logo

Singapur, Airbus’un 10.000. uçağı A350’yi teslim aldı

Singapur, Airbus’un 10.000. uçağı A350’yi teslim aldı

(Singapur Havayolları’nın altıncı A350-900’ü, Airbus’un teslim ettiği 10.000. uçak olduğunun altını çizen özel bir logo taşıyor)

Önemli bir dönüm noktası olan bu teslimat, Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong ve Airbus Grup CEO’su Tom Enders’ın katılımıyla 14 Ekim 2016 Toulouse’da yapılan özel bir törenle kutlandı.

Singapur Havayolları, Airbus’ın teslim ettiği 10.000. uçağı almaktan onur duyduğunu belirten Goh; “Airbus uçakları, Singapur Havayolları’nın başarısına on yıllar boyunca büyük bir katkı sağlamıştır ve bu önemli dönüm noktasını, eski ve güvenilir ortağımızla paylaşmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Goh söyle devam etti; “Bugünkü teslimat, Airbus’ın yıllar içerisinde ne kadar yol almış olduğunu göstermektedir. Singapur Havayolları çalışanları ve yönetimi adına, Airbus’ı bu önemli dönüm noktasına ulaştıkları için tebrik ediyorum.” diye belirtti.

 Enders ise; “Bu dönüm noktasını özellikle en eski müşterilerimizden biri ve gerçek bir ortağımız olan Singapur Havayolları’yla kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bugün SIA Grup, ürün yelpazemizdeki teknik açıdan en yüksek seviyede olan tüm uçakları kullanmaktadır. Ürünlerimiz için bundan daha iyi bir onay olamaz ve tüm SIA Grup’a süregelen güveni, ortaklığı ve desteği için teşekkür ederiz.” dedi.

 Singapur Havayolları, Airbus’a ilk siparişini A300B4 için 1979 yılında verdi. SIA Grup o tarihten beri Airbus’ın ürün yelpazesindeki tüm uçakları (A300, A310, A320, A330, A340, A350 ve A380 aileleri) kullanmıştır.

 A350-900, Singapur Havayolları filosuna son eklenen en yeni uçak. Havayolu, çok uzun mesafeli A350-900ULR çeşitlerinden yedi adet dahil olmak üzere, 67 kesin sipariş taahhüdüyle en büyük A350-900 müşterisidir. Singapur Havayolları, teslimatı 2018’de başlayacak olan A350-900ULR’nin lansman müşterisi olacak. Uçak, Singapur’la New York ve Los Angeles arasında yapılacak olan direkt uçuşları tekrar başlatmak için kullanılacak.

 Bugün teslim edilen A350-900’ün üzerinde özel bir “10.000. Airbus Uçağı” logosu bulunuyor ve bu uçak bu ayın sonlarına doğru Singapur ve San Francisco arasındaki direkt uçuşları başlatmak için kullanılacak. Singapur Havayolları’nın ilk A350-900’ü Mart ayında hizmete girdi ve bu uçaklar şu anda Amsterdam, Düsseldorf ve Johannesburg uçuşları için kullanılıyor. Ek uçaklar filoya girdikçe daha fazla varış yeri de bunlara eklenecek.

 Singapur Havayolları ve Airbus’ın ayrıca birbirleriyle iş ortaklıkları da bulunmakta. Bu yılın başlarında Airbus ve SIA’ya bağlı SIA Mühendislik Şirketi, Singapur’da bir ağır bakım tesisi kurmak için ortak girişim sözleşmesi imzaladılar. Geçtiğimiz yıl ise Singapur Havayolları ve Airbus, Asya-Pasifik bölgesinde, pilotlara Airbus uçak çeşitleri üzerine eğitim sağlayan Airbus Asya Eğitim Merkezi’ni ortaklaşa başlatmışlardı.

 * * *

 

 

#

SENDE YORUM YAZ