logo

Yeni Havalimanı Dünyanın Rotasını İstanbul’a Çevirecek

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Yeni Havalimanı Dünyanın Rotasını İstanbul’a Çevirecek

 İstanbul …

İki Kıta üzerine kurulu , dünya üzerinde içinden deniz geçen tek şehir .

 1. Köprü, 3. Havalimanı derken İstanbul 1’lerden sonra 2‘lerin de yetmediği bir şehir haline geldi. Şehrin daimi misafirleri olan bizler açısından bakıldığında her yeni yatırımda İstanbul içine çektiği nüfusu taşıyamaz artık diyoruz. Peki ya Turizm açısından bakarsak?

Peki, bu projeye neden ihtiyaç duyuldu; Nüfus artışı ve sesini daha çok duyuran bir ülke haline gelme çabamızla ulaşım yatırımlarına hergün bir yenisi ekleniyor. Atatürk Havalimanının 2016 yılı yolcu kapasitesi 80 milyona çıkarken, yine Atatürk Havalimanın da uçaklara yoğunluktan ötürü slot verilmemesi böyle bir projeye başlanmasını gerektiren nedenlerden sadece biri.

Yine, İstanbul’a Sabiha Gökçen Havalimanından da her yıl daha fazla yolcu ülkemize gelirken havalimanlarının artan kapasiteye cevap vermekte bazen zorlanması ve buna bağlı yaşanan rötarlar, şirketlerin artan maliyetleri ve havayolu şirketlerinin transit kullanım taleplerinin geri çevrilmesi gibi sorunlardan dolayı 3. havalimanına bir gereksinim doğmuş oldu.

yeni-havalimani1

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) öncülüğünde yapılan isminin ne olacağı tartışılan ve inşaatında şuan 19.000 kişinin çalıştığı 3. Havalimanı projesi tamamlandığında, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, 500 uçak kapasitesi olacak, 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketinin hizmetine sokulacak. Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yeni hizmete giren Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden tüm Anadolu ve dış dünyaya açılacak olması, transit akısını hızlandırırken aynı zamanda kargo taşımacılığında da önemli bir rol üstlenecek. Havalimanı raylı sistem aracılığı ile İstanbul’un önemli meydanlarından Taksim Meydanına bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul’un tüm bölgelerinden rahatça ulaşım sağlanacak. Taksim’den havalimanına ulaşımın 15 dakikada olması planlanıyor.

İGA’nın işleteceği 3. Havalimanı projesi, birçok turistin mecburi istikameti olabileceğimizi gösteriyor. Dünya da sadece en büyük değil aynı zamanda en büyük ilgiyi toplayacak havalimanı da olacağını söyleyebiliriz. Türkiye ekonomisine büyük katkısı olacak bu projenin, 12 milyar liralık turist gelirimizin 30 milyar liraya yükseleceği şu günlerde geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor.

yeni-havalimani2

Turizme ve bölgeye yapılan bu büyüklükte bir katkı tüm otel işletmeleri ve turizm sektöründe görev yapanları doğrudan etkileyecektir.

 1. Havalimanının İstanbul ‘un bulunduğu lokasyon gereği transit geçiş ‘hub’ı olmasını bekleniyor. Havalimanı’nın hayata geçmesiyle yıllık 80 milyon olan yolcu trafiği bir anda artacaktır.

Son olarak, daha çok turistin yolunun İstanbul’dan geçecek olması tek başına yeterli değil şehrin tanıtım faaliyetlerinin artması transit yolcuların bir sonraki seyahat planı olmamızı destekleyecektir. Binlerce yıllık tarihinin getirisi kültürel dokusu yanında dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen doğal güzellikleri ile Türkiye’nin turizm alanında dünyanın ilk sırasına yerleşmesinin, tanıtım potansiyellerimizin verimli kullanımına bağlı olduğunu düşünüyorum.

Sibel Gür

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Post Covid

  02 Ağustos 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid hakkında konuşulmadığı bir gün bile olmadığı bu günlerde, her ne kadar henüz çıkış kapısı göremiyor olsa da, Covid’ten önce havacılıkta faaliyet göstermemiş milyarder bu sektörde yükselen yıldız olmaya hazırlanıyor. Reuters’in haberine göre Hindistan’daki Warren Baffett olarak bilinen Rakesh Jhunjhunwala, bu tarihi kriz dönemini fırsat görüp, Hindistan’daki en büyük havayolu şirketi İndiGo’nun eski CEO’ları ve Jet Airways ile bearber Aska Air’i kurmayı ve 4 yıl içinde hissesinin %40’ına sahip olmayı planlıyormuş. Hindistan’daki hava...
 • Airline Rating’de

  26 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bu yıl Qatar Airways’in birinci sırada olmasının sebebi, kabin inovasyonu, yolcu hizmeti ve Covid salgını boyunca çalışmaya devam etme konusundaki özverisi ve bağlılığıymış. Qatar Airways, 2018 yılında listede yer almamasına ragmen, 2019 yılında aniden 4. sırayı kapmış, her havayolu şirketi için kabus niteliğindeki 2020 yılında da listede var olmaya devam etmiş ve kuruluş yılı olan 1993’ten sadece 28 yıl sonra olan 2021 yılında birinci sırada yer alması gerçekten övgüyü hak ettiği bir sonuç olduğunu düşünüyorum. (Her ne kadar Singapor...
 • Özel Jet ve Mil

  19 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Aylar sonra gittiğim İstanbul Havalimanı’nda arkadaşım demişti. ‘Bu binada vakit geçirenlerin hepsi PCR testinde negatif sonucu alanlar olduğuna göre AVMden daha güvenli.’ Çok haklı. Öyle düşününce CIP salonunda maskesiz kalsa da hiç rahatsızlık hissetmedim. Ama bagaj teslim ederken ve pasaport kontrolündeki sırada uzun süre bekledikten sonra güvenlik kontrolünden geçip kapıya kadar uzun süre yürüyerek düşündüm. Aylar önce yazdığım gibi özel jetin piyasası gerçekten de çok büyümüş. Elbette o masrafı karşılayabilenlerin dünyası, ama öze...
 • Uçakta Yaşadıklarım II

  12 Temmuz 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçen hafta Türk Havayolları ile uçarken yaşadıklarımı yazdım. Bu hafta ise ‘Uçuş Operasyonları Esnasında Covid-19 Tedbirleri Hakkında Genelge’ açısından Pegasus Havayolları’da yaşadıklarımı yazmak istedim. Uçağa biniş sırasında yolcular sosyal mesafeyi (en az 1 metre) sağlayacak şekilde ve oturma yerlerine göre kabul edilecekti, ama gördüğüm ise yapışmış gibi sıraya girip yerleşen yolculardı. Cerrahi maskesi veya FFP/N95 türevi maskeleri kullanmamız gerekiyor aslında, ama yolcuların çoğu öyle bir maskeye sahip değildi. Burun da kap...