logo

THY’nin binaları ISO 50001 sertifikası aldı

THY’nin binaları ISO 50001 sertifikası aldı

Yerleşkelerinde çevreye duyarlılığı teşvik ederek, oluşturduğu enerji yönetim sistemiyle enerji kullanımını daha verimli hale getirip enerji giderlerini düşürmeyi hedefleyen bayrak taşıyıcı, bu kapsamda gerçekleştirdiği çalışmalarla ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası almaya hak kazandı.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile birlikte enerjinin verimli kullanımını hedefleyen Türk Hava Yolları,tüketim çizgisi ve karbon ayak izinin azaltılması hedefiyle enerji masraflarını çalışanların konfor alanını bozmayacak düzeyde tutulması sağlayacak aksiyonları hayata geçirdi.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kapsamında sertifika alınan tesisler;

C Bölgesi Enerji Merkezi Binası (ECC), 30 MW kurulu güce sahip olup, ECO, OC dahil olmak üzere toplamda 12 binanın enerji beslemesinin yapıldığı büyük bir enerji tesisidir. Yüksek ve orta gerilim trafoları, ısıtma ve soğutma sistemleri, dinamik upsler ve jeneratörler gibi çok sayıda önemli ekipmanınbulunduğu tesis, enerji kesintisi yaşanmaması adına her noktada otomasyon sistemleriyle yönetilmekte.

Enerji Yönetim Ofisi (ECO) ise ECC binasındaki ekipmanların 7/24 olarak takip edildiği, ileri teknoloji ile kurulmuş otomasyon sistemleri ile canlı olarak izlendiği ve bakım ekiplerinin sürekli olarak bulunduğu kontrol binasıdır.

Enerji merkezinden beslenen binalardan biri olan Operasyon Merkezi (OC) binası ise uçuş kontrollerinin, planlamalarının yapıldığı, her birimden ekiplerin 7/24 çalıştığı Türk Hava Yolları’nın kalbi olarak kabul edilen binadır.

#

SENDE YORUM YAZ