logo

THK’nin 1945 model Spitfire Mk9 Tayyare’si müzeye konanacak

THK’nin 1945 model Spitfire Mk9 Tayyare’si müzeye konanacak

M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi, 20 Temmuz 2024 tarihinde, Türk Hava Kuvvetleri’nin “Kare Fors Amblemi” ile donatılmış 1945 Model Spitfire Mk9 tayyaresinin “Müze Envanterine Katılım Töreni” icra edilecektir.

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir) bulunan “M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi” tarafından organize edilen bu törene, başta Hava Kuvvetlerimiz ’de görev yapmış ve yapan Komutanlarımız olmak üzere birçok saygıdeğer misafir davet edilmiştir.

“Ülkemizdeki İLK Uçan Müze” olan M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi envanterinde bulunan hava taşıtlarının neredeyse tamamı uçar vaziyette korunuyor. M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi tarafından ülkemize kazandırılan Spitfire Mk9 tayyaresi, Oruçoğlu Hangarı’nda düzenlenecek bir tören ile müze envanterine katılacak.

Tören Programı aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

– 15.45 – 16.45 Konukların teşrifi, müze ziyareti ve Oruçoğlu Hangarı’na geçiş

– 16.50 – 17.00 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

– 17.00 – 17.40 Takdim ve konuşmalar

– 17.50 – 18.50 Spitfire Mk9 uçuşu, kokteyl ve hangar sohbetleri

TÜRKİYE’DE UÇAR VAZİYETTEKİ TEK “SPITFIRE” !

İngiliz Vickers Supermarine firması tarafından imal edilen Spitfire Mk9 tipi tek kişilik harp tayyareleri, “Avcı Uçağı” sıfatıyla Türk Hava Kuvvetleri tarafından 1954 yılına kadar vatan savunmasında kullanılmıştır. Sonraki 70 yıllık süre içinde hiçbir Spitfire MK 9 tayyaresi Türkiye semalarında uçmamış ve müzelerimizde yer almamıştır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’nin çabalarıyla, 70 yılın ardından ilk defa bir Spitfire Mk9 tayyaresinin sesi, ülkemiz semalarında yeniden duyulmuş ve imal edildiği İngiltere’den uçarak M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi envanterine katılmak üzere Sivrihisar Havacılık Merkezi’ne iniş yapmıştır.

Uçar durumda sadece 30 adet kalan bu klasik tayyarenin, 2. Dünya Savaşı ve Havacılık Tarihi’nde çok büyük bir yeri olduğu, ilgili bütün otoriteler tarafından kabul edilmektedir.

NECATİ ARTAN HAKKINDA

Sivrihisar Havacılık Merkezi Tesisleri’ne, Türk Havacılık Tarihi’ne adını “Efsane Pilot” olarak yazdıran Necati Artan’ın ismi verilmiştir. Necati Artan, Türkiye’nin ilk jet pilotlarındandır. Artan, aynı zamanda Türk Hava Kuvvetleri’nin halk arasında ’Uçan Kuğular’ olarak bilinen ikinci akrobasi takımı Milli Akrotim’in kurucusudur. 31 Ekim 1965’te İstanbul/Dolmabahçe üzerinde yapılan akrobasi gösterisi uzun yıllar konuşulmuştur.

Necati Artan, 27 Aralık 1951’de Spitfire tayyaresi ile ilk uçuşunu Merzifon Hava Üssü’nde (4. Üs) 141. Filo’da yapmıştır.  Spitfire tayyaresinde ilk defa uçmak ve yere sağ salim inmek o günler için çok büyük bir pilotaj başarısıydı. Zira bu uçaklarda çift kumanda eğitimi bulunmuyordu. Başka bir uçakta temel uçuş eğitimi görmüş ancak Spitfire ile hiç uçmamış öğrencilere, hocalar yerde Spitfire’ı nasıl uçuracaklarını tarif ediyor sonra onları, neticesi hiç belli olmayan bu ilk uçuşa gönderiyorlardı…

#

SENDE YORUM YAZ