logo

Yeni Havalimanı Dünyanın Rotasını İstanbul’a Çevirecek

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Yeni Havalimanı Dünyanın Rotasını İstanbul’a Çevirecek

 İstanbul …

İki Kıta üzerine kurulu , dünya üzerinde içinden deniz geçen tek şehir .

 1. Köprü, 3. Havalimanı derken İstanbul 1’lerden sonra 2‘lerin de yetmediği bir şehir haline geldi. Şehrin daimi misafirleri olan bizler açısından bakıldığında her yeni yatırımda İstanbul içine çektiği nüfusu taşıyamaz artık diyoruz. Peki ya Turizm açısından bakarsak?

Peki, bu projeye neden ihtiyaç duyuldu; Nüfus artışı ve sesini daha çok duyuran bir ülke haline gelme çabamızla ulaşım yatırımlarına hergün bir yenisi ekleniyor. Atatürk Havalimanının 2016 yılı yolcu kapasitesi 80 milyona çıkarken, yine Atatürk Havalimanın da uçaklara yoğunluktan ötürü slot verilmemesi böyle bir projeye başlanmasını gerektiren nedenlerden sadece biri.

Yine, İstanbul’a Sabiha Gökçen Havalimanından da her yıl daha fazla yolcu ülkemize gelirken havalimanlarının artan kapasiteye cevap vermekte bazen zorlanması ve buna bağlı yaşanan rötarlar, şirketlerin artan maliyetleri ve havayolu şirketlerinin transit kullanım taleplerinin geri çevrilmesi gibi sorunlardan dolayı 3. havalimanına bir gereksinim doğmuş oldu.

yeni-havalimani1

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) öncülüğünde yapılan isminin ne olacağı tartışılan ve inşaatında şuan 19.000 kişinin çalıştığı 3. Havalimanı projesi tamamlandığında, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, 500 uçak kapasitesi olacak, 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketinin hizmetine sokulacak. Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yeni hizmete giren Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden tüm Anadolu ve dış dünyaya açılacak olması, transit akısını hızlandırırken aynı zamanda kargo taşımacılığında da önemli bir rol üstlenecek. Havalimanı raylı sistem aracılığı ile İstanbul’un önemli meydanlarından Taksim Meydanına bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul’un tüm bölgelerinden rahatça ulaşım sağlanacak. Taksim’den havalimanına ulaşımın 15 dakikada olması planlanıyor.

İGA’nın işleteceği 3. Havalimanı projesi, birçok turistin mecburi istikameti olabileceğimizi gösteriyor. Dünya da sadece en büyük değil aynı zamanda en büyük ilgiyi toplayacak havalimanı da olacağını söyleyebiliriz. Türkiye ekonomisine büyük katkısı olacak bu projenin, 12 milyar liralık turist gelirimizin 30 milyar liraya yükseleceği şu günlerde geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor.

yeni-havalimani2

Turizme ve bölgeye yapılan bu büyüklükte bir katkı tüm otel işletmeleri ve turizm sektöründe görev yapanları doğrudan etkileyecektir.

 1. Havalimanının İstanbul ‘un bulunduğu lokasyon gereği transit geçiş ‘hub’ı olmasını bekleniyor. Havalimanı’nın hayata geçmesiyle yıllık 80 milyon olan yolcu trafiği bir anda artacaktır.

Son olarak, daha çok turistin yolunun İstanbul’dan geçecek olması tek başına yeterli değil şehrin tanıtım faaliyetlerinin artması transit yolcuların bir sonraki seyahat planı olmamızı destekleyecektir. Binlerce yıllık tarihinin getirisi kültürel dokusu yanında dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen doğal güzellikleri ile Türkiye’nin turizm alanında dünyanın ilk sırasına yerleşmesinin, tanıtım potansiyellerimizin verimli kullanımına bağlı olduğunu düşünüyorum.

Sibel Gür

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Saklama Süresi

  10 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  ‘Genel Havacılık Hava Taşımacılığına İlişkin Güvenlik Tedbirleri Hakkında Yönetmelik’ 08.05.2021 tarihinde yürürlüğe girdi. İlgimi çeken m.14 f.6 aşağıdadır. (6) Genel havacılık hava araçlarının park yerleri ile yolcu ve kargo indirme ve bindirme yerlerine ilişkin görüntü kayıtları, dijital ortamda geriye dönük olarak en az bir ay süre ile saklanır. Gerçek olayı örnek olarak söylesem, bekleme salonunda ağzından sarı renkli köpük çıkacak kadar fenalaşan yolcuyu pilotun onayıyla uçağa kabul edip, havalandıktan 10 dakika sonra vefat eden ...
 • Hindistan’a Uzanan Sevgiler

  03 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye tam kapanma kararı almışken Hindistan hakkındaki haberler bizi çok üzüyor. Simple Flying’in haberine göre Lufthansa Cargo sadece bir günde 280 oksijen yoğunlaştırıcı dahil 10 tonluk yardım maddeleri götürmüştür. Virgin Atlantic Airways ise VS800 oksijen yoğunlaştırıcı 200 kutuyu Delhi’ye taşımış ve İngiltere’den Hindistan’a giden uçuşların kargo alanını Kızılay’a bağışlamış. Böylece hayır kurumu ücretsiz olarak gereken maddeleri Hindistan’a gönderebilecektir. Bu fikre sahip olan Virgin Atlantic’teki pilotmuş. Bir pilotun fikri ...
 • Beşinci yılda Airwaypost

  03 Mayıs 2021 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçtiğimiz 1 Mayıs tarihinde Airwaypost’un 5. yıldönümüydü. Yayın hayatına başladığı 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren basın ahlak ve ilkelerinden ödün vermeden beşinci yılımıza ulaştık. Daha çok genç bir haber sitesiyiz, Allah izin verirse önümüzde daha kat edeceğimiz uzun yollar olacağına inanıyorum. Geride bıraktığımız 5 yıl içerişinde havacılık sektöründe değişen çok şey oldu. Bazı sektör temsilcileri değişirken mali kriz sebebiyle kapanan havayolları oldu. En büyük değişim kuşkusuz Türkiye ve dünya için çok önemli olan İstanbul’daki havali...
 • ASKA

  26 Nisan 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İlgimi çektiği konu NFT’nin uçan bir abara ‘ASKA’ (https://www.askafly.com/) Yahoo’un haberine göre 2026 yılında satışa başlayacakmış. Defalarca yazdığım gibi her ne kadar harika olsa da uygun olsa da hukuki alt yapısı olmadan nasıl havalanabilir diye hala düşünüyorum. Neyse varlıklı insanların jet hızı ile hukuki alt yapısını tamamlattıracağını ümit ederek ‘ASKA’ya bakalım. Bu arada Aska Japonya’daki en eski başkent Nara ilinde yer alan bir bölgenin adıdır. Aynı anda Japonya tarihinde MS 538 – 710 yıllarını kapsayan dönemdir. Ge...