logo

THY 3 ödül birden aldı

THY 3 ödül birden aldı

Dünyadaki yükselen piyasa kredilerine odaklı tek entegre pazar istihbarat platformu olan ve hem online hem de yazılı ortamda faaliyet gösteren “Bonds & Loans”un bu yılki değerlendirme sonuçlarına göre Türk Hava Yolları, uçak finansmanı dalında; Yılın En İyi Ulaştırma ve Taşımacılık Finansmanı”, “Yılın En İyi Ticaret ve İhracat Finansmanı ve “Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı” ödüllerinin sahibi oldu.

İstanbul’da gerçekleştirilen ödül törenine, markayı temsilen Türk Hava Yolları Finansman Başkanı Ayşegül Denli katıldı. Ödülleri, bayrak taşıyıcı adına teslim alan Denli; “Küresel ölçekte oldukça zor bir yıl olan 2016 genelinde, finansman dalında 3 ödüle birden lâyık görülmek bizler için çok önemli. Türk Hava Yolları ailesi olarak havacılığa dair her alanda başarı sağlamak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Bu gayretimizin süreklilikle takdir ediliyor olması ve ‘Bonds and Loans’ gibi önemli kuruluşlarca ödüllendiriliyor olmak bizim için hem gurur hem de motivasyon kaynağı.” dedi.

Türk Hava Yolları, Eylül- Kasım 2015 döneminde teslimi gerçekleşen, 3 A321-200 uçaklarının finansmanıyla “Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı” dalında ikincilik ödülüne lâyık görüldü.

Uçak finansmanı noktasında öncelikli hedefi, uzun vadeli ve çeşitlendirilmiş ucuz fon kaynağı elde etmek olan havayolu şirketi, Japon sermaye ve bankacılık piyasasına erişim sağlayarak yeni bir fon kaynağını portföyüne ekleyip, bölgesel risk alanını da çeşitlendirmiş oldu.

Dahası, bu işlem sayesinde uçak değerinin tamamı Japon öz sermayesiyle birleştirilerek, düşük maliyetle finanse edildi. Bu anlaşma, dünya çapında uçak finansmanında bugüne kadar JPY cinsinden yapılan ilk EETC (Geliştirilmiş Teçhizat Karşılığı Temlik Sertifikası) olma özelliğini taşırken, klasik EETC yapısına JPY sermaye piyasası entegre edilerek literatüre yeni bir finansman çeşidi olarak kazandırıldı. Bu işlevsel yapı sayesinde birçok uçak çok yönlü sınıflandırmaya dâhil edilerek, yükümlüden daha yüksek kredi notuna sahip Japon bankalarından likidite desteği de elde edildi.

Türk Hava Yolları, 2015 yılı Eylül ayında teslim alınan 1 B777-300ER uçağının finansmanı ile de “Yılın En İyi Ticaret ve İhracat Finansmanı” dalında ikincilik ödülüne lâyık görüldü. Toplam finanse edilen miktar 16,8 Milyar JPY oldu.

Bayrak taşıyıcı havayolu aynı zamanda, Mayıs- Ağustos 2016 arasında teslimi gerçekleşen 1 B777-300ER ve 8 B737-800 uçaklarının finansmanıyla “Yılın En İyi Ulaştırma ve Taşımacılık Finansmanı” dalında üçüncülük ödülüne layık görüldü. Toplam finanse edilen miktar 430 Milyon Euro olurken, küresel taşıyıcı uyguladığı finansal kiralama yöntemi ile seçkin ve yenilikçi bir finansmanı başarıyla tamamlamış oldu.

Ödül kazandıran her iki finansman modeli de; yenilikçi, sofistike ve türünün tek örneği olan finansman yapısı, U.S. Ex-Im garantisiyle ve aynı zamanda Fransız Vergi Kalkanlı Finansal Kiralamanın bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Uçak finansmanında ağırlıklı olarak tercih edilen USD para birimi yerine JPY cinsinden gerçekleştirilen bu finansman yapısı, Türk Hava Yolları tarafından başarılı bir şekilde uygulamaya geçirildi. U.S. Ex-Im Bank garantisi ile vergi avantajının birlikte kullanıldığı bu yapı, BNP tarafından aranje edilmiş olup; Türk Hava Yolları’nın hem ihracat garantisi, hem de vergi avantajı yakalayarak, bahse konu uçakları düşük maliyetle finanse etmesine olanak sağladı.

Türk Hava Yolları uygulamaya geçirdiği yenilikçi ve türünün tek örneği olan finansman modelleri sayesinde; Jane’s Transport Finance, Global Transport Finance, Bonds & Loans ve Airfinance Journal gibi sektörün öncü değerlendirme kuruluşları tarafından 2006, 2008, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında çeşitli ödüllere lâyık görüldü. Türk Hava Yolları, uluslararası uçak finansmanı ödüllerindeki başarısını son 10 yılda 12 Milyar USD seviyesine çıkararak zirveye taşıdı.

Geçmiş Ödüller;

2006 Jane’s Transport – Yılın Uçak Finansmanı Anlaşması (Orta Doğu)

2008 Jane’s Transport – Yılın Finansal Kiralama Anlaşması (Avrupa)

2008 Airfinance Dergisi – Yılın Anlaşması (Avrupa)

2011 Jane’s Transport – Yılın Uçak Finansmanı Anlaşması (Avrupa)

2012 Airfinance Dergisi – Yılın Havayolu

2013 Airfinance Dergisi – Yılın Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı

2013 Global Transport Finance – Yılın Finansal Kiralama Anlaşması (Avrupa)

2014 Bonds & Loans Awards – Yılın Yapılandırılmış Finansmanı (Türkiye)

2015 Airfinance Dergisi – Yılın Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı

2015 Airfinance Dergisi – Yılın Uçak Motoru Finansmanı

2015 Bonds & Loans Awards – Yılın Ticaret ve İhracat Finansmanı (Türkiye)

2015 Global Transport Finance – Yılın EETC Anlaşması (Avrupa)

2015 Airline Economics Aviation-100 Awards – Yılın Anlaşması (Avrupa)

2015 Airline Economics Aviation-100 Awards – Yılın Anlaşması (Editör’ün Seçimi)

2015 Airfinance Dergisi – Yılın Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı

2015 Airfinance Dergisi  – Yılın Sermaye Piyasaları Finansmanı

2016 Airfinance Dergisi, Yılın Sermaye Piyasaları Finansmanı

2016 Airfinance Dergisi, Yılın Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı

2016 Airline Economics Aviation-100 Awards, Yılın Anlaşması (Avrupa)

2016 Airline Economics Aviation-100 Awards, Yılın Anlaşması (Editör’ün Seçimi)

Yenilikler;

İlk ECA garantili Fransız Kiralama Anlaşması,

İlk US Exim garantili Fransız Kiralama Anlaşması,

İlk ECA garantili JOLCO Kiralama Anlaşması,

İlk US Exim garantili JPY üzerinden çıkartılan Konvertibl Tahvil,

İlk ECA garantili Japon Yeni cinsi İtalyan Vergi Kalkanlı Kiralama Anlaşması,

İlk Japon Yeni cinsi EETC ihracı.

 

 

#

SENDE YORUM YAZ