logo

THY Uçağı Kanamalı Hamile Yolcu İçin Acil İndi

THY Uçağı Kanamalı Hamile Yolcu İçin Acil İndi

Kuala Lumpur-İstanbul seferini yapan THY uçağında kanaması olan hamile bir kadın için acil iniş isteği yapıldı. Bu anlar telsiz konuşmalarına yansıdı

Türk Hava Yolları’nın (THY) Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan İstanbul’a gelen Airbus 330 tipi uçağında seyahat eden doktor olan hamile bir yolcunun kanaması olunca pilot, Atatürk Havalimanı Kontrol Merkezi’nden iniş önceliği istedi. Pilot ile hava trafik kontrolörü arasında o anlarla ilgili yaşananların ses kaydı da ortaya çıktı.

THY pilotu, “Bayan yolcumuz hamileliği ile ilgili sıkıntısı var. Kanaması var. Bu yüzden öncelik istedik. Şu an kanaması var ama hastanın kendisi zaten doktormuş kendisi çok öyle acil olarak bir ambulans istemedi” bilgisini kontrolöre verdi.

Uçuş sırasında rahatsızlanan yolcuya sağlık müdahalesinde bulunulması için nasıl zamanla yarışıldığı THY’nin Kuala Lumpur-İstanbul uçuşunda yaşananlarla bir kez daha ortaya çıktı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) Kuala Lumpur-İstanbul seferini yapan uçak kanaması olan hamile bir yolcu için iniş önceliği istedi. Yerel saatle 22:34’de Malezya’nın Kuala Lumpur Havalimanı’ndan havalanan TK61 sefer sayılı Türk Hava Yolları’nın Airbus 330 tipi uçağı, İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş için yaklaşması sırasında hamile bir yolcu rahatsızlandı. Doktor olduğu öğrenilen yolcuyla ilgili kabin ekibi de durumu hemen kokpit ekibine bildirdi.

İNİŞ ÖNCELİĞİ VERİLDİ

THY pilotu da, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi ile bağlantıya geçerek hasta yolcuyla ilgili kontrolöre bilgi verdi ve iniş önceliği istedi. Pilot doktor olan yolcunun hamileliği ile ilgili sıkıntısı ve kanaması olduğunu belirterek, “Şu an kanaması var ama hastanın kendisi zaten doktormuş. Çok öyle acil olarak bir ambulans istemedi” dedi. Bunun üzerine kontrolör uçağa iniş önceliği verdi ve iniş sırasına aldı. THY uçağı saat 03:57’de Atatürk Havalimanı’na inmesinin ardından kanaması olan yolcu sağlık kontrolönden geçtikten sonra havalimanından ayrıldı. Yolcunun durumunun iyi olduğu öğrenildi.

PİLOT VE KONTROLÖR ARASINDAKİ İŞTE O KONUŞMA

Pilot: Hasta bir yolcumuz var. Bu sebeple inişte öncelik rica ediyoruz. İstanbul yaklaşmayla temas kurup koordine edebilir misiniz?

Kontrolör: Tabii efendim. Hasta yolcunun cinsiyeti ve durumu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pilot: Bayan yolcumuz hamileliği ile ilgili sıkıntısı var. Kanaması var. Bu yüzden öncelik istedik.

Kontrolör: Anladım yaşı hakkında bilginiz var mıdır?

Pilot: Yaşı hakkında şu an bilgim yok onunla ilgili hemen öğrenebilirim.

Kontrolör: Anlaşıldı şirketinizden mi ambulans talep edersiniz DHMİ’den mi?

Pilot: Ambulans talep etmedik. 212 (park yeri) numaralı kapıya yanaşacağız. Direkt olarak doktor zaten karşılayacak. Şu an kanaması var ama hastanın kendisi zaten doktormuş kendisi çok öyle acil olarak bir ambulans istemedi.

Kontrolör: Anlaşıldı efendim.

habertürk-Gökhan Artan

#

SENDE YORUM YAZ