logo

THY ve Türkiye İş Bankası’ndan yeni işbirliği

THY ve Türkiye İş Bankası’ndan yeni işbirliği

Türk Hava Yolları, internet sitesinden İş Bankası sanal POS altyapısını kullanarak, UnionPay logolu kartları da kabul etmeye başladı

Türkiye İş Bankası ve Türk Hava Yolları uzun zamandır süre gelen işbirliklerine bir yenisini ekledi. 4 Ekim 2016 tarihinden itibaren Türk Hava Yolları, internet sitesinden İş Bankası sanal POS altyapısını kullanarak artık UnionPay logolu kartları da kabul etmeye başladı.

Bu işbirliği kapsamında, başta Uzakdoğu’dan olmak üzere dünyanın dört bir yanından Türkiye’yi ziyaret edecek UnionPay kart sahipleri, Türk Hava Yolları’nın internet sitesinden artık online olarak uçak bileti satın alabilecek.

Yapılan anlaşma kapsamında Türk Hava Yolları, UnionPay kartı bulunan geniş bir kitleye erişebilme imkanı bulurken, İş Bankası uzun süredir sanal POS altyapısı hizmeti sunduğu iş ortağının global marka imajının pekişmesine katkı sağlayacak. Çin’in ulusal ödeme sistemi olarak 2002 yılında kurulan UnionPay, 5,8 milyar kart adedi ile dünyanın en büyük ödeme sistemi sayılırken, dünya genelinde 1,8 milyon ATM ve 30 milyondan fazla işyeri UnionPay kartlarını kabul ediyor ve bu kabul ağı büyümeye devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “Son yıllarda özellikle Çin, Japonya, Güney Kore başta olmak üzere Uzakdoğulu turistlerin yurtdışında yaptıkları harcamalardaki büyüme, UnionPay kartların dünyanın birçok noktasında kullanılması ihtiyacını doğurdu. Çin’in “Bir Yol Bir Kuşak” stratejisiyle birlikte başta Çin olmak üzere bütün Uzakdoğu ekonomisinin dünya ile entegrasyon alanları büyüdü. Buna bağlı olarak da bölgesel işbirliği olanakları ortaya çıkmaya başladı. Çin’in bu stratejisi içinde ödeme sistemleri önemli bir role sahip olduğundan, yurtdışı kart kabulündeki öncü ve lider rolümüz kapsamında, bu alanda yeni işbirlikleri geliştirdik. Böylece UnionPay International ile ilk olarak 2014 yılında Bankamatiklerimizde kabul için bir işbirliğine gittik, akabinde 2015 yılı Mayıs ve 2016 Ocak aylarından itibaren ise işbirliğimize sırasıyla sanal POS ve fiziki POS’ları ekleyerek devam ettik” dedi.

Yalçın Sezen sözlerine şöyle devam etti: “Bankamızın sağladığı altyapı sayesinde UnionPay kart sahipleri online olarak vize, ulaşım ve konaklama ihtiyaçlarını kendi ülkelerindeyken karşılayabiliyorlar. Ülkemize geldikten sonra da 6.500’ün üzerinde Bankamatik’ten nakit temin edebildikleri gibi yaklaşık 450 bin İş Bankası üye işyerinden alışveriş de yapabiliyorlar. Türk Hava Yolları’nın satış kanallarında UnionPay kartlarını kabul etmeye başlamasıyla birlikte, Bankamızca kurulan UnionPay ekosisteminin son halkası tamamlanmış oldu. Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları’nın dünyanın en geniş kart ağına açılmasıyla global marka imajını perçinlemesine katkı sağlayacağına inanıyor ve bu konuda iş ortağımıza destek sunmaktan memnuniyet duyuyorum. UnionPay ile kurmuş olduğumuz çok yönlü, güçlü işbirliği ülkemizin ticaret ve turizm alanlarındaki gelirlerine olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Ülkemize daha fazla turistin gelmesini de sağlayacak şekilde, ekosistem bakış açısı ile kurgulayıp hayata geçirdiğimiz bu işbirliğinin ülkemiz turizmini desteklemesini bekliyoruz. İş Bankası olarak ülke ekonomisine katkı sağlama misyonumuz ile uyumlu uluslararası işbirlikleri ile faaliyet alanımızı genişleterek, temas ettiğimiz müşteri sayısını artırmayı hedefliyoruz.”

#

SENDE YORUM YAZ