logo

Türkiye, Mısır’a İHA satacak

Türkiye, Mısır’a İHA satacak

Reuters’ın aktardığına göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mısır ile ilişkilerini normalleştiren Türkiye’nin Kahire’ye İHA satışı için mutabık kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara ve Kahire’nin geçen yıl büyükelçi atayarak ilişkileri normalleştirmeye başlamasından bu yana ilk ziyaretini gerçekleştirmek üzere uzun yıllar sonra Mısır’a giderek mevkidaşı Abdülfettah El Sisi ile görüşecek. Erdoğan’ın Mısır’a 14 Şubat’ta gitmesi bekleniyor.

Fidan, A Haber televizyonuna yaptığı açıklamada Türkiye’nin Sisi ile ticaret, enerji ve güvenlik gibi ikili ve bölgesel konuları ele alacağını söyledi.

“İlişkilerimizin normalleşmesi Mısır’ın belirli teknolojilere sahip olması açısından önemli. (Mısır’a) insansız hava araçları ve diğer teknolojileri sağlamak üzere bir anlaşmamız var” diyen Fidan, daha fazla ayrıntı vermedi.

Bakan Fidan, “Mısır’da çok sayıda Türk yatırımcısı var, biz bu yatırımları artırmak istiyoruz. Mısır bizim için kardeş ve dost bir ülke ve imkanların olduğu bir ülke. Mısır’ın belli destekleri , belli teknolojileri alması için ilişkilerimiz önemli. Özellikle İnsansız Hava Araçları (İHA) ve diğer teknolojileri Türkiye’nin sağlaması konusunda bir mutabakatamız da var.” dedi. (euronews)

#

SENDE YORUM YAZ