logo

Yurtdışı sır operatörü

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Yurtdışı sır operatörü

Savaş Demirel

SCHENGEN BÖLGESİ ÜLKELERİNDE VERİMLİ VE EKONOMİK GEZİLERİN İPUÇLARI 1. BÖLÜM
“ETKİLİ ULAŞIM PLANLAMASI”
Kültürel, turistik veya size cazip gelen herhangi bir nedenle planlanmış bir yurtdışı seyahatinde, gideceğiniz şehirleri ve gidiş-dönüş tarihlerinizi herhangi bir etkene bağlı olmadan özgürce belirleyebiliyorsanız, konaklama ve seyahat planınızı tamamen profesyonel ellere bırakacak kadar da maddi rahatlığınız varsa, bu yazı pek ilginizi çekmeyebilir.
Ancak; tatil rotanız ve gidiş-dönüş tarihleriniz, havayolu şirketlerinin düzenlemiş olduğu ekonomik uçuş hizmeti sunan kampanyalara ve diğer maddi kolaylıklara bağlı ise ve en kısa zamanda, en az maliyetle dopdolu bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız bu yazı dizisi, kesinlikle ilginizi çekecektir. Şimdi sizden; havayolu şirketlerinin, otel rezervasyon sitelerinin ve gezi bloggerlarının sayfalarıyla dolup taşmış dizüstü bilgisayarınızdan uzaklaşmanızı, arkanıza yaslanıp yorulmuş zihninizi dinlendirmenizi rica edeceğim.
Evet dinlendiğinizi varsayarak direk konuya giriş yapıyorum:
Havayolu şirketleri kampanya dönemlerinde sıklıkla görüldüğü üzere; “……………’ya herşey dahil gidiş dönüş 99/199 – €/$/£ ” vb gibi sloganlar kullanarak, Schengen bölgesinde ekonomik tatil planlayan hedef kitleyi kendine çekmekte ve çoğunluklada başarılı olmaktadır. Ancak ekonomik tatil kavramını sadece rakamsal olarak değerlendirmek çok büyük bir yanılgıdır. Ziyaret edilen ülke ve şehir sayısı, buralarda edinilen görsel, işitsel ve tatsal hazların tatilinizi daha dolu ve ekonomik kılacağından emin olabilirsiniz.
Siyasi tarihinin yanında, sanat tarihi, mimarisi ve bunun gibi bir çok alanda kültürel zenginliği bulunan Schengen bölgesi ülkelerinde hızlı tren ağının oldukça yaygın olması şehirler arasında hatta bölge ülkeleri arasında hareket kabiliyetini oldukça arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar Türk vatandaşlarının Schengen bölgesi ülkelerine planladıkları seyahat ortalamasının 4-5 gün civarında seyrettiğini göstermektedir. Eğer bir Avrupa şehrine her bir kaldırım taşını öpecek kadar aşık değilseniz; 4-5 günün tamamını tek bir şehirde geçirmenin çok fazla bir anlamı olmadığını gezi tecrübelerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim. Bu sebepten dönüş yapacağınız havaalanınızın seçiminde, seyahat planı yapılan ülkede görülmeye değer başka şehirlerin olup olmadığı, eğer var ise bu şehirlere ilişkin hızlı tren ya da alternatif ulaşım ağlarının gözden geçirilmesinin gerekliliği kaçınılmazdır.
Konuyu anlaşılır kılmak amacıyla, basit bir örnekten faydalanarak yazı dizisinin 1. bölümüne burada son vermek istiyorum:
4 gece konaklamalı 5 günlük bir İspanya / Barcelona seyahati planladığınızı varsayalım. Bu seyahate gidiş-dönüş ucuz bir uçak bileti alarak başlamak en başta ekonomik olarak uygun gözükse de, seyahat öncesi katlanılan pasaport harçları, vize bedelleri vb gibi yan harcamalar, tek bir şehirle kısıtlı kalınan gezinizi ekonomik olmaktan uzaklaştıracaktır. Oldukça gelişmiş demiryolu ağına sahip ülkede tek merkezden hızlı trenle bir çok şehire ulaşılabilmektedir. Hatta uzun tren yolculuğundan hoşlanan gezginler, Madrid’e giden gece trenini tercih ederlerse oldukça güzel bir şehri görmenin yanı sıra, bir gecelik konaklamalarını bedavaya getirme şansına da sahip olabilirler.
Değerli okurlarımız;
Bir sonraki yazımda, bölge ülkelerinin büyük havaalanlarından şehir merkezlerine ulaşım konusunu irdeleyerek, zaman ve ekonomik kazanç elde etmenin yollarından bahsedeceğim.
Görüşmek dileğiyle esenlikler dilerim
Savaş DEMİREL

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta Yemek İstemiyorsanız

  20 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Eskiden beri uçaktaki tek eğlence yemek yiyemek desem hiç yalan sayılmaz, özellikle cam kenarında oturamadıysam. Benim gibi yemeği seçmeden önüne geleni yiyenler de az değil, ama hiç dokunmamasına ragmen masada yemeği isteyenleri görünce ve o yemeklerin çöpe gideceğini düşününce üzülürdüm. Pandemi ile beraber havayolu sektöründe tasarufun en ön planda olduğu bu günlerde, Sinply Flying’in haberine göre Japan Airlines, 2025 yılına kadar mutfaktaki atıkların tümünü gübre olarak değerlendilmeyi düşünmektedir. Yıllardır bu konuya hassasiyet...
 • Japan Airlines (JAL) ve 2,7 Milyar USD’lik Kaynak Temini

  13 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İlk Baharda yaz doğru hayatımızın normalleşme ile beraber seyahat edenlerin sayısı da çoğalacağını bekleniyordu, ama anlaşılan şu ki hiç de öyle olmadı. Reuter’in haberine göre, JAL’ın özvarlık oranı Haziran sonu 2021 itibariyle %42,4 olup, dünyadaki büyük havayolu şirketlerine kıyas oldukça yüksek seviyededir. Ancak hem iç hatları hem de dış hatlarındaki eski seviyeye dönme süresinin kestirememesinden dolayı, kaynak teminini Elyül 2021’de başlamasına karar verdiler. Son iki sene içinde insanların yaşam tarzı da ister istemez değişti, ...
 • Her şeye rağmen İstanbul Havalimanı başarısı

  13 Eylül 2021 Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açılalı 3 yıl kadar oldu. 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı İstanbul Havalimanı, başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde New York merkezli, dünyaca ünlü Travel and Leisure Dergisi’nin “World’s Best Awards 2021” anketinde “Dünyanın En İyi 10 Havalimanı” arasında yer aldı. İstanbul Havalimanı, derginin okuyucuları arasında yapılan oylamada 91,17 puanla ikinci oldu. Türkiye’nin gözbebeği havalimanımız Changi Havalimanı’nın ardından ikinci sırada yer aldı. Peki kimlerimi geride bırakt...
 • Havalimanı Pandemi Tedbirleri

  06 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Artık herkesin bildiği gibi 06 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hatları olsa da aşılama süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden PCR negative sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için zorunludur. ‘Havaalanı Pandemi Tedbirleri Ve Sertifikasyonu Genelgesi’ne göre, yolcuların bilmekte fayda olanları aşağıdadır. Havalimanı kullanacak yolcuların sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve kişisel koruyucu donanımları kullanımın zorunludur. Havalimanına ulaşım için özel toplu taşıma servislerini kullanacak olan yol...