logo

TUSAŞ, 9 basamak birden yükseldi

TUSAŞ, 9 basamak birden yükseldi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Defense News Top 100 listesinin 2023 sonuçlarında 9 basamak birden yükseldi.

ABD merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayımlanan ve dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen “Defense News Top 100″te Türk Havacılık Uzay Sanayii, 2022 yılında bir önceki yıla göre 67‘inci sıradan 58’inci sıraya yükseldi.

Ayrıca 100 şirket arasından yüzdelik ciro değişiminde en yüksek artış gösteren 15. şirket olarak büyük bir başarıya imza attı.

Geçtiğimiz aylarda ilk uçuşlarını gerçekleştiren HÜRJET VE ATAK II ile yer testleri devam eden ve yakında gökyüzüyle buluşacak Milli Muharip Uçak KAAN ile adından söz ettiren TUSAŞ’ın, devler liginde de üst sıralara hızla tırmanıyor.

Savunma Sanayisinde 2021 yılına göre 2022’de cirosunu %14 yükselten TUSAŞ, böylelikle 1 milyar 483 milyon dolar ciroya ulaştı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ’’Daha önce ANKA ve HÜRKUŞ‘tan edindiğimiz tecrübeler ile son yıllarda geliştirdiğimiz özgün projeleri hayata geçiriyoruz. Bununla birlikte Kuvvetlerimizin ihtiyacına yönelik ürettiğimiz platfromlarımız, yurtdışında bir çok ülkeyle gerçekleştirdiğimiz satış anlaşmaları ve yapısal imalatında dünyanın önde gelen şirketleri ile yaptığımız iş birlikleri kapsamında gelirlerimizi her geçen yıl yükseltiyoruz. Bu vesile ile dünyanın en büyük 10 şirketi içerisinde olma yolunda aynı azimle çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Gösterdiği hedefler doğrultusunda bize desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Savunma Sanayi Başkanlığımız ve değerli paydaşlarımızla, bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.’’ dedi

#

SENDE YORUM YAZ