logo

Atlar, Turkish Cargo ile yolculuk yaptı

Atlar, Turkish Cargo ile yolculuk yaptı

Türk Hava Yolları’nın alt markası Turkish Cargo 15 tane atı Şikago’dan İstanbul’a güvenli bir şekilde ulaştırdı.
Atlar, Şikago’dan İstanbul’a özel olarak tasarlanmış, kaydırmaz zemine ve oval kenarlara sahip beş stallu (özel at ahırı) kullanılarak konforlu bir şekilde getirildi. Uluslararası kurallar gereği yalnız başına taşınmalarına izin verilmeyen atlara, uçuş süresince bakıcıları ve IATA Live Animals Regulation (LAR) sertifikalı Turkish Cargo personeli eşlik etti. Atlar, kolay hareket imkanı sağlayan özel yükleme kapıları aracılığıyla Türkiye’deki sahiplerine sağlıklı bir şekilde teslim edildi.


Geçtiğimiz aylarda yabani hayvanların yasadışı ticaretini engellemek ve bu konuda sektörel farkındalığı artırmak amacıyla `united for wildlife buckingham palace declaration (ufw)` bildirisini onaylayan Türk Hava Yolları canlı hayvan taşıma süreçlerine ve hayvan haklarına verdiği önemi ortaya koymuştu.
Turkish Cargo, dünyanın 120 ülkesindeki müşterilerine sunduğu canlı hayvan taşımacılığı hizmeti için; kabul, depolama ve sevk süreçlerinde IATA LAR yönetmeliğini referans alıyor ve yönetmelikte belirtilen dokümantasyon, paketleme, etiketleme ve işaretleme kurallarını canlı hayvan taşıma sürecinde harfiyen uyguluyor.

THY Cargo ile Türkiye’ye gelen atların neden geldiği ise şu şekilde ifade ediliyor; “Türkiye’deki at sahipleri ve yetiştiricileri her yıl Ekim Kasım ayı gibi Amerika’ya giderek ihaleye girerek toplu at satın alıyorlar. Genellikle artık koşamayan hamile atları alıyor ve yılbaşından önce Türkiye’ye getiriyorlar. Böylece doğum sonucunda taylar Türkiye’de doğmuş oluyor. İthal edilen dişi atlar ise damızlık olarak kullanıyor. Satın alınan atlar, İngiliz yarış atlarıdır.

Daha önceki yıllarda Amerika’dan yaklaşık 45-50 civarı at getiriliyordu. Bu arlar o yıllarda farklı kargo firmaşarı ile yurda getiriliyordu.

#

SENDE YORUM YAZ