logo

Yurt dışı günlük gezi planı hakkında

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Yurt dışı günlük gezi planı hakkında

Yurtdışı Sır Operatörü

Savaş DEMİREL

Yazı dizimizin ilk bölümünde sizleri ekonomik ve verimli bir uçuş seçeneği ile tatile göndermiş, ikinci bölümde ise konaklama yerlerinize ulaşımınız konusunda yardımcı olmuştuk. Bu bölümde ise kısıtlı gezi zamanınızı en ekonomik ve en verimli şekilde geçirmeniz için sizlere bazı tavsiyelerimiz olacaktır. Şimdi odanıza yerleştiğinizi varsayıyor ve artık gittiğiniz şehirleri keşfetme zamanınızın geldiğini düşünüyoruz.
Gezinizin ilk gününün, uçuş ve konaklama bölgelerine ulaşım sebebiyle kaybedilen süreler dikkate alınarak planlanmasını uygun görüyoruz. Bu sebepten ilk gününüzü erken kapanış saatleri ve bu saatlerde oluşan yoğunluk sebebiyle verimli olarak değerlendiremeyeceğinizi düşündüğümüz müze ve sanat galerilerine ayırmamanızı önemle rica ederiz. İlk gününüzü en verimli şekilde değerlendirmenin yolu tarihi binaların, görkemli ibadethanelerin ve işlek caddelerin yer aldığı kısa yürüme mesafelerinde görsel şölen yaşayacağınız şehir merkezlerine yönelmektir. Böylece yorgun başlayan bir günde ortalama bir enerji sarf ederek birçok turistik imgeyi kısa zaman içerisinde görme fırsatı elde ederken, diğer yandan şehir merkezlerinin ara sokaklarında konuşlanmış birbirinden güzel seçkin kafelerle, restoranları ve şık mağazaları da kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Ama ilk olarak şehir merkezlerinin simgesel yapıları olan katedral vb. gibi görkemli yapıların kule ya da teraslarına çıkarak şehri ilk olarak yukarıdan keşfetmenizi şiddetle öneririz.
Erken kalkılıp, yolculukla başlayan ve geziyle devam eden harika bir günü, gidilen şehrin önde gelen restoranlarından birinde özel bir yemekle devam ettirmek ise eşsiz bir keyiftir. Bir taraftan yorgunluğunuzu atarken, diğer taraftan az sonra sunulacak yemeğin heyecanı ile şımarık kahkahalar da atabilirsiniz. Tabi bu kahkahaları atarken karşınızda birilerinin olması tavsiyemizdir. Yalnız iseniz hoş karşılanmayabilir !!!
Evet yemeğinizi yedikten sonra şehri birde ışıklar altında görmenizi ve kendinizi zorlamadan düşük tempoda bir gece yürüyüşü yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede sadece yedikleriniz değil, şehir ışıklarının büyüsüyle içiniz de eriyecektir. Günün finalinde ise şehrin hatırı sayılır kafelerinden ya da pastanelerinden birinde spesiyalleri tatmanızı ve daha sonra ertesi güne enerji depolamak için otelinizin yolunu tutmanızı tavsiye ediyoruz.
Etkin ve verimli bir gezi için gezi planının mutlaka önceden hazırlanmış olması gerekmektedir. Kitabevlerinde şehirleri sokak sokak analiz ederek turistik ve diğer açılardan önem arz eden noktaları detaylı ve anlaşılır şekilde açıklayan birçok rehber kitap mevcuttur. Bu kitapları dikkatlice okumanızın, ve açıklayıcı notlar almanızın yanında, gideceğiniz lokasyona daha önce gezi düzenleyenlerin yazılarını okumanız da gezi planınızı oldukça zenginleştirecektir. Elde etmiş olduğunuz bilgileri günümüz teknolojisi (Akıllı telefonlar ve tabletler için hazırlanan uygulamalar, haritalar vb gibi) ile birleştirdiğinizde ise her şeyi elinizle koymuşçasına yerinde bulacağınızı kesinlikle garanti ediyoruz.
Size bu yazımızda genellikle gün ortasına gelen ve kayıp gün olarak görülen ilk günün en verimli şekilde geçirilmesi adına bazı tavsiyelerde bulunmak istedik. Bir sonraki yazımızda ise şehir içi ulaşım ve turistik yerlerin girişlerinde zaman ve ekonomik olarak kazanç sağlayan kartlar hakkında açıklamalar yaparak tavsiyelerde bulunacağız. Bir sonraki yazıda görüşene dek esenlikler dilerim.

Saygılarımla

Savaş DEMİREL
Mali Müşavir savas@tesladenetim.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta Yemek İstemiyorsanız

  20 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Eskiden beri uçaktaki tek eğlence yemek yiyemek desem hiç yalan sayılmaz, özellikle cam kenarında oturamadıysam. Benim gibi yemeği seçmeden önüne geleni yiyenler de az değil, ama hiç dokunmamasına ragmen masada yemeği isteyenleri görünce ve o yemeklerin çöpe gideceğini düşününce üzülürdüm. Pandemi ile beraber havayolu sektöründe tasarufun en ön planda olduğu bu günlerde, Sinply Flying’in haberine göre Japan Airlines, 2025 yılına kadar mutfaktaki atıkların tümünü gübre olarak değerlendilmeyi düşünmektedir. Yıllardır bu konuya hassasiyet...
 • Japan Airlines (JAL) ve 2,7 Milyar USD’lik Kaynak Temini

  13 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İlk Baharda yaz doğru hayatımızın normalleşme ile beraber seyahat edenlerin sayısı da çoğalacağını bekleniyordu, ama anlaşılan şu ki hiç de öyle olmadı. Reuter’in haberine göre, JAL’ın özvarlık oranı Haziran sonu 2021 itibariyle %42,4 olup, dünyadaki büyük havayolu şirketlerine kıyas oldukça yüksek seviyededir. Ancak hem iç hatları hem de dış hatlarındaki eski seviyeye dönme süresinin kestirememesinden dolayı, kaynak teminini Elyül 2021’de başlamasına karar verdiler. Son iki sene içinde insanların yaşam tarzı da ister istemez değişti, ...
 • Her şeye rağmen İstanbul Havalimanı başarısı

  13 Eylül 2021 Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açılalı 3 yıl kadar oldu. 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı İstanbul Havalimanı, başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde New York merkezli, dünyaca ünlü Travel and Leisure Dergisi’nin “World’s Best Awards 2021” anketinde “Dünyanın En İyi 10 Havalimanı” arasında yer aldı. İstanbul Havalimanı, derginin okuyucuları arasında yapılan oylamada 91,17 puanla ikinci oldu. Türkiye’nin gözbebeği havalimanımız Changi Havalimanı’nın ardından ikinci sırada yer aldı. Peki kimlerimi geride bırakt...
 • Havalimanı Pandemi Tedbirleri

  06 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Artık herkesin bildiği gibi 06 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hatları olsa da aşılama süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden PCR negative sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için zorunludur. ‘Havaalanı Pandemi Tedbirleri Ve Sertifikasyonu Genelgesi’ne göre, yolcuların bilmekte fayda olanları aşağıdadır. Havalimanı kullanacak yolcuların sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve kişisel koruyucu donanımları kullanımın zorunludur. Havalimanına ulaşım için özel toplu taşıma servislerini kullanacak olan yol...