logo

Ekim’de Valencia

keikotorigoe

keikotorigoe
airwaypost2016@hotmail.com
Ekim’de Valencia

Uzun zamandan beri planladığım bir iş toplantısı için ziyaret ettiğim yer Valencia.

Bu ayın sonuna kadar Türkiye’den İspanya’ya bir turist olarak giriş yasağı olduğu için, uçakta çok az Türk vardı. Ama uçak doluydu. Anlaşılan biz İspanya’ya gezmeye gidemiyoruz ama onlar Türkiye’de tatil yapabiliyor.
Gidişte TK1301’de herkes bir anda maskesiz kalmasın diye sıraya göre yemek saatimiz farklıydı. Ama dönüşte TK1302’de herkesin yemek saati aynıydı. Buna ne demeliyim bilemedim.

Valencia’da Ekim’in ortasında olmasına ragmen, insanlar sanki yazın ortasındaki gibi giyiniyordu. Havalimanında, takside, otelde ve hastanede herkes maskeli. Bu manzaraya çok alıştık. Bazı istisnalar hariç muhtemelen bu ara hangi şehire gitse de böyledir diyorum.

Muhtemelen İspanya’da da sokakta maske şarttır, ama kimi maskeli kimi maskesiz. Daha doğrusu çoğu maskesiz. Bu manzara bana hiç yabancı gelmedi. İşte bu tıpkı İstanbul’lular. Onların cebinde de maske vardır diye gülümsedim.

Akdeniz insanlarına bu kadar rahatsız edici nesneyi daimi olarak kullandırmanın ne kadar zor olduğunu bilmemiz gerekirdi.

Hiç bulutsuz yaz günlerinde sokakta yürürken maskeyi neden takıyoruz? Artık maskenin Covid’ten korumadığını bildikten sonra?

Umarım Kasım’dan sonra Türkiye’den İspanya’ya turist olarak gidebiliriz.

Size iyi haftalar.

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşı Seyahat Şeridi

  29 Kasım 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  27.11.2021 tarihli Tracy’ın haberine göre, Singapur hükümeti 14 Aralık’tan itibaren Tayland, 16 Aralık’tan itibaren Kamboçya, Fiji, Maldivler, Sri Lanka ve Türkiye’yi ‘Aşı Seyahat Şeridi’ne dahil edecek. Aşı Seyahat Şeridi(Vaccine Travel Lane) sadece aşılıların binebilecek uşuş hattıtır. Buna istinaden Singapore Airlines, 14 Aralık’tan itibaren Bangkok ve Phuket adası‘na, 16 Aralık’tan itibaren Phnom Penh, Male, Kolombo ve İstanbul’a ve 17 Aralık’tan itibaren Siem Reap’a sadece aşlı olanların binebilecek seferleri başlayacaktır. Halen bu ...
 • Cathay Pacific Sacks’ın Kararı

  22 Kasım 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Dünya çapında pilotlara aşıyı zorlayan şirketlere karşı uyduladığı grevlerin sonucu olarak bazı şirketler kuralları değiştirip aşı zorunluluğunu kaldırılmıştır. Ancak Cathay Pacific’in tüm mürettebatı 2 defa aşılanmıştır, yani 2 defa aşılanmamış olanlar Cathey Pacific’in uçağında çalışamamaktadır. Bundan dolayı Reuters’in haberi beni çok şaşırıttı. Cathay Pacific Sacks‘ın 3 pilotu aktarma sırasında Almanya’da Covid-19’a yakalandığı gerekçesiyle işten çıkarılmıştır. Şirketin emriyle 2 defa aşılananın buna rağmen Corona‘ya yakalandı d...
 • Arkan

  15 Kasım 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Köse Yazarları

  Havacılık personeli için arkan destek program talimatı yürürlüğe girmiştir. Havacılık personeli, hayatta var olan psikolojik stres faktörleriyle karşılaşması veya bu stres faktörleri ile başa çıkamadığını farkettiği durumlarda mesleği yada kariyeri hakkında herhangi bir endişesi olmadan karşılıklı güvene dayalı olarak akran destek programlarına başvuru yapabilmektedir. Arkan, msleğinde örnek tutum ve davranışlara sahip, deontolojik kurallara bağlı, iletişime açık, güvenilir, yargılayıcı olmayan, iyi dinleme ve doğru yol göstericiliği mezi...
 • Havacılığımızın başarıları

  08 Kasım 2021 Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türk havacılığının gelişimini şöyle bir düşününce akla çok şey geliyor. Hangi birini anlatsak, nereden başlasak bilemiyorum. Kazandığımız ödülleri mi, elde ettiğimiz yönetim kurulu üyeliklerini mi, İstanbul’un yolcu ve kargo taşımacığında elde etmiş olduğu önemini anlatsam. Dilimin döndüğü kadarını bu hafta ele almak istedim. Hatırlarsınız; eskiden havacılık belli bir elit tabakaya hitap eden bir sektördü. Yaklaşık 15 sene evvel “Herkesin bir kez uçağa binmesi için çalışıyoruz” sloganı ile yola çıkan ulaştırma bakanlığı, sektörü kısa zamanda h...