı...
 • Uçakta işlenen suç hangi ülkede yargılanır?

  18 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçakta bazen olaylar oluyor, bilirsiniz. Mesela ekranı tekmeleyerek bozan sarhoş bir adamın hikayesi.. Hiç merak ettiniz mi? Onlar acaba hangi ülkede yargılanacak diye? ‘Hava Araçlarında İşlenen Suçlar ve Diğer Bazı Eylemlere İlişkin Tokyo Sözleşmesini Tadil Eden Protokol’, Türkiye’de 18 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre… Temel kural olarak ; Hava aracının tescil devleti hava aracında işlenen suçlar ve eylemler üzerinde yargı yetkisine sahiptir. Örneğin, Türk Hava Yolları uçağının içinde işlenen suçlar ve eylemler h...
 • Tata’nın Air İndia’sı

  11 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Reuters’ın haberine göre, Hindistan’daki Tata, 1932 yılında kendi kurmasına rağmen 1953 yılında kamulaştırılmış Tata Airlines adılı bir havayolu şirketi vardı. Pandeminin başlangıcında söylediğim gibi, havayolu şirketlerinde el değiştirme veya iflas gibi sıradan bir zamanda pek gerçekleşmediği olay hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Tata, 68 yıl sonra arada adını Air India olarak değiştirilen havayolu şirketi %100 geri alma işlemini bu yılın sonuna kadar tamamlayacakmış. Bu devirden dolayı Tata, Hindistan’daki havalimanında 4.400 ...