logo

Boeing’in Eko-Demonstrator Programı

keikotorigoe

keikotorigoe
airwaypost2016@hotmail.com
Boeing’in Eko-Demonstrator Programı

Simply Flying’in haberine göre Boeing, daha sessiz uçma tekniğini geliştirmek amacıyla bu programı 2012 yılında başlatmış.

İlk katılımcı American Airlines olup, 737-800’ün teknolojisini test etmiş. İkincisi ise Japan Airlines, Delta Airlines, Rolly-Royce, Honeywell, Rockwell Collins, General Electric, Panasonic, NASA, FAA”nin katılımıyla 787-8’i yakıt verimliliğin geliştirmesi dahil sekiz konu üzerinde test etmiş.

Geçen sene Etihad Airways’ın katkısıyla 787-10 Dream Liner’i test etmiş ve bu yıl 737 MAX9’un testi için katkıda bulunan Alaska Airlines.

Alaska Airlines, ‘dünyanın en güzel ve coğrafi olarak en çeşitli bölgelerinden bazılarına uçuyor ve ağımızdaki iklim etkilerini azaltmanın yollarını bulmaya kararlıyız. Eko-Demonstrator programında inovasyonu hızlandırmak için Boeing ile yaptığımız bu çalışma, küresel topluluğunuz için daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmamızı sağlıyor.’ diye konuştu.

Bu testin içeriği aşağıdadır.

 1. Ozon tabakasına daha az zararlı olan yangınları söndürmek için yeni bir madde
 2. Atmosferdeki sera gazı seviyelerinin ölçülmesi
 3. Motor gürültüsünü azaltmak için yeni bir motor nasel astarı
 4. Kabin yan duvar panelleri oluşturmak için 777X kanatların yapımından arta kalan malzemeyi kullanma

Dünyada havalimanından yakın yerlerdeki araziler insan sağlığına zarar olduğundan dolayı konut için uygun olmayıp fiyatlar ona göre düşük fiyatlı olmasına rağmen, Türkiye’de fiyat artmaktadır.

Hatırlıyor musunuz? Florya’da gün boyu ne kadar gürültülü olduğunu? Orada nasıl uyuyabiliyorlar acaba diye her gittiğimde düşünürdüm.

Yine de Boeing ve havayolu şirketlerinin çabaları sayesinde uçakların eskiye göre daha az gürültülü ve daha doğaya nazik olduğuna inanmak isterim.

Keyifli uçuşlarımız için bizi bindirmeden önce yapılan testler hakkında bilgiye sahip olmak, gelecek sefer uçağa binerken daha güvenli hissettirebilecek umarim.

Sağlıklı günler.

Av Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Post Covid

  02 Ağustos 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid hakkında konuşulmadığı bir gün bile olmadığı bu günlerde, her ne kadar henüz çıkış kapısı göremiyor olsa da, Covid’ten önce havacılıkta faaliyet göstermemiş milyarder bu sektörde yükselen yıldız olmaya hazırlanıyor. Reuters’in haberine göre Hindistan’daki Warren Baffett olarak bilinen Rakesh Jhunjhunwala, bu tarihi kriz dönemini fırsat görüp, Hindistan’daki en büyük havayolu şirketi İndiGo’nun eski CEO’ları ve Jet Airways ile bearber Aska Air’i kurmayı ve 4 yıl içinde hissesinin %40’ına sahip olmayı planlıyormuş. Hindistan’daki hava...
 • Airline Rating’de

  26 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bu yıl Qatar Airways’in birinci sırada olmasının sebebi, kabin inovasyonu, yolcu hizmeti ve Covid salgını boyunca çalışmaya devam etme konusundaki özverisi ve bağlılığıymış. Qatar Airways, 2018 yılında listede yer almamasına ragmen, 2019 yılında aniden 4. sırayı kapmış, her havayolu şirketi için kabus niteliğindeki 2020 yılında da listede var olmaya devam etmiş ve kuruluş yılı olan 1993’ten sadece 28 yıl sonra olan 2021 yılında birinci sırada yer alması gerçekten övgüyü hak ettiği bir sonuç olduğunu düşünüyorum. (Her ne kadar Singapor...
 • Özel Jet ve Mil

  19 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Aylar sonra gittiğim İstanbul Havalimanı’nda arkadaşım demişti. ‘Bu binada vakit geçirenlerin hepsi PCR testinde negatif sonucu alanlar olduğuna göre AVMden daha güvenli.’ Çok haklı. Öyle düşününce CIP salonunda maskesiz kalsa da hiç rahatsızlık hissetmedim. Ama bagaj teslim ederken ve pasaport kontrolündeki sırada uzun süre bekledikten sonra güvenlik kontrolünden geçip kapıya kadar uzun süre yürüyerek düşündüm. Aylar önce yazdığım gibi özel jetin piyasası gerçekten de çok büyümüş. Elbette o masrafı karşılayabilenlerin dünyası, ama öze...
 • Uçakta Yaşadıklarım II

  12 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçen hafta Türk Havayolları ile uçarken yaşadıklarımı yazdım. Bu hafta ise ‘Uçuş Operasyonları Esnasında Covid-19 Tedbirleri Hakkında Genelge’ açısından Pegasus Havayolları’da yaşadıklarımı yazmak istedim. Uçağa biniş sırasında yolcular sosyal mesafeyi (en az 1 metre) sağlayacak şekilde ve oturma yerlerine göre kabul edilecekti, ama gördüğüm ise yapışmış gibi sıraya girip yerleşen yolculardı. Cerrahi maskesi veya FFP/N95 türevi maskeleri kullanmamız gerekiyor aslında, ama yolcuların çoğu öyle bir maskeye sahip değildi. Burun da kap...