logo

Yeni Havalimanı Dünyanın Rotasını İstanbul’a Çevirecek

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Yeni Havalimanı Dünyanın Rotasını İstanbul’a Çevirecek

 İstanbul …

İki Kıta üzerine kurulu , dünya üzerinde içinden deniz geçen tek şehir .

 1. Köprü, 3. Havalimanı derken İstanbul 1’lerden sonra 2‘lerin de yetmediği bir şehir haline geldi. Şehrin daimi misafirleri olan bizler açısından bakıldığında her yeni yatırımda İstanbul içine çektiği nüfusu taşıyamaz artık diyoruz. Peki ya Turizm açısından bakarsak?

Peki, bu projeye neden ihtiyaç duyuldu; Nüfus artışı ve sesini daha çok duyuran bir ülke haline gelme çabamızla ulaşım yatırımlarına hergün bir yenisi ekleniyor. Atatürk Havalimanının 2016 yılı yolcu kapasitesi 80 milyona çıkarken, yine Atatürk Havalimanın da uçaklara yoğunluktan ötürü slot verilmemesi böyle bir projeye başlanmasını gerektiren nedenlerden sadece biri.

Yine, İstanbul’a Sabiha Gökçen Havalimanından da her yıl daha fazla yolcu ülkemize gelirken havalimanlarının artan kapasiteye cevap vermekte bazen zorlanması ve buna bağlı yaşanan rötarlar, şirketlerin artan maliyetleri ve havayolu şirketlerinin transit kullanım taleplerinin geri çevrilmesi gibi sorunlardan dolayı 3. havalimanına bir gereksinim doğmuş oldu.

yeni-havalimani1

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) öncülüğünde yapılan isminin ne olacağı tartışılan ve inşaatında şuan 19.000 kişinin çalıştığı 3. Havalimanı projesi tamamlandığında, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, 500 uçak kapasitesi olacak, 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketinin hizmetine sokulacak. Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yeni hizmete giren Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden tüm Anadolu ve dış dünyaya açılacak olması, transit akısını hızlandırırken aynı zamanda kargo taşımacılığında da önemli bir rol üstlenecek. Havalimanı raylı sistem aracılığı ile İstanbul’un önemli meydanlarından Taksim Meydanına bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul’un tüm bölgelerinden rahatça ulaşım sağlanacak. Taksim’den havalimanına ulaşımın 15 dakikada olması planlanıyor.

İGA’nın işleteceği 3. Havalimanı projesi, birçok turistin mecburi istikameti olabileceğimizi gösteriyor. Dünya da sadece en büyük değil aynı zamanda en büyük ilgiyi toplayacak havalimanı da olacağını söyleyebiliriz. Türkiye ekonomisine büyük katkısı olacak bu projenin, 12 milyar liralık turist gelirimizin 30 milyar liraya yükseleceği şu günlerde geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor.

yeni-havalimani2

Turizme ve bölgeye yapılan bu büyüklükte bir katkı tüm otel işletmeleri ve turizm sektöründe görev yapanları doğrudan etkileyecektir.

 1. Havalimanının İstanbul ‘un bulunduğu lokasyon gereği transit geçiş ‘hub’ı olmasını bekleniyor. Havalimanı’nın hayata geçmesiyle yıllık 80 milyon olan yolcu trafiği bir anda artacaktır.

Son olarak, daha çok turistin yolunun İstanbul’dan geçecek olması tek başına yeterli değil şehrin tanıtım faaliyetlerinin artması transit yolcuların bir sonraki seyahat planı olmamızı destekleyecektir. Binlerce yıllık tarihinin getirisi kültürel dokusu yanında dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen doğal güzellikleri ile Türkiye’nin turizm alanında dünyanın ilk sırasına yerleşmesinin, tanıtım potansiyellerimizin verimli kullanımına bağlı olduğunu düşünüyorum.

Sibel Gür

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta işlenen suç hangi ülkede yargılanır?

  18 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçakta bazen olaylar oluyor, bilirsiniz. Mesela ekranı tekmeleyerek bozan sarhoş bir adamın hikayesi.. Hiç merak ettiniz mi? Onlar acaba hangi ülkede yargılanacak diye? ‘Hava Araçlarında İşlenen Suçlar ve Diğer Bazı Eylemlere İlişkin Tokyo Sözleşmesini Tadil Eden Protokol’, Türkiye’de 18 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre… Temel kural olarak ; Hava aracının tescil devleti hava aracında işlenen suçlar ve eylemler üzerinde yargı yetkisine sahiptir. Örneğin, Türk Hava Yolları uçağının içinde işlenen suçlar ve eylemler h...
 • Tata’nın Air İndia’sı

  11 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Reuters’ın haberine göre, Hindistan’daki Tata, 1932 yılında kendi kurmasına rağmen 1953 yılında kamulaştırılmış Tata Airlines adılı bir havayolu şirketi vardı. Pandeminin başlangıcında söylediğim gibi, havayolu şirketlerinde el değiştirme veya iflas gibi sıradan bir zamanda pek gerçekleşmediği olay hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Tata, 68 yıl sonra arada adını Air India olarak değiştirilen havayolu şirketi %100 geri alma işlemini bu yılın sonuna kadar tamamlayacakmış. Bu devirden dolayı Tata, Hindistan’daki havalimanında 4.400 ...
 • Yetişkinlerin Yüzen Oteli

  04 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid hakkında düşünmeden bir gün bile geçmediği bu günlerde, tatilin içeriği de doğal olarak değiştiğini görüyoruz. Bu arada hiç dev yolcu gemisi ile seyahat ettiniz mi acaba? Sanki emeklilerle dolu, çok sıkıcı ve fazlasıyla uzun bir yolculuk gibi imajı olduğu için hiç bana göre değildi. Başkalarla mümkün olduğu kadar temassız, çok lüks bir ortamda kısa bir deniz yolculuğu olsun, eğlenceler de bol olsun, çocukların sesi olmasın dediği kesimlere özel yolcu gemisi piyasaya sunulmuş. CNN haberi : Scarlet Lady: Inside Virgin Voyage's new ...
 • TEKNOFEST’in ardından

  27 Eylül 2021 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçtiğimiz hafta sonu 8 yaşındaki kızım ile bu sene dördüncüsü düzenlenen TEKNOFEST’e katıldık. Kendi çok ısrar edince beraberce baba-kız günü yaptık ve TEKNOFEST’te kendimizi bulduk. Özel araçla veya taksiyle gitmenin trafikte gereksiz zaman kaybına uğrayacağını düşündüğümüz için aracımızı belli bir noktada park ederek TEKNOFEST ring aracıyla fuar alanına vardık. Otobüste kızım “baba iyi ki otobüsle gelmişiz, yoksa trafikte olmanın yanında bir de park yeri aramakla zaman kaybedecektik” demesini çok net hatırlıyorum. Zamanın önemini bu yaşta ...