logo

THY Yönetim Kurulu üyesi Ermut, Varlık Fonu’na atandı

THY Yönetim Kurulu üyesi  Ermut, Varlık Fonu’na atandı

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi Salim Arda Ermut Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Zafer Sönmez görevinden alınarak, yerine Salim Arda Ermut atandı.

Salim Arda Ermut kimdir?1980 yılında Karaman’da doğan Arda Ermut, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 2004 yılında mezun oldu ve 2005 yılında İstanbul’da Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak profesyonel kariyerine başladı. Başbakanlık bünyesindeki kariyerine kuruluşunda da rol aldığı Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda devam etti. 2007 yılında Ajansta Uzman Yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Ermut, kurum içerisinde tüm ara pozisyonlarda görev alarak önce Daire Başkanlığına, 2015 yılında ise Başkanlığa atandı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinde Yatırım Ofisinin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde konumlandırılması çalışmalarını yürüttü ve 2018 yılında Ofis Başkanlığına getirildi. Bu görevlerde bulunduğu süre boyunca Türkiye’ye çeşitli uluslararası doğrudan yatırımların kazandırılmasında rol oynadı. Hem kamu hem de özel sektör tarafında çok çeşitli ilişkilerde ustalaşmayı gerektiren ve üst yönetimden yerel kişilere kadar tüm karar seviyelerine yönelik yatırım süreçleri Arda Ermut kariyeri yatırım projelerinin optimizasyonu için maliyet / zaman tasarrufu sağlayan etkili çözümler bir beceri seti olarak geliştirmesinde yardımcı oldu. Arda Ermut 130 ülkeden 170 ulusal ve bölgesel yatırım destek ajansının üye olduğu Dünya Yatırım Ajansları Birliği’nin de (WAIPA) Başkanlığını 4 yıl yürütmüştür. Arda Ermut nihai olarak kendi kendine yetebilen ve bağımsız bir kuruluş olarak WAIPA’nın aktif olarak çalışabilmesine dönüştürülmesinde önemli adımlar atmıştır. Arda Ermut Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı görevini Şubat 2020’de yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu’na bıraktı.

Eylül 2018’den bu yana Türkiye Devlet Varlık Fonu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği görevine devam eden Ermut, bu görevinden 2020 Kasım ayında ayrıldı.

Haziran 2019’da Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır. Türk Hava Yolları İcra Kurulu’nda da üç üyeden biri olarak görev yapmaktadır. Ermut, bu görevlere ek olarak, Nisan 2019’da Başkan Yardımcısı olarak atandığı Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu’na Ekim 2016’da seçilmiştir. İyi derecede İngilizce bilen Ermut, evli ve iki çocuk babasıdır. (Kaynak THY)

Salim Arda Ermut, 4 aylık aranın ardından Türkiye Varlık Fonu’na geri döndü. .

#

SENDE YORUM YAZ