logo

Yer hizmetlerinin engelli yolcularda ki sorumluluğu

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Yer hizmetlerinin engelli yolcularda ki sorumluluğu

Av. Keiko Torigoe

Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Havayolu Yolcular 3-3
(Diğer Düzenlemeler)

Merhaba;
İstanbul’da, İstanbul Boğazı’nın renginden bile ilkbaharın ayak sesini duyuyor gibiyiz.

Bugünkü konu engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı havayolu yolcularına özgü diğer düzenlemeler hakkında olacak.

Yer hizmetleri kuruluşlarının sorumluluğu:
Giden yolcu için: Check in kontuarından itibaren başlar. Gelen yolcu için: Havaalanı sınırları içerisinde yolcunun istediği noktada ise biter.

*Refakatçiye engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan kişinin yanında bir koltuk
verilir ve uçağa binmesinde/inmesinde gerekli kolaylık sağlanır. (Talep etmelidir)

*Engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan kişilere ait elektrikli tekerlekli sandalyeler vb. ekipmanın taşınmasına ilişkin hizmetler hava aracındaki olası sınırlamaları dâhilinde ve tehlikeli maddelere ilişkin yasal mevzuata uygun olarak sağlanır. (en az 48 saat öncesi bildirilmesi koşuluyla)

*Tıbbı malzemeler haricinde, her bir engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan kişi başına elektrikli sandalye dahil olmak üzere en fazla 2 adet hareket etme yeteneği sağlayan ekipmanın taşınmasına izin verilir. (en az 48 saat öncesi bildirilmesi koşuluyla)

*Engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan kişilere ait temel hareket gereçleri ve diğer gerekli destek aletlerinin hava aracında taşınmasında gerekli kolaylık sağlanır.

*Uçuş ile ilgili gerekli bilgiler erişilebilir formatlarda iletilir.

*Rehber köpeklerin havaalanında ve kabinde taşınmasına izin verilir.

*Hava araçlarında Braille alfabeli güvenlik kartları bulundurulur, uçak tipine göre gösterilen tanıtım filmlerindeki işaret dili ve sesli uyarılar ile benzeri hizmet kolaylıkları sağlanır.

*Emniyet gereklilikleri kapsamında, havaalanı ve/veya hava aracında, engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde oturma düzeni oluşturulur. Belirlenen oturma düzenine göre engelli yolcu uçağa alınır ve yer durumuna göre uçaktan indirilmesi sağlanır.

Herkes merak ettiği şehrin rüzgarını ve güzelliğini hissedebilme dileğiyle.
İyi Uçuşlar..

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta Yemek İstemiyorsanız

  20 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Eskiden beri uçaktaki tek eğlence yemek yiyemek desem hiç yalan sayılmaz, özellikle cam kenarında oturamadıysam. Benim gibi yemeği seçmeden önüne geleni yiyenler de az değil, ama hiç dokunmamasına ragmen masada yemeği isteyenleri görünce ve o yemeklerin çöpe gideceğini düşününce üzülürdüm. Pandemi ile beraber havayolu sektöründe tasarufun en ön planda olduğu bu günlerde, Sinply Flying’in haberine göre Japan Airlines, 2025 yılına kadar mutfaktaki atıkların tümünü gübre olarak değerlendilmeyi düşünmektedir. Yıllardır bu konuya hassasiyet...
 • Japan Airlines (JAL) ve 2,7 Milyar USD’lik Kaynak Temini

  13 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İlk Baharda yaz doğru hayatımızın normalleşme ile beraber seyahat edenlerin sayısı da çoğalacağını bekleniyordu, ama anlaşılan şu ki hiç de öyle olmadı. Reuter’in haberine göre, JAL’ın özvarlık oranı Haziran sonu 2021 itibariyle %42,4 olup, dünyadaki büyük havayolu şirketlerine kıyas oldukça yüksek seviyededir. Ancak hem iç hatları hem de dış hatlarındaki eski seviyeye dönme süresinin kestirememesinden dolayı, kaynak teminini Elyül 2021’de başlamasına karar verdiler. Son iki sene içinde insanların yaşam tarzı da ister istemez değişti, ...
 • Her şeye rağmen İstanbul Havalimanı başarısı

  13 Eylül 2021 Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açılalı 3 yıl kadar oldu. 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı İstanbul Havalimanı, başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde New York merkezli, dünyaca ünlü Travel and Leisure Dergisi’nin “World’s Best Awards 2021” anketinde “Dünyanın En İyi 10 Havalimanı” arasında yer aldı. İstanbul Havalimanı, derginin okuyucuları arasında yapılan oylamada 91,17 puanla ikinci oldu. Türkiye’nin gözbebeği havalimanımız Changi Havalimanı’nın ardından ikinci sırada yer aldı. Peki kimlerimi geride bırakt...
 • Havalimanı Pandemi Tedbirleri

  06 Eylül 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Artık herkesin bildiği gibi 06 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hatları olsa da aşılama süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden PCR negative sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için zorunludur. ‘Havaalanı Pandemi Tedbirleri Ve Sertifikasyonu Genelgesi’ne göre, yolcuların bilmekte fayda olanları aşağıdadır. Havalimanı kullanacak yolcuların sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve kişisel koruyucu donanımları kullanımın zorunludur. Havalimanına ulaşım için özel toplu taşıma servislerini kullanacak olan yol...