logo

TAV ve Sera Group’tan Trabzon’a bilim göçü

TAV ve Sera Group’tan Trabzon’a bilim göçü

YGA’nın, bilimi sevdirmeyi amaçlayan projesi bu yıl ilk kez pilot şehir olarak seçilen Trabzon’da, Trabzon Valiliği, Dr. Sani Şener, TAV Havalimanları ve Sera Group’un destekleri ile 25 Ekim’de başladı.

1477390193_yga_4

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Trabzonspor eski başkanı Sadri Şener ve Kocaeli Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun Tonya’da yaptırdıkları Feride Ahmet Şener Ortaokulu, çocuklara bilimi sevdirmek üzere yola çıkan YGA projesine ev sahipliği yapıyor.

sani-sener

YGA’lılar geleceğin bilim insanlarını yetişmesine destek olmak için çocuklara bilimi sevdiren sosyal inovasyon projeleri üretiyor ve hayata geçiriyor. Bu kapsamda ilk kez Trabzon’un Tonya ilçesinde gerçekleşecek proje ile, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden 50.000 başvuru arasından özenle seçilen 20 YGA gönüllüsü Feride Ahmet Şener Ortaokulu’ndaki çocuklarla, YGA Hayal Ortaklarının danışmanlığında bilim, yazılım,  yenilenebilir enerji ve değerler atölyesi eğitimini verecek. Dezavantajlı bölgelerde okuyan çocukları, en iyi üniversitelerde yetişmiş rol model abla ve abilerle buluşturacak proje ile çocuklara bilimin kolay ve eğlenceli olduğunu göstererek, keşfetmeyi ve öğrenmeyi kolaylaştırarak onların bilimi anlamalarına ve sevmelerine yardımcı olacak bilim ve teknoloji seansları uygulanacak.

1477390193_yga_1

Trabzon milletvekili Salih Cora, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Tonya Kaymakamı Halit Mengi, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Dr. Sani Şener, YÖK Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, YGA Kurucusu Sinan Yaman, YGA Hayal Ortağı & Proje Danışmanı Prof. Doğan Cüceloğlu 26 Ekim günü Tonya’da gerçekleşen açılış lansmanındaki konuşmalarında projenin önemini vurguladı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Dr. Sani Şener konuşmasında, “En büyük gururum Anadolu’ya Bilim Göçü projesi. Bu projenin temeli Tonya’da atılıyor ve buradan dünyaya yayılacak” dedi.

 YGA Kurucusu Sinan Yaman ise, “Yaşıtları hafta sonları boş vakitlerinde gezmeyi tercih ederken 50 bin kişi arasından seçilen 50 YGA gönüllüsü her hafta sonu Tonya’ya gelip Feride Ahmet Şener Ortaokulunda geleceğin bilim adamlarını yetiştirecek” dedi.

Prof. Doğan Cüceloğlu “Çocuklarımıza merakı ve sevgiyi öğretmemize gerek yok. Her insan merak ve sevgiyle doğar. Bize düşün sorumluluk onları canlı tutmaktır. Tonya’ya gelecek YGA gönülleri çocuklardaki bu merakı ve bilim sevgisini canlı tutacaklar” dedi.

Feride Ahmet Şener Ortaokulu’nda gerçekleşen lansman toplantısının ardından, eğitimin verileceği bilim atölyesine giden konuklar, çocuklarla bilim kiti seansına katıldı.

 Duke ve Berkeley MBA Öğrencileri bu projede gönüllü çalışmak üzere Türkiye’ye gelecek

 Geçtiğimiz ay Duke ve Berkeley Üniversitelerinde MBA öğrencilerine YGA’nın birlikte başarmayı başarmak ikliminin içeriğinin ders olarak okutulması için protokol imzalandı. Bu protokol sonucunda Duke ve Berkeley Üniversitelerinde bu dersi alan öğrenciler ve YGA’nın diğer stratejik ortakları Harvard, Stanford, MIT’den öğrencile, “Anadoluya Bilim Göçü” projesinde stajlarını yapmak üzere 3 haftalığına Türkiye’ye gelecekler.

 

YGA Hakkında

2000 yılında Türkiye’de kurulan sivil toplum kuruluşu YGA, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmayı hayal ediyor. Her yıl 50 bin üniversite öğrencisinin başvurduğu programda, 5 aşamalı mülakatla seçilen 50 öğrenci YGA’ya dahil oluyor. Program boyunca üst düzey yönetici, akademisyen ve bilim insanlarından oluşan, aralarında, Prof. Aziz Sancar, Prof. Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer gibi isimlerin yer aldığı YGA Hayal Ortaklarından 1000 saatin üzerinde eğitim alıyor. YGA’lılar daha iyi bir dünya için görme engelliler, yetimler, yenilenebilir enerji konularında birlikte hayal kuruyor, birlikte proje üretiyor, birlikte ilklere imza atıyorlar.

 

 

 

 

#

SENDE YORUM YAZ