logo

THY Patronu Aycı, Aydın Çıldır Havalimanı Turkish Airlines Flight Academy‘i ziyaret etti

Türk Hava Yolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’ni ziyaret etti.

​Türk Hava Yolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı, Aydın Çıldır Havalimanı’nda 2012 yılından itibaren faaliyet gösteren Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’ne (Turkish Airlines Flight Academy/ TAFA) ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Türk Hava Yolları havacılık ve uçuş eğitimi tecrübesinden güç alarak uluslararası kalite ve emniyet standartlarında pilotaj eğitimi ve destek hizmetlerini Türk Hava Yolları ve diğer havayollarına sunmak ve seçkin havayolu pilotları yetiştirmek amacıyla kurulan akademide 33 Uçuş Öğretmeni, 2 Teorik Ders Öğretmeni, 19 İdari Personel, 43 Teknik A.Ş. Personeli görev yapıyor.

Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’ni gezen ve bilgi alan İlker Aycı; öğretmen, öğrenci ve personelle gerçekleştirdiği sohbette “Eğer biz dünyanın en iyi uçağını alıp getiriyorsak, dünyanın en iyi tedariğini yapıyorsak ve şu anda da dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyorsak, Türk Hava Yolları da Avrupa’nın en büyük havayolu ünvanını hak etmiş, dünyada da en iyiler arasında parmakla gösterilen bir havayolu şirketi ise o zaman bu itibara layık bir uçuş emniyeti sağlamakla da mükellefiz. Kokpitim de benim en iyiler arasında olmak mecburiyetindedir” dedi.

M. İlker Aycı ziyaret çerçevesinde Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi Müdürü Kaptan Pilot Yusuf Tuzcu eğitmenliğinde eğitim uçuşu da gerçekleştirdi.
​​
Rakamlarla TAFA
6 Derslik, 3 Simülator, 1435×30 metre pist​

Uçak Filosu
Cessna – 172S NAVIII​​​13 Adet
Diamond DA – 40​​​6 Adet
Diamond DA – 42​​​8 Adet
Toplam 27 (19 tek motor – 8 çok motor)
Uçak bakımları THY Teknik A.Ş. Aydın Bakım Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
Cessna-172S, DA-40 ve DA-42 uçakları için Aydın’da tüm bakım yetkileri alınmıştır.

Eğitim
Bugüne kadar toplam 482 pilot yetiştirilmiştir. Hali hazırda 167 öğrenciye eğitim verilmektedir. Kasım ayı içinde aramıza katılacak yeni filo ile öğrenci sayımız 191 olacaktır.
Eğitimler, uçuş ve yer eğitimleri olarak verilmektedir. Ortalama 210 saat uçuş, 1000 saat yer dersi eğitimi verilmektedir. Ders gören filolar, saat 08:30’da teorik bilgi derslerine başlamakta ve günde altı saat ders görmektedir. Uçuş yapan filolar, gün doğumu-gün batımı arasında sabah ve öğleden sonra iki grup olarak uçmaktadır.
Çıldır meydanı ana eğitim meydanımızdır. Ayrıca Çardak, Uşak, Isparta, Edremit, Dalaman, Milas-Bodrum, Çanakkale, Çorlu, Selçuk, Antalya ve İzmir Adnan Menderes meydanları da kullanılmaktadır.
Planlanan Yatırımlar
Konaklama Tesisi, Eğitim Binası yatırım kararları alınmış olup THY. A.O. Sosyal İşler Başkanlığı tarafından projelendirilmektedir. Kasım 2017’de ihalesinin yapılması planlanmaktadır.

Emniyet ve kapasite artırımı için yeni kule, ek pist olarak iniş şeridi, 3 Cessna uçak alımı ve ILS yatırımları planlanmaktadır.

#

SENDE YORUM YAZ