logo

SHGM, Özbekistan ile yeni uçuşlar için anlaştı

SHGM, Özbekistan ile yeni uçuşlar için anlaştı

Türkiye ve Özbekistan arasındaki Hava Ulaştırma Anlaşması yeni uçuş noktaları ve sefer artışlarını içerecek şekilde revize edildi. 16 Mart’ta başlayacak Samarkand uçuşlarının frekansları artırılırken, Özbekistan’da üç yeni uçuş noktası için anlaşma sağlandı.(Spot)

Türkiye ve Özbekistan Sivil Havacılık Heyetleri, iki ülke arasındaki mevcut Hava Ulaştırma Anlaşması’nın güncellenmesi amacıyıla 14 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da biraraya gelerek yeni bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve Özbekistan Sivil Havacılık Otoritesi Genel Müdür Yardımcısı Oleg LIM başkanlıklarındaki heyetler arasında gerçekleşen görüşmede, havayolu taşıyıcılarımızın süregelen frekans ve nokta kısıtlaması sorunları ile Türk taşıyıcılarının Özbekistan’da yaşadığı operasyonel zorluklar ve diğer teknik işbirliği konuları müzakere edildi.

Müzakereler sonunda imzalanan Mutabakat Zaptı’na göre; Türk Hava Yollarının 16 Mart 2018 tarihinde ilk uçuşuna başlayacağı Türk-islam tarihinin önemli kenlerinden ‘Samarkand’ Şehri için uçuş sayısı 3’e çıkıraldı. Ayrıca, ‘Buhara’, ‘Urgenç’ ve ‘Karşı’ noktaları haftalık 2 frekans uçuş gerçekleştirilmek üzere Türk Havayolu Taşıyıcıları için yeni varış noktaları olarak Anlaşmaya eklendi.

Heyetler ayrıca ‘Ankara’, ‘Antalya’ ve ‘İzmir’ ile Özbekistan’daki varış noktaları arasında önümüzdeki dönemde gerçekleşecek uçuşlar için de ön mutabakat sağladı. İki ülke arasındak yürürülükte bulunan Hava Ulaştırma Anlaşmasında değişiklik ve güncellemeleri kapsayan bir ek protokol de toplantı kapsamında parafe edilerek yürürlüğe girme süreci başlatıldı.

#

SENDE YORUM YAZ