logo

“Turkish Airlines Open 2016” gerçekleştiği Belek, golf yatırımlarıyla yüzleri güldürecek

“Turkish Airlines Open 2016” gerçekleştiği Belek, golf yatırımlarıyla yüzleri güldürecek

Avrupa’nın en önemli golf turnuvalarından biri olan Turkish Airlines Open 2016, Belek’te yer alan Carya Golf Club’ta düzenlendi. Danimarkalı sporcu Olesen’in şampiyon olduğu turnuva sırasında gazetecilerle biraraya gelen Regnum Carya Golf&Spa Resort Onursal Başkanı Fikret Öztürk, golf yatırımları sayesinde Belek’in 12 ay turist ağırlayan bir bölge olduğunu ancak daha fazla turizm geliri için daha fazla yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.

thy golf

Dünyanın gözü kulağı bir kez daha Belek’teydi. Geçtiğimiz yıl G20 Zirvesi’nde dünya liderlerini ağırlayan Regnum Carya Golf & Spa Resort, bu kez dünyanın en ünlü golfçülerini ağırladı. European Tour Productions sorumluluğunda 3 Kasım’da  başlayan THY Open Golf Turnuvası’nda  20 ülkede gelen 78 sporcu,  7 milyon Dolar’lık büyük ödül için mücadele etti. Turnuvayı yerli yabancı 45 yayıncı kuruluş aracılığı ile 58 ülkede toplam 1,5 milyar kişi izledi. Turnuvanın galibi 27 yaşındaki Danimarkalı sporcu Thorbjorn Olesen oldu. Olesen ödülünü Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun elinden aldı.

Turnuvanın düzenlendiği Carya Golf Club’ta gazetecilerle bir araya gelen Regnum Carya Golf&Spa Resort Onursal Başkanı Fikret Öztürk,  bir kez daha uluslar arası çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, turnuvanın Belek için önemini belirtti. “Bildiğiniz gibi Turkish Airlines Open Golf Turnuvası, Avrupa’nın en önemli golf organizasyonlarından biri. Turnuvanın burada düzenlenmesi ülkemiz için bulunmaz bir fırsat. Öncelikle Türkiye Golf Federasyonu’na ve Türk Havayolları’na bu çapta büyük ve yankı uyandıran bir organizasyonu ülkemize ve Belek’e kazandırdıkları için teşekkür ederim” diyen Fikret Öztürk, Belek’in yaklaşık 20 yıl önce sazlık, bataklık bir alan iken bugün dünyanın en önemli golf destinasyonlarından biri haline geldiğini belirtti.

Fikret Öztürk, “Yakın zamana kadar ilkbaharda açılan sezon,  son baharda son bulurken, bugün geldiğimiz noktada Belek, sadece deniz-güneş-kum ile 4 ay turist ağırlayan bir merkez değil; 12 ay turizmin hareketli olduğu bir destinasyon haline geldi. Toplamda 15 golf sahası ile hizmet veren Belek, uluslararası turnuvalarla golf turizmindeki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor. Bu gelişmeler yatırımcıları da teşvik ediyor. Yatırımcılar, daha fazla golf turisti çekebilmek için dünya ile yarışıyor” diye konuştu.

Yıl içinde yaklaşık 30 bin misafir ağırladıklarını ve bu misafirlerin yaklaşık %25’inin golf turistinden oluştuğunu belirten Öztürk, İngiltere, Almanya, İskandinavya ve Fransa’daki golf tutkunlarının ülkeleri dışında bulunan golf destinasyonlarına gitme eğilimlerinin yüksek olduğunu, gelen golf turistinin 5 ila 7 gün arasında konaklarken diğer turist gruplarına göre çok daha fazla harcadıklarını vurguladı. Öztürk, “Daha fazla golf sahası yatırımı ile çok daha fazla harcama yapan ve kendi ülkeleri dışına çıkmaya bu denli hevesli golf oyuncularını ülkemize çekerek, Türkiye’nin turizm gelirini daha fazla artırmamız mümkün” dedi.

thy golf fikret ozturk

Avrupa’nın gece aydınlatmalı 18 delikli ilk golf sahası Belek’te

Fikret Öztürk sözlerini şu şekilde sürdürdü; “2008’den beri var olan Carya Golf Club’a 1 milyon Arvo’luk yatırım yaparak Avrupa’nın gece aydınlatmalı ilk golf sahasını kurduk. Yanı sıra Türkiye’nin en köklü golf kulüplerinden biri olan National Golf Club’ı bünyemize katarak yatırımlarımıza devam ettik. Hem ulusal hem de uluslararası önemli turnuvalara ev sahipliği yaparak Belek’in ve otelimizin golf turizmindeki potansiyelini ortaya koyduk. Tüm bu yatırımlar, golf turisti sayısındaki ciddi artışı beraberinde getiriyor.” dedi.

Carya Golf Club’ın, Avrupa’nın prestijli yayınlarından biri olan Golf World Dergisi tarafından kıtanın en iyi 2. golf sahası seçildiğini de hatırlatan Öztürk, Turkish Airlines Open Golf Turnuvası’nın, önümüzdeki 3 yıl boyunca Regnum Carya Golf & Spa Resort’ta oynanacağını duyurdu.

Turnuvadan kısa kısa:

  • Turnuvanın toplam bütçesi 9 milyon Dolar,
  • Bütçenin 7 milyonunu para ödülü oluşturuyor.
  • Turnuva şampiyonu 1 milyon 116 bin Dolar para ödülü kazanıyor
  • Turnuvada 100 gönüllü, yaklaşık 160 güvenlik görevlisi çalıştı
  • Turnuvada 160 tv ekibi, 16 naklen yayın aracı çalıştı. Toplam 76 km fiberoptik kablo çekildi
  • Turnuva, 45 yayıncı kuruluş tarafından, 58 ülkede yaklaşık 500 milyon hanede 1.5 milyar insan tarafından izlendi
  • 4 günde toplamda 19 saat naklen yayın yapıldı
  • Turnuvaya 20 farklı ülkeden toplam 78 sporcu katıldı

 

 

 

 

#

SENDE YORUM YAZ