logo

THY Patronu Aycı; “yeni havalimanına 500 milyon dolar finansmanla taşınacağız”

THY Patronu Aycı; “yeni havalimanına 500 milyon dolar finansmanla taşınacağız”

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı Amerika tarafından cep telefonlarından büyük elektronik cihazların kabin içerisine alınmaması yasağının Çarşamba gününden (5.7.2917) itibaren kalkabileceğini söyledi.

Merkezi Atatürk Havalimanında bulunan İstanbul Havalimanları Muhabirleri Derneğini ziyaret eden Aycı, söz konusu yasağın Çarşamba gününden itibaren kalkacağını ifade ederek; “Bu yasaklar ilk getirildiğinde işin olumlu yanını düşünmüş ve kısa sürede kalkacağına olan inancımızı yinelemiştik. Yarından itibaren bu yasağı geride bırakarak tarihe gömüyoruz. Yasak süresince yolcularımıza bunun sıkıntılarını yaşatmamak adına Business Class yolcularımıza kabinde internet erişimli lap toplar dağıtarak yasağı hissettirmemeye çalıştık. Amerika’da özel ekipler kurarak, İstanbul’da teslim alınan elektronik cihazları güvenlik şekilde yolcularımıza teslim ettik. Yine uçak içi eğlence programımızı daha da arttırarak bol seçenekli hale getirdik” dedi.

Thy İlker Aycı

 

Kabin içerişine elektronik eşya yasağını ABD ve Birleşik Krallık (İngiltere) talep etmişti. Yasağın ABD tarafından kaldırılmasının ardından İngiltere uçuşlarındaki yasağın ne olacağı merak konusu oldu. Konu ile ilgili Aycı, “hayatın tabi akışını engelleyecek kararların yasakların yaşama şansının olduğuna inanmıyorum. Bu yasağın kaynağı olan ABD, çalışmaları olumlu görüp yasağı kaldırıyorsa diğer ülkelerinde tabi olan bunu takip etmesidir” dedi.

Bu konuda bize düşen görev girişimlerimize devam etmek olduğuna vurgu yapan Aycı, “çalışmalarımıza devam edeceğiz. Engelleri birlikte aşmak için mücadelemizi sürdürürüz ve yolcularımıza bunu hissettirmemek için gereken her tedbiri alırız. Umarım İngiltere’de de bunu en aklı selim şekilde değerlendirir ve kararlarını verirler.” dedi.

Daha evvel temmuz ayında büyümede çift haneli rakamları yakalayacaklarını hedef ilan eden Aycı, “kısıtlamalara ve çıkarılan engellere rağmen THY, Temmuz başında büyümede çift haneli rakamları yakalamıştır. Turizmde önemli büyümeler var. 2017’nin ilk yarısında 28 milyon transit yolcu taşıdık. Bu rakamın yıl sonunda katlanarak artacağına inanıyoruz” dedi.

Aycı, “artık film başa döndü ve doluluk ve karlılık dışında sadece havalimanının klasik yetersizlikleri noktasına geri döndük. İyi ki de döndük. Yerde uçağımız kalmadıktan sonra varsın havalimanı kısıtlamaları tek derdimiz olsun. Bu kısıtlamaları da İnşallah dünyanın en büyük yatırımlarından biri olan İstanbul yeni havalimanıyla aşacağız. 3. Havalimanına taşınmamızla ilgili 1.5 milyar dolarlık bir maliyetten bahsedilmeye başladı. Bu rakam gerçeği yansıtmıyor. Biz yeni havalimanına taşınma operasyonumuzu zikredilen bu rakamın üçte biri olan 500 milyon dolarlık finansmanla gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

#

SENDE YORUM YAZ