logo

THY sürdürülebilirlik yolculuğuna ödüllerle devam ediyor

THY sürdürülebilirlik yolculuğuna ödüllerle devam ediyor

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu THY, Türkiye’de ve 120 ülkedeki uçuş noktalarında çevreye ve topluma duyarlı hareket ederek, Küresel Raporlama İnisiyatifi’nin (GRI) G4 temel sürümüne uygun olarak hazırladığı üçüncü sürdürülebilirlik raporu yayınlandı. Küresel taşıyıcının; yönetim, ekonomi, çevre ve sosyal olmak üzere her biri kendi bünyesinde birçok önemli başlığı barındıran dört temel üzerine odaklı bir strateji ile yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmalarını içeren 2016 yılı sürdürülebilirlik raporuna linkten ulaşılabilirsiniz.

Ortaklığın geçen yıl yayınladığı 2015 yılı sürdürülebilirlik raporu da Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi (League of American Communications Professionals, LACP) tarafından düzenlenen ve dünyanın en seçkin global iletişim yarışmalarından biri olarak kabul edilen 2016 LACP Spotlight Awards-Global İletişim Yarışması’nda, sürdürülebilirlik raporu kategorisinde Altın Ödül’e layık görülmüştü.

Tüm operasyonlarını, topluma, ekonomiye ve çevreye karşı sorumluluk bilinciyle yürüten ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmaya devam eden Türk Hava Yolları, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaları ve politikaları ile, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerden oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Kasım 2017 – Ekim 2018 döneminde yer almaya hak kazandı.

Çevrenin korunması ve günümüz küresel sorunlarının başında gelen iklim değişikliyle mücadele kapsamında yakıt verimliliğini artırarak karbon ayak izini azaltmaya yönelik çok çeşitli inisiyatifler alan Türk Hava Yolları, yakıt verimliliği alanındaki çalışmaları ile dokuz sene önceki rakamlara kıyasla yüzde 20 daha verimli uçuşlar gerçekleştirmektedir. Türk Hava Yolları’nın yakıt verimliliği alanındaki başarılı uygulamalarının sonucunda 2016 yılında 43.975 ton yakıt tasarrufu sağlanarak 138.522 ton karbon salımı, 2008 yılından bu yana ise toplamda 1.329.783 ton karbon salımı önlenmiştir.


Türk Hava Yolları’nın gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına 2008 yılında hayata geçirdiği “Yakıt Tasarruf Projesi”nin başarısı hem ulusal hem de uluslararası değerlendirmelerde takdir toplamaktadır. Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi (The International Council on Clean Transportation, ICCT), Amerika/Kanada ve Avrupa transatlantik hatlarında uçuş yapan 20 uluslararası havayolu şirketinin, yakıt verimliliğini ve buna tekabül eden karbon yoğunluğunu kıyasladığı raporunda, Türk Hava Yolları yakıt verimliliği açısından 4. sırada yer aldı. Bunun yanı sıra, Türk Hava Yolları Yakıt Tasarrufu Projesinin başarısı ülke çapındaki ödüllerle de taçlandırılmaya devam etmektedir. 2016 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 3. İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü alan Türk Hava Yolları, Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük kurumsal şirketlerinin yarıştığı 2017 yılı Sürdürülebilir İş Ödülleri kapsamında da, Karbon ve Enerji Yönetimi Kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

Dünyanın en genç uçak filolarından birine sahip olan Türk Hava Yolları, 2023 yılına kadar filosuna eklemeyi planladığı, daha yüksek yakıt verimliliğine sahip yeni nesil Airbus ve Boeing marka uçaklar sayesinde filo yaşı konusundaki liderliğini sürdürmeyi, karbon ve gürültü emisyonlarını daha da azaltmayı hedeflemektedir.

Faaliyetlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini mümkün olan en düşük seviyeye indirmeye ve iklim değişikliğiyle mücadele tedbirlerini almaya kararlı olan Türk Hava Yolları, ülkemiz ve dünyamız için çevresel ve sosyal sorumluluklarının bilinciyle faaliyetlerini gerçekleştirmeyi, gelecek yolculukları da bu bağlamda itinayla planlamaya devam etmeyi hedeflemektedir.

Türk Hava Yolları 2016 Sürdürülebilirlik Raporu Linki:
http://investor.turkishairlines.com/documents/ThyInvestorRelations/rapor-tr.pdf

#

SENDE YORUM YAZ