logo

TUSAŞ, Türkiye’de tek oldu

TUSAŞ, Türkiye’de tek oldu

Türk Havacılık Uzay Sanayii bünyesinde faaliyet gösteren malzeme mühendisliği laboratuvarlarında kompozit ve plastik malzemelerinin testlerini yapabilmesini sağlayan NADCAP-NMMT (National Aerospace and Defense Contractors Accreditation Program-Nonmetallic Materials Testing) sertifikasyonuna sahip Türkiye’deki ilk ve tek işletme olma hakkı kazandı.

NADCAP-NMMT sertifikasyonuna hak kazanmak için yüksek standartlarda kapsamlı bir denetim sürecinden geçen malzeme mühendisliği laboratuvarları, denetimlerin ardından elde ettiği sertifikasyon ile ulusal yeterliliğin yanı sıra uluslararası alanda faaliyet gösteren havacılık, uzay ve savunma sanayi şirketlerine de test hizmeti verebilecek.

Böylelikle Türk Havacılık Uzay Sanayi uluslararası arena da test kabiliyetine sahip olduğunu tescil etmiş oldu.

Sertifikasyon hususunda görüşlerini paylaşan Türk Havacılık Uzay Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil; “Türk Havacılık Uzay Sanayii olarak özgün ürünlerimizi geliştirmek için yaptığımız yatırımların yanı sıra altyapı ve AR-GE alanlarında attığımız önemli adımlarla ülkemize sertifikalar kazandırmaya devam ediyoruz.

Bunlardan sonuncusu NADCAP-NMMT sertifikasyonu ile artık sadece ülkemizde değil aynı zamanda uluslararası alanda faaliyet gösteren işletmelerin de kompozit ve plastik malzemelerin testlerini tesisimizde yapabileceğiz.

Türk havacılık ekosistemine ciddi katkı sağlayacak ve dışa bağımlılığımızı ortadan kaldıracak bu sertifikanın alınmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

NADCAP, havacılık, uzay ve savunma sanayi şirketleri için uluslararası müşterek akreditasyon ve sertifikasyon programıdır.

NADCAP programı PRI (Performance Review Institute) tarafında işletilmekte olup 1990 yılında SAE International tarafından kurulmuştur.

#

SENDE YORUM YAZ