logo

Sivil havacılık yatırımları teşvik sağlanacak yatırımlar arasında

Sivil havacılık yatırımları teşvik sağlanacak yatırımlar arasında

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararda yapılan değişiklikle sivil havacılık yatırımları teşvik sağlanacak öncelikli yatırımlara dahil edildi.

Devlet yardımı yapılacak yatırımlarla ilgili kararda yapılan değişiklikle, teşvik sağlanacak sektörler arasına havacılık da dahil edildi.

Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararda yapılan değişiklikle, havayolu ile yük ve yolcu taşımacılığına yönelik yatırımlar “Öncelikli Yatırım Konuları” arasına alındı.

Ayrıca 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulunun yeni düzenlemesiyle, havalimanı ve havalimanı yer hizmetleri yatırımları “Büyük Ölçekli Yatırımlar” kapsamına dahil edildi. Bu çerçevede işletmelerin teşvikten yararlanabilmesi için asgari sabit yatırım tutarının 200 Milyon TL olması gerekiyor. Asgari 5 milyon TL tutarındaki havalimanı ve havalimanı yer hizmetleri yatırımları ise bölgesel teşviklerden faydalanabilecek.

Teşvik uygulamalarından asgari 5 milyon TL tutarındaki havalimanı ve havalimanı yer hizmetleri yatırımlarının yanısıra “hava taşıtları ve motorlarının bakım ve onarımı” ilgili yatırımlar da faydalanabilecek.

Ayrıntılı bilgi;

web.shgm.gov.tr/tr/haberler/56

#

SENDE YORUM YAZ