logo

UUİ’de kısa süreli sızıntı yaşantı

UUİ’de kısa süreli sızıntı yaşantı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) Rus kozmonotların bulunduğu bölümde bir yıldan kısa sürede üçüncü sızıntı yaşandı.

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, mürettebatın tehlikede olmadığını açıklamasına rağmen sızıntı, programın güvenliğine dair yeni sorular doğuruyor.

NASA’nın pazartes görüntülediği Rus görev kapsülünden uzaya püskürtülen soğutma sıvısı parçacıkları, Houston’daki görev kontrol merkezi ve astronotlar arasındaki konuşmalarda da doğrulandı.

”UUİ’nin Rusya bölümündeki Nauka modülünde, 2012’de istasyona teslim edilen yedek radyatör devresinde soğutma sıvısı sızıntısı yaşandı” diyen Roscosmos, Telegram’dan yaptığı açıklamada, etkilenen bölgede sıcaklıkların normal kaldığı, mürettebatın güvende olduğunu ifade etti.

Rusça ”bilim” anlamına gelen ve çok amaçlı Laboratuvar Modülü Yükseltmesi (MLM) olarak da bilinen ”Nauka” 2021’de hayata geçirilmişti.

Sızıntı sonrası ABD’deki görev kontrol merkezi, kendi astronotlarına gönderdiği mesajda, parçacıklar gördüklerini ve bir ekibin kubbeye giderek araştırma yapmasını talep etti.

NASA astronotu Jasmin Moghbeli, daha sonra merkeze verdiği yanıtta, “MLM’deki radyatörden sızıntı geliyor” diyerek parçacıkları doğruladı.

#

SENDE YORUM YAZ