logo

Suudi Arabistan, ASpace ile uydu şirketi kuruyor

Suudi Arabistan, ASpace ile uydu şirketi kuruyor

Suudi Arabistan, Hong Kong merkezli ASpace’in, Suudi Arabistan’da ilk gelişmiş uydu üretim şirketini kurmak için bir milyar riyal (266 milyon 576 bin 380 dolar) değerinde yatırım yaptığını duyurdu.

Açıklamaya göre, parça ve alt sistemlerin araştırılması, geliştirilmesi ve imalatından uydulara kadar uzanan aşamalarıyla birlikte projenin yatırım hacmi de artacak.

ASpace, küresel uzay pazarının yüzde 70’ini temsil eden gelişmiş uydulara yatırım yaparak, bölgedeki uzay yeteneklerini geliştirmek için Suudi Arabistan’ın coğrafi konumundan yararlanacak.

Bu aynı zamanda, Suudi Arabistan’ın yabancı şirketler için bir yatırım ve gelişmiş üretim noktası olma konumunu da güçlendirecek.

Suudi Arabistan Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Es-Savaha, söz konusu yatırıma ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bu yatırım, ülkenin rekabet gücünü artırmak, hızla büyüyen bu sektöre uzay teknolojileri ve yatırımlarını çekme konusunda bölgesel bir merkez olarak konumunu güçlendirmek için önemli bir adımdır. Ayrıca, ülke liderliğiyle desteklenen uzay gelişimi, ekonomiyi desteklemek ve çeşitlendirmek için kilit bir unsurdur.”

Yatırım Bakanı Mühendis Halid el-Falih, “ASpace şirketine uydu alanında ilk yatırım lisansının verilmesi, ülkedeki ilgili yatırımlar için bir mihenk taşıdır. Çünkü bu alan çok büyük küresel fırsatlar barındırmaktadır. Bu adım şüphesiz çok sayıda şirketi yatırım yapmaya teşvik edecektir. Suudi Arabistan’daki uydu endüstrisi, ülkenin küresel rekabet gücünü daha da artıracak olağanüstü ilerlemelerden geçiyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Suudi Uzay Ajansı CEO’su Dr. Muhammed bin Saud Et-Tamimi ise ASpace’in Suudi Arabistan’da yaptığı yatırımın önemli bir kilometre taşı olduğu söyleyerek, “Bunun Suudi Arabistan’daki uzay sektörü ve bölgedeki kapsamlı uydu üretim üssü üzerinde olumlu bir etkisi olacak”diye konuştu.

ASpace şirketi, Riyad’da düzenlenen Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) Konferansı sırasında yatırım lisansını aldı.

#

SENDE YORUM YAZ