logo

50 yıl sonra açıklandı

50 yıl sonra açıklandı

Kore Savaşı’nda tek başına 35 dakikada Sovyetler Birliği’ne ait 4 MiG-15 tipi jet savaş uçağı düşüren Royce Williams adlı ABD’li asker, 20 Ocak’ta ABD Donanması’nın verdiği en yüksek askeri nişan olan Donanma Haçı’yla (Navy Cross) ödüllendirildi.

ABD Deniz Kuvvetleri Sekreteri Carlos Del Toro, nişanları yükseltilecek asker önerilerini incelerken Williams’ın “gözüne çarptığını” söyledi:

“Eylemlerinin gerçekten sıradışı olduğu ve daha yüksek bir madalyanın kriterlerini karşıladığı benim için çok netti.”

CNN International, halen 97 yaşında olan eski askerin savaşta neler yaptığını aktardı.

ABD Donanması’nın ilk jet savaş uçağı olan F9F Panther’le 18 Kasım 1952’te havalanan Williams ve üç pilota daha Kore Yarımadası’nın kuzeylerinde hava devriyesi emri verildi. Bölgenin kuzeydoğusunda, Kuzey Kore’yi destekleyen Sovyetler Birliği vardı.

4’lü grubun lideri aracında sorun yaşayınca kol uçucusuyla birliklerin bulunduğu Japon Denizi’ne geri döndü. Böylece pilot ve kol uçucusu yalnız kaldı.

Bunun ardından Williams ve arkadaşı, Japon Denizi’ndeki birliklere doğru giden 7 Sovyet MiG-15 savaş uçağıyla karşılaştı.

Williams, 2021’de American Veterans Center’a yaptığı açıklamada “Daha önce Rusya’dan çıkıp bizimle herhangi bir şekilde çatışmaya girmemişlerdi” dedi.

Japon Denizi’ndeki ABD komutanları, jetlere MiG’ler ve ABD savaş gemileri arasına girmelerini emretti. Eski asker emri uygularken Sovyet uçaklarının dördünün kendisine ateş açtığını söyledi.

ABD’li pilot da buna ateşle karşılık verirken Sovyet jetlerinden birini kuyruğundan vurup düşürdü.

“Çatışmadayım”

Williams o esnada uçak gemisindeki komutanların kendisine çatışmamaya girmemesini emrettiğini belirtti:

‘Çatışmadayım’ dedim.

O dönemde 27 yaşında olan Williams, Sovyet uçaklarının kendi aracından daha hızlı olduğunu ve kaçmaya çalışırsa yakalanıp öleceğini bildiğini vurguladı:

Williams, düşürdüğü uçağın ardından ortadan kaybolan jetlerin tekrar geldiğini, it dalaşı için uygun olmayan uçağıyla havada sürekli dönüp durduğunu ve böylece Sovyet uçaklarına karşı koyabildiğini açıkladı. Asker bu sayede MiG’lerdeki silahların kendisine kilitlenmediğini belirtti.

Williams, kendisine doğru uçan bir jetteki pilotu açtığı ateşle vurduğunu ve önüne geçen bir MiG’i de ateş açarak düşürdüğünü kaydetti.

ABD ordusu verilerine göre pilot taşıdığı 760 adet 20 mm top mermisinin tamamını 35 dakikalık çatışma boyunca ateşledi.

Uçağı da aldığı hasar sebebiyle kontrol sistemlerini kaybedince Williams jeti irtifa dümeniyle sadece aşağı yukarı hareket ettirebilmeye başladı.

Şans eseri ABD donanmasına doğru hareket eden Williams, arkasına Sovyet uçaklarından birinin takıldığını ancak kol uçucusunun onu korkutup kaçırdığını ifade etti.

ABD Donanması kendilerine doğru gelen uçağı başta MiG sanıp ateş açsa da kısa sürede Williams’ı görüp durdu.

Williams, jeti uçak gemisine doğru hizalayamayınca devreye geminin kaptanı girdi ve gemi uçağın hizasına getirildi. Bu sayede gemiye inen Williams, durdurma halatı sayesinde kurtuldu.

Konuşmama talimatı verildi

Öte yandan havadaki çatışma III. Dünya Savaşı korkusunu doğurdu.

ABD Donanması’nın internet sitesinde şu ifadeler kullandı:

“Birkaç yüksek rütbeli Donanma amirali, Savunma Bakanı ve Başkan savaşın ardından Williams’ı şahsen sorguladı. Yetkililer olayın ABD’yle Sovyetler Birliği arasındaki gerilimin yıkıcı bir şekilde artmasına neden olabileceğinden ve muhtemel III. Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyebileceğinden korkunca Williams’a görevle ilgili konuşmaması talimatı verildi.”

Böylece kayıtlar 50 yıl boyunca gizlendi. 1953’te Gümüş Yıldız’la (Silver Star) ödüllendirilen Williams’la ilgili açıklamada Sovyet uçaklarından bahsedilmedi.

ABD’li yetkililer, düşürülen 4. uçağı daha önce bilmediklerini, 1990’larda yayımlanan Rus kayıtları sayesinde öğrendiklerini belirtti.

Williams’ın girdiği çatışmayla ilgili bilgilerdeki gizlilik 2002’de kalkınca, askerin adı duyulmaya başlandı. ABD Savunma Bakanlığı, Williams’ın yaşadıklarını ilk önce eşine anlattığını bildirdi.

Eski pilot, 20 Ocak’ta Donanma Haçı’yla ödüllendirildi. Williams’ın çatışmada kullandığı uçağın replikası, Kaliforniya eyaletindeki USS Midway Müzesi’nde sergileniyor.

#

SENDE YORUM YAZ