logo

Yeni havalimanına bir ödül daha

Yeni havalimanına bir ödül daha

İstanbul’da yapımı devam eden yeni havalimanının terminal binası Berlin’de düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde ‘Gelecek Projeler-Altyapı’ kategorisinde ödül aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen dünya çapında mimar ve tasarımcılar festivalde, İstanbul Yeni havalimanı terminal binasının “Gelecek Projeler-Altyapı” kategorisinde tasarım ödülü aldığını söyledi.

Terminal binasının İngiliz Scott Brownigg firmasının öncülüğünde yapıldığını ifade eden UHD Bakanı Arslan; “Türkiye’den Fonksiyon ve TAM/Kiklop’un desteğiyle tasarlandı. Daha önce de İstanbul yeni havalimanının hava trafik kontrol kulesi ve teknik binası, 370 proje arasında yapılan değerlendirme sonucunda 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülüne layık görülmüştü. İstanbul yeni havalimanının inşaatı devam ediyor ama ödüle doymuyor.” şeklinde konuştu.

Tamamlandığında dünya çapında sıfırdan yapılan en büyük havalimanı özelliğini ve yine dünya çapında tek çatı altındaki en büyük terminal binası özelliğini taşıyacağını belİrten Arslan; “bu proje 350’den fazla noktaya uçuşla ilk etapta yıllık 90 milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahip olacaktır” dedi.

Dünya Mimarlık Festivali’nde 60’ı aşkın ülkeden 300’ün üzerinde projenin yarıştığı ifade eden Arslan; “festivalde yarışan projelerin mimari planlama, tasarım, estetik, operasyonel konular ve inşa edilebilirlik kriterlerine göre değerlendirilmiştir. İstanbul yeni havalimanının, söz konusu ödülle Londra Well-line, Şanghay Caravanserai Havalimanı, Güney Kore Uluslararası Jeju Havalimanı, Riyad Olaya Metro İstasyonu, Stuttgart Merkez İstasyonu, Varşova Tren İstasyonu, Çin San Shan Köprüsü gibi projeleri geride bıraktı” şeklinde konuştu.

İga yeni havalimanı CEO Yusuf  bey

İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu Twitter hesabından bu müjdeli haberi takipçilerine “Dünya Mimarlık Festivali’nden büyük ödülle dönmekten mutluluk duyuyoruz” şeklinde duyurdu.

#

SENDE YORUM YAZ