logo

Yer hizmetlerinin engelli yolcularda ki sorumluluğu

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Yer hizmetlerinin engelli yolcularda ki sorumluluğu

Av. Keiko Torigoe

Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Havayolu Yolcular 3-3
(Diğer Düzenlemeler)

Merhaba;
İstanbul’da, İstanbul Boğazı’nın renginden bile ilkbaharın ayak sesini duyuyor gibiyiz.

Bugünkü konu engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı havayolu yolcularına özgü diğer düzenlemeler hakkında olacak.

Yer hizmetleri kuruluşlarının sorumluluğu:
Giden yolcu için: Check in kontuarından itibaren başlar. Gelen yolcu için: Havaalanı sınırları içerisinde yolcunun istediği noktada ise biter.

*Refakatçiye engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan kişinin yanında bir koltuk
verilir ve uçağa binmesinde/inmesinde gerekli kolaylık sağlanır. (Talep etmelidir)

*Engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan kişilere ait elektrikli tekerlekli sandalyeler vb. ekipmanın taşınmasına ilişkin hizmetler hava aracındaki olası sınırlamaları dâhilinde ve tehlikeli maddelere ilişkin yasal mevzuata uygun olarak sağlanır. (en az 48 saat öncesi bildirilmesi koşuluyla)

*Tıbbı malzemeler haricinde, her bir engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan kişi başına elektrikli sandalye dahil olmak üzere en fazla 2 adet hareket etme yeteneği sağlayan ekipmanın taşınmasına izin verilir. (en az 48 saat öncesi bildirilmesi koşuluyla)

*Engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan kişilere ait temel hareket gereçleri ve diğer gerekli destek aletlerinin hava aracında taşınmasında gerekli kolaylık sağlanır.

*Uçuş ile ilgili gerekli bilgiler erişilebilir formatlarda iletilir.

*Rehber köpeklerin havaalanında ve kabinde taşınmasına izin verilir.

*Hava araçlarında Braille alfabeli güvenlik kartları bulundurulur, uçak tipine göre gösterilen tanıtım filmlerindeki işaret dili ve sesli uyarılar ile benzeri hizmet kolaylıkları sağlanır.

*Emniyet gereklilikleri kapsamında, havaalanı ve/veya hava aracında, engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde oturma düzeni oluşturulur. Belirlenen oturma düzenine göre engelli yolcu uçağa alınır ve yer durumuna göre uçaktan indirilmesi sağlanır.

Herkes merak ettiği şehrin rüzgarını ve güzelliğini hissedebilme dileğiyle.
İyi Uçuşlar..

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçağa Binen Yolculara

  14 Haziran 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Toplu aşılamanın ADE(Antibody-Dependent Enhancement) yani antikor bağımlı geliştirmeye yol açtığını tarihte defalarca (J Clin Microbiol.2017:55;735-743, J Clin Microbiol.2019:57;e01828-18)(PNAS.2018:115;1081-1086)öğrenmemize rağmen sanki hiç öğrenmemiş gibi bu sefer de her ülke sanki yarışıyormuşçasına bu yola başvurdu. Sonuç, aşılamayı hızlandırıp toplumun önemli ölçüde aşılananın olduğu ülkelerde aşılananın aşılanmayanlardan daha kolay mütasyona uğrayan covid-19’a yakalananıp hızla yayıldığına (N Engl J Med. 2021 Apr 21. doi: 10.1056/NEJMoa21...
 • Boeing’in Eko-Demonstrator Programı

  07 Haziran 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Simply Flying’in haberine göre Boeing, daha sessiz uçma tekniğini geliştirmek amacıyla bu programı 2012 yılında başlatmış. İlk katılımcı American Airlines olup, 737-800’ün teknolojisini test etmiş. İkincisi ise Japan Airlines, Delta Airlines, Rolly-Royce, Honeywell, Rockwell Collins, General Electric, Panasonic, NASA, FAA”nin katılımıyla 787-8’i yakıt verimliliğin geliştirmesi dahil sekiz konu üzerinde test etmiş. Geçen sene Etihad Airways’ın katkısıyla 787-10 Dream Liner’i test etmiş ve bu yıl 737 MAX9’un testi için katkıda bulunan Alask...
 • İHA için NOTAM

  31 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  NOTAM, İngilizce ‘Notice to Airmen’ yani ‘havacılara bildiri’ olup, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiridir. SHGM’nin web sitesine göre, Acıbadem Sağlık Grubu’nun İHA ile hahif ilaç taşıması yapılabilmesinin değerlendirilmesi amacıyla test uçuşları gerçekleştirilebilmesi için SHGM, NOTAM yayınlanmıştır. Sonunda böyle bir ufak deneme hakkında izin verildiğine dair haberler gelmeye başladı. Şimdilik hafif ilaç olabilir, ama sorunsuz görevi tamamlayabildiğini kanıtlanırs...
 • Lounge

  24 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Atatürk Havalimanı’ndaki THY CİP Salonu’nun ne kadar harika olduğunu unutamayanlardan biri olarak, İstanbul Havalimanı’ndaki THY CİP Salonu’nda hayal kırıklığı yaşadığım için CİP Salonu’nda vakit geçirme isteğim kaybolunca ve o sırada Covid-19 sebebi ile hiç havalimanına gitmez olunca aklımdan tamamen çıkmış ‘Lounge’. Herkes dinleniyor veya bir şey atıştırıyor oralarda. Ama anahtar kelimesinin ‘maske’ ve ‘mesafe’ olduğu bu günlerde pek de atıştırmak hakkında düşünmüyoruz, değil mi? Ama dünyada uçuşların yavaş yavaş çoğaldığı bu günlerde ‘...