logo

Yemen’den İsrail’e füze saldırısı

Yemen’den İsrail’e füze saldırısı

Yemen’de İran destekli Husiler, dün İsrail’e “yüksek sayıda” SİHA ve balistik füze fırlatıldığını söyledi.

İsrail ordusu, Kızıldeniz kıyısındaki Eilat kenti yakınlarına yaklaştığı görülen bir ”hava hedefinin” düşürüldüğünü bildirmişti.

Husi askeri sözcüsü Yahya Saree, televizyonda yaptığı açıklamada, son operasyonun İsrail’e yönelik üçüncü saldırı olduğunu ve yeni saldırıların geleceğini söyledi.

Saree, Gazze Şeridi’nde Hamas ve İsrail arasındaki çatışmalara atıfta bulunarak, “İsrail’in saldırıları” sona erene kadar Husi saldırılarının süreceğini kaydetti.

Bugün erken saatlerde turistik Eilat kentinde yaşayanlar, olası “düşman uçak saldırısı” uyarısı üzerine sığınaklara girdi.

İsrail ordusu, “sistemlerinin İsrail topraklarına yaklaşan bir hava hedefi belirlediğini” bildirdi.

“Sivillere yönelik bir tehdit ya da risk yoktu” diyen ordu, savunma hamlesinin başarılı olduğunu kaydetti. Kızıldeniz’den İsrail topraklarına isabet eden herhangi bir füze ya da SİHA olmadığı da bildirildi.

Yemenli Husi lider Abdül Melik El Husi, 10 Ekim’de yaptığı açıklamada, Amerika’nın Gazze’deki çatışmalara doğrudan müdahale etmesi durumunda SİHA ve füzeleri ateşleyerek karşılık vereceklerini ve başka askeri seçenekleri kullanacaklarını söylemişti.

Husiler, kendilerini, Irak’ta İran destekli Şii hizipleri ve Lübnan’daki Hizbullah örgütünü de kapsayan “Direniş Ekseni’nin” parçası olarak kabul ediyor.

Öte yandan İsrail ordusu, Hamas’la çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez “Ok” adlı hava savunma sisteminin kullanıldığını açıkladı.

Sistemin, İsrail topraklarına Kızıldeniz istikametinden ateşlenen karadan karaya füzeyi etkisiz hale getirmek için kullanıldığı bildirildi.

#

SENDE YORUM YAZ