logo

Starship uzay aracına 29 rapor motoru takıldı

Starship uzay aracına 29 rapor motoru takıldı

Elon Musk’ın uzay firması SpaceX, insanları Ay’a ve Mars’a taşıması planlanan yeniden kullanılabilir Starship uzay aracının roket iticisini hazır hale getirdi.

Şirket, Super Heavy adıyla da bilinen iticiye 29 Raptor motoru taktı. Sıvı metan ve sıvı oksijen birleşimi kullanan Raptor, NASA’nın Apollo görevlerindeki roketlerin yaklaşık iki katı gücüne sahip.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre Musk pazar günü attığı tweet’te, “Starship’in itici motorları kuruluyor” diye yazdı.

Şirketin CEO’su bir sonraki gün de Super Heavy’nin yakın plandan çekilmiş fotoğrafını paylaştı.

Bütün Starship testleri mayısa kadar roketlerden birinin patlamasıyla sonuçlanmıştı. SN15, bu tarihte başarılı şekilde yere inerek yörünge uçuşu testinin önünü açmıştı.

SpaceX, Starship uzay aracının ve roket iticisi Super Heavy’nin yörünge uçuş testini yıl sonuna kadar yapmayı hedefliyor.

Şirket daha önce uçuşun amacının “olabildiğince fazla veri toplamak” ve böylelikle uzay taşıtının benzeri yaratılamayan ve öngörülemeyen uçuş koşullarında neler yaşadığını daha iyi anlayabilmek olduğunu açıklamıştı.

Toplanan bilgilerse iç simülasyonlar için daha iyi modeller oluşturmak amacıyla kullanılacak.

Ancak şirketin önünde bazı engeller var. Örneğin ABD Federal Havacılık İdaresi, Starship’in operasyonlarının çevreye etkisini inceliyor ve bunun ne zaman sonuçlanacağı belli değil.

Testte Super Heavy’nin kalkıştan kısa bir süre sonra Meksika Körfezi’ne inmesi, 20. prototip (SN20) olan uzay aracınınsa uçuşun 90. dakikasında Hawaii yakınlarında tahrikli iniş gerçekleştirmesi planlanıyor.

#

SENDE YORUM YAZ