logo

Yıldırım: “Türkiye’den 3 saatlik uçuşla 52 ülkeye ulaşılabilir”

Yıldırım: “Türkiye’den 3 saatlik uçuşla 52 ülkeye ulaşılabilir”

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Turizm Forumu’nun açılışına katıldı. Foruma 25 ülkeden katılımcı olduğunu aktaran Yıldırım, etkinliğin turizm konusunda yeni ufuklar açacağına inandığını ifade ederek, yeni turizm sezonunun için bereketli olması temennisinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’de ulaşımı kolaylaştırmak için birçok dev proje gerçekleştirdiklerini kaydetti. Yıldırım, “Havalimanı sayımızı, 26’dan 55’e yükselttik, bununla da yetinmedik şu anda yıllık yolcu kapasitesi 150 milyon olan dünyanın en büyük havalimanını da yapıyoruz. İlk etabını da 2018 Şubat’ında, seneye bu vakitte açmış olacağız” dedi.

ZENGİNLİK DOĞUYA DÖNDÜ

İstanbul’a üçüncü havalimanını yaparken, “Bu kadar yolcuyu nereden bulacaksınız?” şeklinde sorularla karşılaştıklarına dikkat çeken Başbakan Binali Yıldırım, şunları kaydetti: “Bakın ben size söyleyeyim neden gerek olduğunu; 2002 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sadece transit yolcu 1 milyonun altındaydı, geçen sene 40 milyon oldu. 70’li yıllarda havacılığın merkezi Amerika’daydı. 80’li yıllarda Avrupa’nın batısına doğru geldi. 90’lı yıllarda Avrupa oldu. Şu anda havacılığın merkezi Türkiye’ye kayıyor. Bu tarihin tekerrürüdür. Bir zamanlar İpek Yolu ile Baharat Yolu ile doğudan batıya zenginlik için göç vardı. Şimdi artık zenginlik doğuya tekrar döndü, dolayısıyla da hicret batıdan doğuya doğru olmaya başladı.”

3 SAATLİK UÇUŞLA 52 ÜLKEYE!

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’den 3 saatlik uçuşla 52 ülkeye ulaşılabileceğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Merkezi İstanbul olan ve 3 saatlik uçuş içerisinde, 1,5 milyar insan yaşıyor ve bir yılda 30 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklükten bahsediyoruz. Uzağa gitmeyin, 3 saatte… İstanbul’un sesinde kendi sesinizi hissedin”

Ülkenin güzelliklerini ortaya çıkarmak için daha çok misafirle paylaşmak istediklerini söyleyen Yıldırım, “Değerli misafirler, burada lütfen kendinizi evinizde gibi hissedin, İstanbul’da kendinizi kendi şehrinizde gibi hissedin, İstanbul’un sesinde kendi sesinizi, İstanbul’un nefesinde kendi nefesinizi hissedeceksiniz” dedi. Ama Avustralya’da olsanız bir şehirden bir şehre, 3 saatte gidemezsiniz.”

#

SENDE YORUM YAZ