logo

Boeing öngörü açıklaması yaptı

Boeing öngörü açıklaması yaptı

Boeing, havacılık sektörünün pandeminin üstesinden gelmesi ve aşı dağıtımının hız kazanmasıyla birlikte, küresel düzeyde ve çeşitlendirilmiş fonların uçak finansmanı sektörüne akmaya devam edeceğini öngörüyor.

Boeing Capital Corporation Başkanı Tim Myers, “Finansörler ve yatırımcılar, sektörün esnekliğini ve uçakların değerli varlık sınıfında yer almasını sağlayan uzun vadeli temel prensipleri biliyor. COVID-19’un küresel havacılık sektörü üzerinde yarattığı benzeri görülmemiş etkiye rağmen, piyasada müşterilerimiz için herhangi bir likidite sorunuyla karşılaşmadık ve bu durumun yolculuklar başladıkça daha da iyiye gideceğini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

2019 yılından bu yana yayınlanan Uçak Finansmanı Mevcut Piyasa Görünümü Raporu (CAFMO), Boeing’in kısa vadeli piyasa dinamiklerine ilişkin görüşlerini yansıtmakta ve yeni ticari uçak teslimatlarına yönelik finansman kaynaklarını değerlendirmekte.

2021 yılı CAFMO raporunda pandeminin devam eden etkileri nedeniyle geleneksel 1-5 yıllık sektör finansmanı tahminleri yer almamakta.

Myers, “Sektörün temelleri, pandeminin bölgesel trendlerine bağlı olarak, farklı piyasalarda değişen düzeylerde güç göstermeye devam ediyor. Sektöre sermaye aktarımının yerleşik oyuncular ve sektör toparlanırken fırsatları değerlendirmek isteyen yeni oyuncular ile devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

2021 yılı CAFMO raporunda, uçak finansmanı ortamının 2020 yılını teslimatları finanse edecek düzeyde likidite ile kapattığı, ancak banka borçları ve hisse senedi piyasaları ile ilgili stres yaşadığı özel olarak vurgulanıyor.

Öne çıkan hususların aşağıdaki gibi sıralandığı 2021 yılı CAFMO raporuna, tanıtım videosuna ve bölgesel finansman verilerine www.boeing.com/CAFMO adresi üzerinden erişim sağlanabiliyor.

Ticari uçak teslimatı fon hacmi, 2019 yılına göre yüzde 40 azalarak, sektör düzeyinde 59 milyon dolar olarak gerçekleşti.

-Boeing’in uçak teslimatlarındaki ana finansman kaynakları nakit, banka borcu ve sermaye piyasası olurken, bu teslimatlarının tamamı üçüncü partiler tarafından finanse edildi. 

-Uçak kiralayan şirketler, ciddi miktarda satış ve geri kiralama işlemi gerçekleştirdi ve sektörün tamamında kiralanmış filoların oranı yüzde 46’ya yükseldi. 

-Sermaye piyasalarındaki havacılık hacmi 2019 yılına göre yüzde 70 oranında arttı. 

-Ticari bankalar, pandeminin erken dönemlerinde havacılık sektörünün likidite ihtiyacını karşıladı, ancak uzun vadeli banka borçlanması, finansman oluşturmada en az kullanılan yollardan biri oldu. 

-Bazı finansörler yatırımlarına ara verirken ve sektörün kredi marjı genişlerken, kurumsal yatırımcılar ve fonlar havacılıktaki riskleri almaya devam etti.

-İhracat kredisi kuruluşları, pandemi boyunca küçük ama önemli fonlama kaynakları olmaya devam etti. 

-Zenginleştirilmiş kredi finansmanı, Boeing teslimatlarının toplamda yüzde 4’ünü finanse ederek tamamlayıcı bir fon kaynağı olarak işlevini artırdı.  

Ayrı bir yıllık rapor olup ticari uçak ve hizmet piyasasına yönelik 20 yıllık tahminlerde bulunan Boeing 2020 yılı Ticari Piyasa Görünüm raporunda, yolcu trafiğinin yıllık ortalama yüzde 4 oranında büyüyeceğini öngörülüyor.

Raporda, ayrıca, şu anda 25.900 uçağın bulunduğu küresel ticari filonun 2039 yılına kadar 48.400 uçağa ulaşacağı tahmin ediliyor.

#

SENDE YORUM YAZ