logo

UDH Bakanı Arslan; “Havalimanlarımızda güvenlik sorunu YOK”

UDH Bakanı Arslan; “Havalimanlarımızda güvenlik sorunu YOK”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan, Gaziantep, Sivas ve Hatay havalimanlarında bazı eksikliklerin bulunduğu yönünde ulusal basında çıkan haberle ilgili başka bir soru üzerine, konunun basında yanlış anlatıldığını belirtti.

“Haber, sanki idare bir şeyi saklamış ve bunu Sayıştay tespit etmiş, gazete de onu yakalamış da manşete taşımış gibi gösterilmeye çalışılıyor’ diyen Bakanımız Arslan, şöyle devam etti: ‘İlk olarak 2007’de Gaziantep’te bir pist yapılıyor. Sonra arkadaşlar pistin tekniğine uygun yapılmadığını tespit ediyor ve firmaya gereğinin yapılması talimatını veriyor. Yine bakanlığımıza bağlı Devlet Hava Meydanlar İşletmesi ile Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler de gidip yerinde tespit ediyor ve firmaya bu pisti yeni baştan yapılmasını söylüyor ve yeni baştan yaptırıyor. Yükleniciyi de mahkemeye veriyor, hem masrafı yükleniciden istiyor hem de yükleniciyi idarenin o günden itibaren yapacağı bütün ihalelerden yasaklıyor ve mahkeme süreci devam ediyor.”

SAYIŞTAY MEKTUBU…

Hatay ve Sivas havalimanlarında da aynı durumların yaşandığını anlatan Bakanımız Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayıştay, ‘idare böyle bir tespit yapmıştır, bunun gereğini yapmıştır. Dönüp yükleniciyi mahkemeye vermiştir. Mahkeme süreçlerinin takip edilmesi gerekir’ diyor. Zaten takip ediliyor. Sayıştay’ın da bunu tabii ki de denetime giren kurum olarak tespitini yapması lazım. Hatta burada Sayıştay’ın, gereği yapıldığı için idareye teşekkürü de var. Daha önce gereği yapılan bir durumu, bugün ortaya çıkmış bir şey olarak göstererek, sanki idare bir şeyi saklamış, Sayıştay da ortaya çıkarmış gibi manşete taşımak, bu sektördeki büyümeye de AKP iktidarı olarak yaptıklarımıza da haksızlık.’ Bakanımız Arslan, ülke genelinde 6100 kilometrelik bölünmüş yolu, bugün 25 bin kilometrenin üzerine, 26 havalimanını 55 havalimanına, 35 milyon yolcu sayısını 180 milyona çıkardıklarına dikkati çekerek, bu sektörlerden kaynaklı hem insanların hayatının kolaylaştırıldığını hem de ülkeye katma değer oluşturulduğunu bildirdi. Ülkenin yeni yatırımlarını yaptıkları gibi sosyal sorumluluk çerçevesinde de yine vatandaşlara hizmet ettiklerini belirten Arslan, ‘Kaldı ki, 15 yıldır iş yapıyorsunuz. Elbette ki yollar yıpranacak, havalimanı çatısında akma olabilecek. Ancak önemli olan bunun tespitini yapıp tamirat, bakım ve yenilemesini yapmış olmak” diye konuştu.

#

SENDE YORUM YAZ