logo

Bilgi kirliliği

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Bilgi kirliliği

Emin’in Yeri

Geçtiğimiz 21 Eylül tarihinde bir uçak, AHL’ye inişi sırasında düşmüştü hatırlarsınız. Uçakta bulunan iki kokpit görevlisi bir hostes ve bir yolcu yaralı olarak kurtulmuştu.
TC KON tescilli özel jetten geriye kalanlar sadece bir enkazdı. Şimdi olayın olduğu güne geri dönelim isterseniz.
Ülkemizin önemli gazeteleri bu haberi uçağın kaptan pilotu öldü diye geçmişti ama sonra gerçek anlaşılmış yapılan resmi açıklamada pilotun yaşadığı ifade edilmişti.
Ben bilgi kirliliğine değinmek istiyorum. Aslında bu bilgi kirliliği ülkemizde ilk değil sonda olmayacak. Gönlümüzden geçen son olmasıdır.
Bu olay bana yıllar evvel mezarlıkta işlenen bir cinayeti hatırlattı. İşadamı Üzeyir Garih İstanbul’da bir mezarlıkta öldürüldüğünde o zamanın bakanı, mezarlıkta bulunan ufak bir çocuğu katil ilan etmişti. Çocuğun düştüğü durumu ailesinin durumunu kimse gözönüne almamıştı.
Şimdi de yaşayan bir kişiyi medya öldü ilan etti. İki konu arasında ki ortak özellik nedir dersiniz. İkiside araştırılmadan ilan edilmiş konudur.
Peki, o katil ilan edilen çocuğun ailesini ve yaşarken öldü denilen pilotun ailesini, onların evlerinde ki duygu düşünceleri düşünen oluyor mu sizce.
Yaşarken öldü denilen pilotun eşini, anne-baba, kardeş, çocuklarının acısını düşünen varmı. Düşünülüyorsa ne gibi yaptırım var. Koskoca hiç, pilot yaşarken öldü bilgisini birinci ağızdan veya kalemden yapanlar mesleklerini devam ettiriyorlar mı? Bu konuda medyada hiçbir habere yoruma rastlamadım. Demek ki halen işlerini yapıyorlar.
O halde sorarım, biz bu şekilde “bilgi kirliliğinin önüne nasıl geçeceğiz?”

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta Yemek İstemiyorsanız

  20 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Eskiden beri uçaktaki tek eğlence yemek yiyemek desem hiç yalan sayılmaz, özellikle cam kenarında oturamadıysam. Benim gibi yemeği seçmeden önüne geleni yiyenler de az değil, ama hiç dokunmamasına ragmen masada yemeği isteyenleri görünce ve o yemeklerin çöpe gideceğini düşününce üzülürdüm. Pandemi ile beraber havayolu sektöründe tasarufun en ön planda olduğu bu günlerde, Sinply Flying’in haberine göre Japan Airlines, 2025 yılına kadar mutfaktaki atıkların tümünü gübre olarak değerlendilmeyi düşünmektedir. Yıllardır bu konuya hassasiyet...
 • Japan Airlines (JAL) ve 2,7 Milyar USD’lik Kaynak Temini

  13 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İlk Baharda yaz doğru hayatımızın normalleşme ile beraber seyahat edenlerin sayısı da çoğalacağını bekleniyordu, ama anlaşılan şu ki hiç de öyle olmadı. Reuter’in haberine göre, JAL’ın özvarlık oranı Haziran sonu 2021 itibariyle %42,4 olup, dünyadaki büyük havayolu şirketlerine kıyas oldukça yüksek seviyededir. Ancak hem iç hatları hem de dış hatlarındaki eski seviyeye dönme süresinin kestirememesinden dolayı, kaynak teminini Elyül 2021’de başlamasına karar verdiler. Son iki sene içinde insanların yaşam tarzı da ister istemez değişti, ...
 • Her şeye rağmen İstanbul Havalimanı başarısı

  13 Eylül 2021 Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açılalı 3 yıl kadar oldu. 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı İstanbul Havalimanı, başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde New York merkezli, dünyaca ünlü Travel and Leisure Dergisi’nin “World’s Best Awards 2021” anketinde “Dünyanın En İyi 10 Havalimanı” arasında yer aldı. İstanbul Havalimanı, derginin okuyucuları arasında yapılan oylamada 91,17 puanla ikinci oldu. Türkiye’nin gözbebeği havalimanımız Changi Havalimanı’nın ardından ikinci sırada yer aldı. Peki kimlerimi geride bırakt...
 • Havalimanı Pandemi Tedbirleri

  06 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Artık herkesin bildiği gibi 06 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hatları olsa da aşılama süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden PCR negative sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için zorunludur. ‘Havaalanı Pandemi Tedbirleri Ve Sertifikasyonu Genelgesi’ne göre, yolcuların bilmekte fayda olanları aşağıdadır. Havalimanı kullanacak yolcuların sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve kişisel koruyucu donanımları kullanımın zorunludur. Havalimanına ulaşım için özel toplu taşıma servislerini kullanacak olan yol...