logo

SHGM’den, Asya pazarına büyük açılım

SHGM’den, Asya pazarına büyük açılım

SHGM, Nisan ayında Asya-Türkiye Sivil Havacılık Konferansı’nda dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarını buluşturacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM), 23-24 Nisan 2018 tarihlerinde Antalya’da Türkiye-Asya Sivil Havacılık Konferansı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

SHGM, dünyanın en hızlı büyüyen havacılık pazarlarından biri olan Asya ile havayolu bağlantısını güçlendirmek ve uçuş ağını daha da geliştirmek üzere harekete geçti. Dünya Hava Taşımacıları Birliği (IATA) tarafından önümüzdeki 20 yıl içinde ilave yolcu sayısına 2,1 milyar yolcu ekleyerek 2036’da 3.5 milyar yolcuya ulaşması beklenen Asya-Pasifik havacılık pazarındaki Türkiye’nin etkinliğini güçlendirmek üzere SHGM tarafından Antalya’da Türkiye-Asya Sivil Havacılık Konferansı düzenlenecek.

Asya Ülkelerinin Sivil Havacılık Otoritelerini bir araya getirerek katılımcı ülkeler ile yeni hava ulaştırma anlaşmalarının imzalanması, anlaşmaların revize edilmesi, mevcut sorunların çözülmesi ve uçuş sayılarının artırılması hedeflenen Konferans’ın özellikle 25-29 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşecek olan EurAsia Airshow ile aynı hafta içinde yapılması planlandı.

ICAO Konsey Başkanı Olumuyiwa Benard ALIU başta olmak üzere dünya sivil havacılığına yön veren birçok önemli isim de katılım sağlayacağı Türkiye-Asya Sivil Havacılık Konferansı, Asya ülkeleri arasında havacılık alanında bölgesel ve küresel işbirlikleri ve ortaklıklar için önemli bir platform olmanın yanısıra EurAsia Airshow’u da destekleyerek ülkemiz turizm ve havacılık potansiyelinin tanıtımı için önemli katkı sağlayacak.

Özellikle 2019 yılının Çin’de Türkiye yılı ilan edilmesi ve Hinli turistlerin Türkiye’ye olan yoğun talepler dikkate alındığında konferans, Türk Havayolu Taşıyıcılarına, turizm sektörüne ve iş dünyasına önemli fırsatlar sunmasının yanısıra Asya coğrafyasındaki potansiyelin de ülkemizde tanıtılması bakımından önem taşıyor.

IATA’nın 20 yıllık projeksiyonunda yolcu sayısı en hızlı artacak beş pazarın sırasıyla Çin, ABD, Hindistan, Endonezya ve Türkiye olacağı belirtiyor. 20 yılda Çin’in 921 milyon, Hindistan’ın 337 milyon, Endonezya’nın 235 milyon ve Türkiye’nin 119 milyon yeni yolcu ekleyeceği küresel havacılık pazarında Asya ülkelerinin işbirliğine yönelik stratejik bir adım olarak konferansın büyüme öngörülerinin gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilir gelişmeye katkı sağlaması hedefleniyor.

#

SENDE YORUM YAZ