logo

Yeni Havalimanında işler planlanandan hızlı

Yeni Havalimanında işler planlanandan hızlı

Kapladığı alan açısından en büyük havalimanının 3 katı olan; yolcu sayısı, terminal binası, otoparkı, yeşil alanı açısından rakibi bulunmayan Yeni Havalimanı’nda işler planlanandan hızlı yürüyor.

Cengiz-Mapa-Limak-Kalyon konsorsiyumu tarafından yürütülen havalimanı inşaatında 7 gün 24 saat, 3 vardiya halinde çalışmaların devam ettiği, yüzde 38’lik bölümün ise tamamlandığı belirtildi. Tarihin en büyük ve stratejik projesi olan havalimanının ilk etabının 2018 Şubat ayında açılması, günde 2 bin uçağın iniş-kalkış yapması, 250 hava yolu şirketine hizmet vermesi planlanıyor.

EN YOĞUN OLANIN 2 KATI
Projeyi yürüten İGA’nın CEO’su Yusuf Akçaoğlu’nun verdiği bilgiye göre, yeni havalimanının ilk etabı bittiğinde 110 milyon yolcuya hizmet verilebilecek. Bütün fazları tamamlandığında da, dünyanın bugün itibarıyla en yoğun havalimanı olan Hartsfield Jackson Atlanta Havalimanı’nın 90 milyonluk yolcu kapasitesinin 2 katından fazla yolcuya hizmet verecek. 18 bini kapalı olmak üzere 70 bin araç kapasiteli otoparkı ile Avrupa’nın en büyük otoparkı da yine bu havalimanında olacak.

DÜNYANIN İLK YEŞİL HAVALİMANI
Yerli ve yabancı 400 markanın tek çatı altında buluşacağı 53 bin metrekarelik Duty Free alanının inşa edileceği havalimanı, LEED sertifikasını alıp dünyanın ilk yeşil havalimanı unvanını taşıyacak. İstanbul Yeni Havalimanı, 7 bin 594 hektarla, dünyanın en büyüğü olan 2 bin 330 hektarlık Beijing’in 3 katı büyüklükte olacak. (turkiyegazetesi.com.tr)

#

SENDE YORUM YAZ